Liquid ammonia is used in the ice factory for making ice from water. If the water at $20^\circ C$ is to be converted into $2kg$ ice at $0^\circ C$, how many grams of ammonia is to be evaporated? (Given: The latent heat of evaporation = $341cal/g$)
Answer
615.6k+ views
Hint: -Calculate the amount of heat energy released in cooling the ice from $20^\circ C$ to $0^\circ C$ and then the amount of heat energy released in converting $2kg$ water into ice at $0^\circ C$. Add them to get the total heat energy released in the process. Now calculate the amount of ammonia evaporated by the equality, Heat loss = Heat gain.
Formula used:
The energy released in decreasing the temperature = ${m_1}c\Delta t$ where ${m_1}$ = mass of a substance, $c$ = specific heat capacity of substance, and $\Delta t$ = change in temperature.
The energy released in converting water to ice = ${m_1}L$ where ${m_1}$ = mass of substance, and $L$ = latent heat of fusion of ice.
Step by step solution:
We know that the mass of water will not change while the shift of state. Let it be ${m_1}$. Therefore, ${m_1}$ = $2kg$
Now, Specific heat capacity of water, $(c)$ = $4200J/kg^\circ C$
Change in temperature, $(\Delta t)$ = $(20 - 0)$ = $20$
Therefore, the energy released in decreasing the temperature of water from $20^\circ C$ to $0^\circ C$ = ${m_1}c\Delta t$
${E_1}$= $2 \times 4200 \times 20$ = $168000J$
We know that the Latent heat of fusion of ice, $(L)$ = $336000J/kg$
Energy released in converting $2kg$ water to ice at $0^\circ C$ = ${m_1}L$
${E_2}$= $2 \times 336000$ = $672000J$
Now, total energy released in the reaction $(E)={E_1}+{E_2}$
$E$= $168000J$ + $672000J$ = $840000J$
Latent heat of evaporation of ammonia = $341cal/g$ = $341 \times 4184J/kg$ = $1426744J/kg$ % $(\because 1cal/g = 4184J/kg)$
Therefore, the energy released by $mkg$ of ammonia = $m$ × $1426744J/kg$
Now, we know that heat energy given out by ammonia will be equal energy taken by water that is the total energy released in the reaction $E$ ,
⇒ $1426744 \times m = 840000$
⇒ $m$ = $\dfrac{{840000}}{{1426744}}$
Which gives, $m = 0.58875kg$ = $588.75g$
Note:Calculate heat released in decreasing the temperature and heat released in converting to ice separately as different formulae are used for both the cases. Convert value to SI units before using them. Don’t forget to add units in the final answer.
Formula used:
The energy released in decreasing the temperature = ${m_1}c\Delta t$ where ${m_1}$ = mass of a substance, $c$ = specific heat capacity of substance, and $\Delta t$ = change in temperature.
The energy released in converting water to ice = ${m_1}L$ where ${m_1}$ = mass of substance, and $L$ = latent heat of fusion of ice.
Step by step solution:
We know that the mass of water will not change while the shift of state. Let it be ${m_1}$. Therefore, ${m_1}$ = $2kg$
Now, Specific heat capacity of water, $(c)$ = $4200J/kg^\circ C$
Change in temperature, $(\Delta t)$ = $(20 - 0)$ = $20$
Therefore, the energy released in decreasing the temperature of water from $20^\circ C$ to $0^\circ C$ = ${m_1}c\Delta t$
${E_1}$= $2 \times 4200 \times 20$ = $168000J$
We know that the Latent heat of fusion of ice, $(L)$ = $336000J/kg$
Energy released in converting $2kg$ water to ice at $0^\circ C$ = ${m_1}L$
${E_2}$= $2 \times 336000$ = $672000J$
Now, total energy released in the reaction $(E)={E_1}+{E_2}$
$E$= $168000J$ + $672000J$ = $840000J$
Latent heat of evaporation of ammonia = $341cal/g$ = $341 \times 4184J/kg$ = $1426744J/kg$ % $(\because 1cal/g = 4184J/kg)$
Therefore, the energy released by $mkg$ of ammonia = $m$ × $1426744J/kg$
Now, we know that heat energy given out by ammonia will be equal energy taken by water that is the total energy released in the reaction $E$ ,
⇒ $1426744 \times m = 840000$
⇒ $m$ = $\dfrac{{840000}}{{1426744}}$
Which gives, $m = 0.58875kg$ = $588.75g$
Note:Calculate heat released in decreasing the temperature and heat released in converting to ice separately as different formulae are used for both the cases. Convert value to SI units before using them. Don’t forget to add units in the final answer.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

