
What is the de-Broglie wavelength approximately of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 meters per second? (Planck’s constant, h = $6.63 \times {10^{ - 34}}Js$)
(A) ${10^{ - 25}}$ metres
(B) ${10^{ - 33}}$ metres
(C) ${10^{ - 31}}$ metres
(D) ${10^{ - 16}}$ metres
Answer
564.9k+ views
Hint:The de Broglie wavelength of a particle indicates the length scale at which wave-like properties are important for that particle. Therefore, if we look at every moving particle whether it is microscopic or macroscopic it will have a wavelength. In cases of macroscopic objects, the wave nature of matter can be detected or it is visible.
Complete step-by-step solution:The concept that matter behaves like a wave was proposed by Louis de Broglie in 1924. It is also referred to as the de Broglie hypothesis. Matter waves are referred to as de Broglie waves. De Broglie equation states that a matter can act as waves much like light and radiation which also behave as waves and particles. The equation further explains that a beam of electrons can also be diffracted just like a beam of light.
De Broglie wavelength is given by the formula; $\lambda = \dfrac{h}{{mv}}$
From the question the data filtered out is: $mass(m) = 0.06kg$,$velocity(v) = 10m/s$ and
h = $6.63 \times {10^{ - 34}}Js$. Substituting the values of mass, velocity and Planck’s constant in the formula for de-Broglie wavelength we get:
$\lambda = \dfrac{{6.6 \times {{10}^{ - 34}}}}{{0.06 \times 10}} = 1.1 \times {10^{ - 33}}m$
Hence the approx. value of de Broglie wavelength of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 meters per second is $\lambda = {10^{ - 33}}m$.
Hence the correct option is (B).
Note:Electron has the least mass, so its wavelength is maximum. The significance of de Broglie relation is that it is more useful to microscopic, fundamental particles like electrons.
Complete step-by-step solution:The concept that matter behaves like a wave was proposed by Louis de Broglie in 1924. It is also referred to as the de Broglie hypothesis. Matter waves are referred to as de Broglie waves. De Broglie equation states that a matter can act as waves much like light and radiation which also behave as waves and particles. The equation further explains that a beam of electrons can also be diffracted just like a beam of light.
De Broglie wavelength is given by the formula; $\lambda = \dfrac{h}{{mv}}$
From the question the data filtered out is: $mass(m) = 0.06kg$,$velocity(v) = 10m/s$ and
h = $6.63 \times {10^{ - 34}}Js$. Substituting the values of mass, velocity and Planck’s constant in the formula for de-Broglie wavelength we get:
$\lambda = \dfrac{{6.6 \times {{10}^{ - 34}}}}{{0.06 \times 10}} = 1.1 \times {10^{ - 33}}m$
Hence the approx. value of de Broglie wavelength of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 meters per second is $\lambda = {10^{ - 33}}m$.
Hence the correct option is (B).
Note:Electron has the least mass, so its wavelength is maximum. The significance of de Broglie relation is that it is more useful to microscopic, fundamental particles like electrons.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

