A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
A .3
B .4
C .5
D .6
Last updated date: 19th Mar 2023
•
Total views: 204.4k
•
Views today: 4.83k
Answer
204.4k+ views
HINT - In order to solve to this problem, we must choose formula of Gain percent $ = {\text{ }}\dfrac{{\left( {{\text{selling price - cost price}}} \right)}}{{{\text{cost price}}}} \times 100{\text{ }}$along with the proper understanding of the unitary method.
Complete step-by-step answer:
It is given that cost price of 6 toffees =Rs.1
So by unitary method
So cost price of 1 toffee will be equal to Rs. \[\dfrac{1}{6}\]
To get gain of 20%
Using formula of Gain percent $ = {\text{ }}\dfrac{{\left( {{\text{selling price - cost price}}} \right)}}{{{\text{cost price}}}} \times 100{\text{ }}$
Selling price of 1 toffee will be equal to
\[20{\text{ = }}\dfrac{{\left( {{\text{selling price - }}\dfrac{1}{6}} \right)}}{{\dfrac{1}{6}}} \times 100\]
On cross multiplication
\[\dfrac{{20}}{{100}}{\text{ }} \times \dfrac{1}{6}{\text{ = (selling price of 1 toffee) - }}\dfrac{1}{6}\]
On further solving
\[ = \dfrac{1}{5}{\text{ }} \times \dfrac{1}{6}{\text{ = (selling price o 1 toffee) - }}\dfrac{1}{6}\]
\[ = \dfrac{1}{5}{\text{ }} \times \dfrac{1}{6}{\text{ + }}\dfrac{1}{6}{\text{ = (selling price of 1 toffee)}}\]
\[ = \dfrac{1}{6}{\text{ }}\left( {{\text{1 + }}\dfrac{1}{5}} \right){\text{ = (selling price of 1 toffee)}}\]
\[{\text{ = (selling price of 1 toffee) = }}\dfrac{1}{6} \times \left( {\dfrac{6}{5}} \right)\]
\[{\text{ = (selling price of 1 toffee) = }}\left( {\dfrac{1}{5}} \right){\text{ }}\] Rs.
$\because $selling price of 1 toffee will be Rs. \[\dfrac{1}{5}\]
By unitary method
$\therefore $selling price of 5 toffees will be Rs. 1
Hence we can say that for gain of 20%, selling price of 5 toffees will be Rs. 1
In other words, he must sell 5 toffees for a rupee to gain 20%.
Hence Option C is correct.
Note-
Whenever we face such type of problems the key concept we have to remember is that always remember how to calculate gain percentage which is stated above, then applying unitary method (which is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value), we can get the required answer.
Complete step-by-step answer:
It is given that cost price of 6 toffees =Rs.1
So by unitary method
So cost price of 1 toffee will be equal to Rs. \[\dfrac{1}{6}\]
To get gain of 20%
Using formula of Gain percent $ = {\text{ }}\dfrac{{\left( {{\text{selling price - cost price}}} \right)}}{{{\text{cost price}}}} \times 100{\text{ }}$
Selling price of 1 toffee will be equal to
\[20{\text{ = }}\dfrac{{\left( {{\text{selling price - }}\dfrac{1}{6}} \right)}}{{\dfrac{1}{6}}} \times 100\]
On cross multiplication
\[\dfrac{{20}}{{100}}{\text{ }} \times \dfrac{1}{6}{\text{ = (selling price of 1 toffee) - }}\dfrac{1}{6}\]
On further solving
\[ = \dfrac{1}{5}{\text{ }} \times \dfrac{1}{6}{\text{ = (selling price o 1 toffee) - }}\dfrac{1}{6}\]
\[ = \dfrac{1}{5}{\text{ }} \times \dfrac{1}{6}{\text{ + }}\dfrac{1}{6}{\text{ = (selling price of 1 toffee)}}\]
\[ = \dfrac{1}{6}{\text{ }}\left( {{\text{1 + }}\dfrac{1}{5}} \right){\text{ = (selling price of 1 toffee)}}\]
\[{\text{ = (selling price of 1 toffee) = }}\dfrac{1}{6} \times \left( {\dfrac{6}{5}} \right)\]
\[{\text{ = (selling price of 1 toffee) = }}\left( {\dfrac{1}{5}} \right){\text{ }}\] Rs.
$\because $selling price of 1 toffee will be Rs. \[\dfrac{1}{5}\]
By unitary method
$\therefore $selling price of 5 toffees will be Rs. 1
Hence we can say that for gain of 20%, selling price of 5 toffees will be Rs. 1
In other words, he must sell 5 toffees for a rupee to gain 20%.
Hence Option C is correct.
Note-
Whenever we face such type of problems the key concept we have to remember is that always remember how to calculate gain percentage which is stated above, then applying unitary method (which is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value), we can get the required answer.
Recently Updated Pages
If a spring has a period T and is cut into the n equal class 11 physics CBSE

A planet moves around the sun in nearly circular orbit class 11 physics CBSE

In any triangle AB2 BC4 CA3 and D is the midpoint of class 11 maths JEE_Main

In a Delta ABC 2asin dfracAB+C2 is equal to IIT Screening class 11 maths JEE_Main

If in aDelta ABCangle A 45circ angle C 60circ then class 11 maths JEE_Main

If in a triangle rmABC side a sqrt 3 + 1rmcm and angle class 11 maths JEE_Main

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Write an application to the principal requesting five class 10 english CBSE

Ray optics is valid when characteristic dimensions class 12 physics CBSE

Give 10 examples for herbs , shrubs , climbers , creepers

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

List out three methods of soil conservation

Epipetalous and syngenesious stamens occur in aSolanaceae class 11 biology CBSE

Change the following sentences into negative and interrogative class 10 english CBSE

A Short Paragraph on our Country India
