Construct galvanic cells from the following pairs of half cells and calculate their emf at $25^\circ C$.
$\;F{e^{3 + }}\left( {0.1M} \right),F{e^{2 + }}\left( {1M} \right)\left( {Pt} \right)\;\;\;E_{F{e^{3 + }},F{e^{2 + }}}^0 = 0.77\;volt$
And $AgCl\left( s \right),C{l^ - }\left( {0.001M} \right)|\;Ag\;\;\;\;E_{AgCl,C{l^ - }}^0 = 0.22\;volt$
Answer
606.3k+ views
Hint:In order to construct a galvanic cell, first of all, we should understand where oxidation happens and where does reduction. Then we can easily construct the galvanic cell.
Complete answer:
We have given two cells $F{e^{3 + }},F{e^{2 + }}$and their reduction potential is 0.77 volt. Also, we are adding $Pt$ to an inert electrode that is necessary when there is no solid metal on the sides. The other half cell $AgC{l_2}\left( s \right),C{l^ - }\left( {0.001M} \right)|\;Ag$ with an electrode potential of 0.22 volt. Since the electrode potential of $F{e^{3 + }},F{e^{2 + }}$ is high it is more likely to reduce and hence we consider this as our anode. Therefore the cell $AgC{l_2}\left( s \right),C{l^ - }\left( {0.001M} \right)|\;Ag$ becomes our anode.
Now let’s look into the half-cell reaction
At cathode $F{e^{3 + }}$ gets reduced to give $F{e^{2 + }}$
$F{e^{3 + }} + {e^ - } \to F{e^{2 + }}$
At the anode, Ag gets oxidised to $AgC{l}$
$Ag + C{l^ - } \to {\text{AgCl}} + {{\text{e}}^ - }$
Since here oxidation happens the reduction potential get reversed
Therefore, $E_{AgCl,C{l^ - }}^0 = - 0.22\;volt$
Thus the final reaction becomes
$F{e^{3 + }} + Ag + C{l^ - } \to F{e^{2 + }} + AgCl$
Thus this is our galvanic cell.
Now to find their emf,
First, we have to find their emf of standard cell
$E_{cell}^0 = E_{cathode}^0 - E_{anode}^0$
i.e.,$E_{cell}^0 = E_{F{e^{3 + }},F{e^{2 + }}}^0 - E_{AgCl,C{l^ - }}^0$
Substituting the value, we get
$E_{cell}^0 = 0.77 - \left( { - 0.22} \right) = 0.99$
Now, we can use the Nernst equation for finding the emf of the cell
Nernst equation for finding single electrode potential.
${E_{cell}} = E_{cell}^0 - \left[ {\dfrac{{RT}}{{nF}}} \right]ln\left( Q \right)$
Where,
${E_{cell}}$ is the cell potential of the cell
$E_{cell}^0$ is the cell potential under standard conditions
$R$ is the universal gas potential
$T$ is the temperature
$n$ is the number of electrons transferred in the reaction
$F$ is the Faraday constant
$Q$ is the reaction constant
At standard conditions, we can use the formula
${E_{cell}} = E_{cell}^0 - \dfrac{{0.059}}{n}{\log _{10}}\left( Q \right)$
From the reaction, we can get $Q$
$\Rightarrow {E_{cell}} = E_{cell}^0 - \dfrac{{0.059}}{n}{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {\dfrac{{\left[ {F{e^{2 + }}} \right]}}{{\left[ {F{e^{3 + }}} \right]\left[ {C{l^ - }} \right]}}} \right)$
From the final reaction, we got $n = 1$,
And given that concentration of $\left[ {F{e^{3 + }}} \right] = 0.1M,\;\left[ {F{e^{2 + }}} \right] = 1M\;and\;\left[ {C{l^ - }} \right] = 0.001M$
Substituting everything to the reaction we get
$\Rightarrow {E_{cell}} = 0.99 - \dfrac{{0.059}}{1}{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {\dfrac{1}{{0.1 \times 0.001}}} \right)$
$ \Rightarrow {{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.99 + 0.059{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {{{10}^{ - 1}} \times {{10}^{ - 3}}} \right)$ [Since${\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {\dfrac{1}{a}} \right) = - {\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( a \right)$]
$ \Rightarrow {{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.99 + 0.059{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {{{10}^{ - 4}}} \right)$
Applying the properties of log
$ \Rightarrow {{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.99 - 4 \times 0.059{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {10} \right) = 0.99 - 0.236$
That is ${{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.75volt$
The emf of a cell constructed has an emf of 0.75volt at $25^\circ C$.
Note:
While constructing the galvanic cell, we should also use a salt bridge with an inert electrolyte mixed with substances like agar-agar or gelatine which makes it jelly-like. It mainly completes the electrical circuit and maintains the electrical neutrality of electrolytes in two half-cells by allowing the movement of ions from one solution to the other without mixing of the two solutions.
