
In one second a particle goes from point A to point B moving in a semicircle find the magnitude of average velocity
A. $1\,m/s$
B. $2\,m/s$
C.$0.5\,m/s$
D. none of these
Answer
582.9k+ views
Hint- Average velocity is the ratio of displacement by the time taken.
It is given by the equation
${V_{avg}} = \dfrac{d}{t}$
Where $d$ is the displacement and $t$ is the time taken.
Displacement is the shortest distance between the initial and final positions
Using this we can find the answer to this question.
Step by step solution:
Average velocity is the ratio of displacement by the time taken.
It is given by the equation
${V_{avg}} = \dfrac{d}{t}$
Where $d$ is the displacement and $t$ is the time taken.
From the figure we can see that the radius of the semicircle is
$r = 1\,m$
In order to calculate average velocity we need to find the displacement of the particle. Displacement is the shortest distance between the initial and final positions. Here, the shortest path between A and B is that diameter of the semicircle.
We know that diameter is twice the radius
$d = 2r$
Therefore, displacement is
$d = 2 \times 1\,m = 2\,m$
We are asked to find the average velocity in one second. Thus, time taken
$t = 1\,s$
Substitute the value of displacement and time taken in the equation for average velocity.
${V_{avg}} = \dfrac{d}{t}$
$ \Rightarrow {V_{avg}} = \dfrac{{2\,m}}{{1\,s}}$
$\therefore {V_{avg}} = 2\,m/s$
Therefore, the magnitude of average velocity is $2\,m/s$
Hence the answer is option B
Note:While calculating the displacement always remember that displacement is the shortest path between the initial and final positions whereas distance is the actual path travelled by the particle. Here the distance will be half of the circumference of the circle that is,$\pi r$ . This should not be taken as the displacement. The shortest distance the particle travels is along the diameter. From the figure we can see that AB is the diameter of the semicircle.so we can calculate this value by taking twice the value of radius.
It is given by the equation
${V_{avg}} = \dfrac{d}{t}$
Where $d$ is the displacement and $t$ is the time taken.
Displacement is the shortest distance between the initial and final positions
Using this we can find the answer to this question.
Step by step solution:
Average velocity is the ratio of displacement by the time taken.
It is given by the equation
${V_{avg}} = \dfrac{d}{t}$
Where $d$ is the displacement and $t$ is the time taken.
From the figure we can see that the radius of the semicircle is
$r = 1\,m$
In order to calculate average velocity we need to find the displacement of the particle. Displacement is the shortest distance between the initial and final positions. Here, the shortest path between A and B is that diameter of the semicircle.
We know that diameter is twice the radius
$d = 2r$
Therefore, displacement is
$d = 2 \times 1\,m = 2\,m$
We are asked to find the average velocity in one second. Thus, time taken
$t = 1\,s$
Substitute the value of displacement and time taken in the equation for average velocity.
${V_{avg}} = \dfrac{d}{t}$
$ \Rightarrow {V_{avg}} = \dfrac{{2\,m}}{{1\,s}}$
$\therefore {V_{avg}} = 2\,m/s$
Therefore, the magnitude of average velocity is $2\,m/s$
Hence the answer is option B
Note:While calculating the displacement always remember that displacement is the shortest path between the initial and final positions whereas distance is the actual path travelled by the particle. Here the distance will be half of the circumference of the circle that is,$\pi r$ . This should not be taken as the displacement. The shortest distance the particle travels is along the diameter. From the figure we can see that AB is the diameter of the semicircle.so we can calculate this value by taking twice the value of radius.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

