
A source of sound is travelling at $\dfrac{{100}}{3}m/s$ along a road, towards a point $A$. When the source is $3m$ away from $A$, a person standing at a point $O$ on a road perpendicular to the track hears a sound of frequency $f$. The distance of $O$ from $A$ at that time is $4m$. If the original frequency is $640Hz$, then the value of $f$ is (given velocity of sound $ = 340m/s$)
A) $620Hz$
B) $680Hz$
C) $720Hz$
D) $740Hz$
Answer
588.3k+ views
Hint: When the source or the observer or both are moving with time then the frequency of the sound changes which is known as the Doppler Effect. Here, the source does not directly advance to the observer, hence you need to resolve the components and analyze accordingly.
Formula used:
If a source of sound with frequency $f$ moves with a velocity ${v_{source}}$, and the observer with a velocity ${v_{observer}}$, the observed frequency $f'$ due to the doppler effect becomes
$f' = f\left( {\dfrac{{{v_{sound}} \pm {v_{observer}}}}{{{v_{sound}} \pm {v_{source}}}}} \right)$ ……………..(1)
where ${v_{sound}}$ is the velocity of sound.
Complete step by step answer:
Given:
The original frequency of the sound here is ${f_i} = 640Hz$.
The velocity of the source is ${v_{source}} = \dfrac{{100}}{3}m/s$.
The velocity of sound is ${v_{sound}} = 340m/s$.
The velocity of the observer is ${v_{observer}} = 0m/s$.
To get: The observed frequency $f$.
Step 1:
From the figure, you can see that $\Delta SAO$ is a right-angled triangle.
So, you can calculate
$
O{S^2} = S{A^2} + A{O^2} \\
= {3^2} + {4^2} \\
= 9 + 16 \\
= 25 \\
$
Hence, $OS = \sqrt {25} m = 5m$.
So, you get $\cos \theta = \dfrac{3}{5}$
Step 2:
The source is not directly coming towards the observer. So, you need to resolve the component along $OS$. So, the component of the velocity of the source towards the observer is
$
{v_s} = {v_{source}} \times \cos \theta \\
\therefore {v_s} = \dfrac{{100}}{3} \times \dfrac{3}{5}m/s = 20m/s \\
$
Step 3:
You can put down the values and calculate the observed frequency of the sound from eq (1)
$
f = {f_i} \times \left( {\dfrac{{{v_{sound}}}}{{{v_{sound}} - {v_s}}}} \right) \\
\Rightarrow f = 640 \times \left( {\dfrac{{340}}{{340 - 20}}} \right)Hz \\
\Rightarrow f = 640 \times \left( {\dfrac{{340}}{{320}}} \right)Hz \\
\therefore f = 2 \times 340Hz = 680Hz \\
$
The value of the observed frequency $f$ is $680Hz$. Hence, option(B) is correct.
Note:
Here the tricky part is for you to realize that the source is advancing towards the observer with only a component directed towards it. The other one being perpendicular would have literally no effect. The velocity component ${v_s}$ is towards the observer $O$. Hence, the signature of ${v_s}$ in the Doppler Effect expression eq (1), should be negative. If it was going apart from $O$, then the signature would have been positive. So, you should be very careful as comparing the velocity of sound, the source velocity is generally lesser but a significant one to calculate the appropriate observed frequency.
Formula used:
If a source of sound with frequency $f$ moves with a velocity ${v_{source}}$, and the observer with a velocity ${v_{observer}}$, the observed frequency $f'$ due to the doppler effect becomes
$f' = f\left( {\dfrac{{{v_{sound}} \pm {v_{observer}}}}{{{v_{sound}} \pm {v_{source}}}}} \right)$ ……………..(1)
where ${v_{sound}}$ is the velocity of sound.
Complete step by step answer:
Given:
The original frequency of the sound here is ${f_i} = 640Hz$.
The velocity of the source is ${v_{source}} = \dfrac{{100}}{3}m/s$.
The velocity of sound is ${v_{sound}} = 340m/s$.
The velocity of the observer is ${v_{observer}} = 0m/s$.
To get: The observed frequency $f$.
Step 1:
From the figure, you can see that $\Delta SAO$ is a right-angled triangle.
So, you can calculate
$
O{S^2} = S{A^2} + A{O^2} \\
= {3^2} + {4^2} \\
= 9 + 16 \\
= 25 \\
$
Hence, $OS = \sqrt {25} m = 5m$.
So, you get $\cos \theta = \dfrac{3}{5}$
Step 2:
The source is not directly coming towards the observer. So, you need to resolve the component along $OS$. So, the component of the velocity of the source towards the observer is
$
{v_s} = {v_{source}} \times \cos \theta \\
\therefore {v_s} = \dfrac{{100}}{3} \times \dfrac{3}{5}m/s = 20m/s \\
$
Step 3:
You can put down the values and calculate the observed frequency of the sound from eq (1)
$
f = {f_i} \times \left( {\dfrac{{{v_{sound}}}}{{{v_{sound}} - {v_s}}}} \right) \\
\Rightarrow f = 640 \times \left( {\dfrac{{340}}{{340 - 20}}} \right)Hz \\
\Rightarrow f = 640 \times \left( {\dfrac{{340}}{{320}}} \right)Hz \\
\therefore f = 2 \times 340Hz = 680Hz \\
$
The value of the observed frequency $f$ is $680Hz$. Hence, option(B) is correct.
Note:
Here the tricky part is for you to realize that the source is advancing towards the observer with only a component directed towards it. The other one being perpendicular would have literally no effect. The velocity component ${v_s}$ is towards the observer $O$. Hence, the signature of ${v_s}$ in the Doppler Effect expression eq (1), should be negative. If it was going apart from $O$, then the signature would have been positive. So, you should be very careful as comparing the velocity of sound, the source velocity is generally lesser but a significant one to calculate the appropriate observed frequency.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

