A survey of $400$ families of a town was conducted to find out how many children are there in a family.
The result of the survey is given below
Number of families $50$ $68$ $182$ $74$ $26$ Number of children $0$ $1$ $2$ $3$ $4$
Find the probability that a family has
a) $3$ children
b) $2$ children
| Number of families | $50$ | $68$ | $182$ | $74$ | $26$ |
| Number of children | $0$ | $1$ | $2$ | $3$ | $4$ |
Answer
620.7k+ views
Hint: Probability of any event is the ratio of number of favourable outcomes to the number of possible outcomes. Here, we will, in each case, deduce these parameters and get the required probabilities.
Complete step-by-step answer:
Here, Total number of families as given in the problem $ = 400$
$\therefore $ Total number of possible outcomes or sample space , $n\left( S \right) = 400$
(a) Number of families with $3$ children $ = 74$
$ \Rightarrow \,$Number of favourable outcomes, $n\left( E \right) = 74$
$\therefore $ Probability that a family has $3$ children,
$p(E) = \dfrac{{n\left( E \right)}}{{n\left( S \right)}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{74}}{{400}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{37}}{{200}}\, = \,0.185$
$\therefore $ Probability that a family has $3$ children is $\dfrac{{37}}{{200}}$ .
(b) Number of families with $2$ children $ = 182$
$ \Rightarrow \,$Number of favourable outcomes, $n\left( E \right) = 182$
$\therefore $ Probability that a family has $2$ children, $p(E) = \dfrac{{n\left( E \right)}}{{n\left( S \right)}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{182}}{{400}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{91}}{{200}}\, = \,0.455$
$\therefore $ Probability that a family has $2$ children is $\dfrac{{91}}{{200}}$ .
Note: If we are asked the probability that a family has $5$ or more children, the answer will be $0$.
Also, if we are asked the probability that a family has $3$ or more children, the answer will be $\dfrac{{74 + 26}}{{400}} = \dfrac{{100}}{{400}} = \dfrac{1}{4} = 0.25$ , because the number of favourable events will be the sum of the number of families having $3$ children and the number of families having $4$ children but the sample space will remain the same.
Complete step-by-step answer:
Here, Total number of families as given in the problem $ = 400$
$\therefore $ Total number of possible outcomes or sample space , $n\left( S \right) = 400$
(a) Number of families with $3$ children $ = 74$
$ \Rightarrow \,$Number of favourable outcomes, $n\left( E \right) = 74$
$\therefore $ Probability that a family has $3$ children,
$p(E) = \dfrac{{n\left( E \right)}}{{n\left( S \right)}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{74}}{{400}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{37}}{{200}}\, = \,0.185$
$\therefore $ Probability that a family has $3$ children is $\dfrac{{37}}{{200}}$ .
(b) Number of families with $2$ children $ = 182$
$ \Rightarrow \,$Number of favourable outcomes, $n\left( E \right) = 182$
$\therefore $ Probability that a family has $2$ children, $p(E) = \dfrac{{n\left( E \right)}}{{n\left( S \right)}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{182}}{{400}}$
$ \Rightarrow \,p(E) = \dfrac{{91}}{{200}}\, = \,0.455$
$\therefore $ Probability that a family has $2$ children is $\dfrac{{91}}{{200}}$ .
Note: If we are asked the probability that a family has $5$ or more children, the answer will be $0$.
Also, if we are asked the probability that a family has $3$ or more children, the answer will be $\dfrac{{74 + 26}}{{400}} = \dfrac{{100}}{{400}} = \dfrac{1}{4} = 0.25$ , because the number of favourable events will be the sum of the number of families having $3$ children and the number of families having $4$ children but the sample space will remain the same.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

10 examples of friction in our daily life

Name the Largest and the Smallest Cell in the Human Body ?

