
Given, ${{K}_{c}}$ for $PC{{l}_{5}}(g)\rightleftharpoons PC{{l}_{3}}(g)+C{{l}_{2}}(g)$, is 0.04 at 250$^{0}C$. How many moles of $PC{{l}_{5}}$ must be added to a 3 litre flask to obtain a $C{{l}_{2}}$ concentration of 0.15M?
Answer
565.2k+ views
Hint: Equilibrium constant is defined as that product of concentration of product to the product of concentration of reactants each raise to the power of their respective stoichiometric coefficient.
Complete answer:
Given in the question:
Value of equilibrium constant for the reaction = 0.04
Reaction give is : $PC{{l}_{5}}(g)\rightleftharpoons PC{{l}_{3}}(g)+C{{l}_{2}}(g)$
Temperature = 250$^{0}C$
Volume of the flask = 3 litre
Concentration of $C{{l}_{2}}$= 1.15M
Now we know that $PC{{l}_{5}}$dissociates according to the given equation in the question:
$PC{{l}_{5}}(g)\rightleftharpoons PC{{l}_{3}}(g)+C{{l}_{2}}(g)$
Where x is the degree of dissociation
The concentration of $C{{l}_{2}}$= 0.1= ax
The value of equilibrium constant i.e. ${{K}_{c}}$ will be product of concentration of product to the product of concentration of reactants each raise to the power of their respective stoichiometric coefficient
${{K}_{c}}$=$\dfrac{[PC{{l}_{3}}][C{{l}_{2}}]}{[PC{{l}_{5}}]}$
${{K}_{c}}=\dfrac{[ax][ax]}{[a(1-x)]}$= 0.041
\[a{{x}^{2}}=0.0414\]
And the value of ax= 0.1, the value of x will be= 0.414
And the value of a = 0.2415
Hence the number of moles of $PC{{l}_{5}}$ added is = 0.215 moles.
Note:
The magnitude ${{K}_{c}}$indicates the extent to which the reaction will proceed.
If the value of K is a larger number (${{K}_{c}}$ >>1)it means that products have a large value of concentration, which means that the concentration will increase when the reaction moves to the right side of the reaction.
If the value of K is a larger number (${{K}_{c}}$ <<1)it means that reactants have a large value of concentration, which means that the concentration will increase when the reaction moves to the left side of the and if the value of reaction ${{K}_{c}}$ = 1 than the system contains equal amount of reactant and product.
Complete answer:
Given in the question:
Value of equilibrium constant for the reaction = 0.04
Reaction give is : $PC{{l}_{5}}(g)\rightleftharpoons PC{{l}_{3}}(g)+C{{l}_{2}}(g)$
Temperature = 250$^{0}C$
Volume of the flask = 3 litre
Concentration of $C{{l}_{2}}$= 1.15M
Now we know that $PC{{l}_{5}}$dissociates according to the given equation in the question:
$PC{{l}_{5}}(g)\rightleftharpoons PC{{l}_{3}}(g)+C{{l}_{2}}(g)$
| a | 0 | 0 | Initial concentration |
| $a(1-x)$ | ax | ax | Final concentration |
Where x is the degree of dissociation
The concentration of $C{{l}_{2}}$= 0.1= ax
The value of equilibrium constant i.e. ${{K}_{c}}$ will be product of concentration of product to the product of concentration of reactants each raise to the power of their respective stoichiometric coefficient
${{K}_{c}}$=$\dfrac{[PC{{l}_{3}}][C{{l}_{2}}]}{[PC{{l}_{5}}]}$
${{K}_{c}}=\dfrac{[ax][ax]}{[a(1-x)]}$= 0.041
\[a{{x}^{2}}=0.0414\]
And the value of ax= 0.1, the value of x will be= 0.414
And the value of a = 0.2415
Hence the number of moles of $PC{{l}_{5}}$ added is = 0.215 moles.
Note:
The magnitude ${{K}_{c}}$indicates the extent to which the reaction will proceed.
If the value of K is a larger number (${{K}_{c}}$ >>1)it means that products have a large value of concentration, which means that the concentration will increase when the reaction moves to the right side of the reaction.
If the value of K is a larger number (${{K}_{c}}$ <<1)it means that reactants have a large value of concentration, which means that the concentration will increase when the reaction moves to the left side of the and if the value of reaction ${{K}_{c}}$ = 1 than the system contains equal amount of reactant and product.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

