
Let $N_{\beta}$ be the no of $\beta$ -particles emitted by 1 gm of $^{24}Na$ radioactive nuclei (half-life= 15 hrs. ) in 7.5 hrs, $N_{\beta}$ is close to (Avogadro number=$6.023×10^{23} /g mole$ ),
$A. 1.75\times {{10}^{22}}$
$B. 6.2\times {{10}^{21}}$
$C. 7.5\times {{10}^{21}}$
$D. 1.25\times {{10}^{22}}$
Answer
602.4k+ views
Hint: We will have to calculate the radioactive decay constant first. Then after finding the no. of atoms in 1 gm of $^{24} Na$ ,we can easily solve this problem.
Formula used:
$N=N_0 .e^{-\lambda t}$
$\lambda =\dfrac{\ln 2}{{{t}_{\dfrac{1}{2}}}}$
Complete step-by-step solution:
Half life is given as ${{t}_{\dfrac{1}{2}}}=15hrs$ . If $\lambda$ be the radioactive decay constant, we have,
$\begin{align}
& \lambda =\dfrac{\ln 2}{{{t}_{\dfrac{1}{2}}}} \\
& \Rightarrow \lambda =\dfrac{\ln 2}{15}=0.0462hr{{s}^{-1}} \\
\end{align}$
Now, 24 gm $^{24}Na$ contains $6.023\times {{10}^{23}}$ number of atoms.
Or, 1 gm $^{24}Na$ contains
${{N}_{0}}=\dfrac{6.023\times {{10}^{23}}}{24}=2.51\times {{10}^{22}}$ number of atoms.
The time of decay is given to be t = 7.5 hrs.
So, putting the values of $N_0$ , $\lambda$ and t , we obtain,
$N={{N}_{0}}.{{e}^{-\lambda t}}=1.77\times {{10}^{22}}$
This is the number of atoms that has remained after 7.5 hrs of decay. Hence, the number of atoms that had been decayed is,
${{N}_{\beta }}={{N}_{0}}-N=(2.51\times {{10}^{22}})-(1.77\times {{10}^{22}})=7.4\times {{10}^{21}}$
This is the number of $\beta$ particles that has been emitted.
So, option C is the correct answer.
Additional information:
A radioactive decay of a certain amount of radioactive substance takes infinite time to come to an end. It means, the process never completes and some radioactivity is always present in the substance.
Note: While calculating $\lambda$, know that (ln 2) is the natural logarithm and not the usual log (10-base) we use. Their relation is $\ln 2=2.303\times \log 2$. Another point to remember to avoid making mistakes is that N in the formula is not the number of atoms that has decayed, but the number that has remained.
Formula used:
$N=N_0 .e^{-\lambda t}$
$\lambda =\dfrac{\ln 2}{{{t}_{\dfrac{1}{2}}}}$
Complete step-by-step solution:
Half life is given as ${{t}_{\dfrac{1}{2}}}=15hrs$ . If $\lambda$ be the radioactive decay constant, we have,
$\begin{align}
& \lambda =\dfrac{\ln 2}{{{t}_{\dfrac{1}{2}}}} \\
& \Rightarrow \lambda =\dfrac{\ln 2}{15}=0.0462hr{{s}^{-1}} \\
\end{align}$
Now, 24 gm $^{24}Na$ contains $6.023\times {{10}^{23}}$ number of atoms.
Or, 1 gm $^{24}Na$ contains
${{N}_{0}}=\dfrac{6.023\times {{10}^{23}}}{24}=2.51\times {{10}^{22}}$ number of atoms.
The time of decay is given to be t = 7.5 hrs.
So, putting the values of $N_0$ , $\lambda$ and t , we obtain,
$N={{N}_{0}}.{{e}^{-\lambda t}}=1.77\times {{10}^{22}}$
This is the number of atoms that has remained after 7.5 hrs of decay. Hence, the number of atoms that had been decayed is,
${{N}_{\beta }}={{N}_{0}}-N=(2.51\times {{10}^{22}})-(1.77\times {{10}^{22}})=7.4\times {{10}^{21}}$
This is the number of $\beta$ particles that has been emitted.
So, option C is the correct answer.
Additional information:
A radioactive decay of a certain amount of radioactive substance takes infinite time to come to an end. It means, the process never completes and some radioactivity is always present in the substance.
Note: While calculating $\lambda$, know that (ln 2) is the natural logarithm and not the usual log (10-base) we use. Their relation is $\ln 2=2.303\times \log 2$. Another point to remember to avoid making mistakes is that N in the formula is not the number of atoms that has decayed, but the number that has remained.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

