What is the density of helium at ${{500}^{\circ }}C$ and 100mm pressure ?
Answer
606k+ views
Hint: To solve this question we should be aware of ideal gas, ideal gas equation and gas density. Ideal gases are gases that satisfy Boyl's law, Charle's law and Avagadro's law. Helium gas is an ideal gas.
Complete Solution :
Ideal gas are the gas that obey charle's law, Boyle's law and avagadro 's law. If gas deviate from these law will be real gas.
We know that helium is a ideal gas
The ideal gas equation is:
PV= nRT……………equation 1
where, P = Pressure
V = Volume
n = Number of moles
R = Gas constant
T = Temperature
Rearranging equation 1
\[\dfrac{n}{V}=\dfrac{P}{RT}\]……equation 2
We know that , n = $\dfrac{mass\text{ }of\text{ }gas\text{ }\left( g \right)~~~}{molar\text{ }mass\text{ }\left( g/mol \right)}$ ……………equation 3
substituting equation 3 in equation 2
$\dfrac{mass\text{ }of\text{ }gas\text{ }~~~}{molar\text{ }mass\times V}=\dfrac{P}{RT}$…………………equation 4
we know that, Density = $\dfrac{mass\text{ }of\text{ }gas~~}{V}$……………..equation 5
Substituting equation 5 in 4
d = $\dfrac{PM}{RT}$……………………………….equation 6
Where, d = gas density
M = molar mass of the gas
Equation 6 is the required formula to calculate density of helium,
Let's solve the given problem,
Given: P = 100mm
= $\dfrac{100}{760}$ as 1atm =760mm
= 0.1315atm
M = 4
R = 0.0821
T = ${{500}^{\circ }}C$
= 773.15K (as ${{0}^{\circ }}C$ = 273.15K)
Now, substituting the above values in equation 6
d =$\dfrac{PM}{RT}$
d = $\dfrac{0.1315\times 4}{0.0821\times 773.14}$
= \[\dfrac{0.526}{63.4747}\]
= 0.008286
The density always should be g/cc
so,= 0.008286$\times {{10}^{3}}$
= 8.286g/cc
Thus, the density of helium is 8.286g/cc.
Note: Always write the unit of all the quantity mentioned because not following this may lead to the wrong answer. We should be aware of deriving gas density from ideal gas equations as sometimes they might twist the question. It is very important to know the ideal gas.
Complete Solution :
Ideal gas are the gas that obey charle's law, Boyle's law and avagadro 's law. If gas deviate from these law will be real gas.
We know that helium is a ideal gas
The ideal gas equation is:
PV= nRT……………equation 1
where, P = Pressure
V = Volume
n = Number of moles
R = Gas constant
T = Temperature
Rearranging equation 1
\[\dfrac{n}{V}=\dfrac{P}{RT}\]……equation 2
We know that , n = $\dfrac{mass\text{ }of\text{ }gas\text{ }\left( g \right)~~~}{molar\text{ }mass\text{ }\left( g/mol \right)}$ ……………equation 3
substituting equation 3 in equation 2
$\dfrac{mass\text{ }of\text{ }gas\text{ }~~~}{molar\text{ }mass\times V}=\dfrac{P}{RT}$…………………equation 4
we know that, Density = $\dfrac{mass\text{ }of\text{ }gas~~}{V}$……………..equation 5
Substituting equation 5 in 4
d = $\dfrac{PM}{RT}$……………………………….equation 6
Where, d = gas density
M = molar mass of the gas
Equation 6 is the required formula to calculate density of helium,
Let's solve the given problem,
Given: P = 100mm
= $\dfrac{100}{760}$ as 1atm =760mm
= 0.1315atm
M = 4
R = 0.0821
T = ${{500}^{\circ }}C$
= 773.15K (as ${{0}^{\circ }}C$ = 273.15K)
Now, substituting the above values in equation 6
d =$\dfrac{PM}{RT}$
d = $\dfrac{0.1315\times 4}{0.0821\times 773.14}$
= \[\dfrac{0.526}{63.4747}\]
= 0.008286
The density always should be g/cc
so,= 0.008286$\times {{10}^{3}}$
= 8.286g/cc
Thus, the density of helium is 8.286g/cc.
Note: Always write the unit of all the quantity mentioned because not following this may lead to the wrong answer. We should be aware of deriving gas density from ideal gas equations as sometimes they might twist the question. It is very important to know the ideal gas.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