Complete answer:
We have given two cells $F{e^{3 + }},F{e^{2 + }}$and their reduction potential is 0.77 volt. Also, we are adding $Pt$ to an inert electrode that is necessary when there is no solid metal on the sides. The other half cell $AgC{l_2}\left( s \right),C{l^ - }\left( {0.001M} \right)|\;Ag$ with an electrode potential of 0.22 volt. Since the electrode potential of $F{e^{3 + }},F{e^{2 + }}$ is high it is more likely to reduce and hence we consider this as our anode. Therefore the cell $AgC{l_2}\left( s \right),C{l^ - }\left( {0.001M} \right)|\;Ag$ becomes our anode.
Now let’s look into the half-cell reaction
At cathode $F{e^{3 + }}$ gets reduced to give $F{e^{2 + }}$
$F{e^{3 + }} + {e^ - } \to F{e^{2 + }}$
At the anode, Ag gets oxidised to $AgC{l}$
$Ag + C{l^ - } \to {\text{AgCl}} + {{\text{e}}^ - }$
Since here oxidation happens the reduction potential get reversed
Therefore, $E_{AgCl,C{l^ - }}^0 = - 0.22\;volt$
Thus the final reaction becomes
$F{e^{3 + }} + Ag + C{l^ - } \to F{e^{2 + }} + AgCl$
Thus this is our galvanic cell.
Now to find their emf,
First, we have to find their emf of standard cell
$E_{cell}^0 = E_{cathode}^0 - E_{anode}^0$
i.e.,$E_{cell}^0 = E_{F{e^{3 + }},F{e^{2 + }}}^0 - E_{AgCl,C{l^ - }}^0$
Substituting the value, we get
$E_{cell}^0 = 0.77 - \left( { - 0.22} \right) = 0.99$
Now, we can use the Nernst equation for finding the emf of the cell
Nernst equation for finding single electrode potential.
${E_{cell}} = E_{cell}^0 - \left[ {\dfrac{{RT}}{{nF}}} \right]ln\left( Q \right)$
Where,
${E_{cell}}$ is the cell potential of the cell
$E_{cell}^0$ is the cell potential under standard conditions
$R$ is the universal gas potential
$T$ is the temperature
$n$ is the number of electrons transferred in the reaction
$F$ is the Faraday constant
$Q$ is the reaction constant
At standard conditions, we can use the formula
${E_{cell}} = E_{cell}^0 - \dfrac{{0.059}}{n}{\log _{10}}\left( Q \right)$
From the reaction, we can get $Q$
$\Rightarrow {E_{cell}} = E_{cell}^0 - \dfrac{{0.059}}{n}{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {\dfrac{{\left[ {F{e^{2 + }}} \right]}}{{\left[ {F{e^{3 + }}} \right]\left[ {C{l^ - }} \right]}}} \right)$
From the final reaction, we got $n = 1$,
And given that concentration of $\left[ {F{e^{3 + }}} \right] = 0.1M,\;\left[ {F{e^{2 + }}} \right] = 1M\;and\;\left[ {C{l^ - }} \right] = 0.001M$
Substituting everything to the reaction we get
$\Rightarrow {E_{cell}} = 0.99 - \dfrac{{0.059}}{1}{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {\dfrac{1}{{0.1 \times 0.001}}} \right)$
$ \Rightarrow {{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.99 + 0.059{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {{{10}^{ - 1}} \times {{10}^{ - 3}}} \right)$ [Since${\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {\dfrac{1}{a}} \right) = - {\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( a \right)$]
$ \Rightarrow {{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.99 + 0.059{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {{{10}^{ - 4}}} \right)$
Applying the properties of log
$ \Rightarrow {{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.99 - 4 \times 0.059{\text{lo}}{{\text{g}}_{10}}\left( {10} \right) = 0.99 - 0.236$
That is ${{\text{E}}_{{\text{cell}}}} = 0.75volt$
The emf of a cell constructed has an emf of 0.75volt at $25^\circ C$.
Note:
While constructing the galvanic cell, we should also use a salt bridge with an inert electrolyte mixed with substances like agar-agar or gelatine which makes it jelly-like. It mainly completes the electrical circuit and maintains the electrical neutrality of electrolytes in two half-cells by allowing the movement of ions from one solution to the other without mixing of the two solutions.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
The ratio of E to B in electromagnetic waves is equal class 12 physics CBSE

Which of the following is referred to as the Evil Quartet class 12 biology CBSE

What causes instant death by hanging class 12 biology CBSE

Percentage of photosynthetically active radiation PAR class 12 biology CBSE

The electric field due to a uniformly charged nonconducting class 12 physics CBSE

One megawatt is equal to how many units of electri class 12 physics CBSE

