
A simple microscope consists of a concave lens of power $10D$ and a convex lens of power $15D$ . Its magnification at near point is
(least distance of distinct vision, $D = 25cm$ )
Answer
516.9k+ views
Hint: In order to this question, to calculate the magnification, we will find the focal length of the concave lens of the microscope and then the focal length of the convex lens. And then we will find the actual focal length of the simple microscope, now we can find its magnification.
Complete step-by-step solution:
The power of both the lenses is given, then we will find the focal lengths of both the lenses first.
So, the power of a concave lens is $10D$ .
Focal length of the concave lens, $f = - \dfrac{{100}}{{10}} = - 10cm$
And, the power of a convex lens is $15D$ .
Focal length of the convex lens $ = \dfrac{{100}}{{15}} = 6.67cm$ .
Now, using
$
\dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{{{f_1}}} + \dfrac{1}{{{f_2}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{{10}} + \dfrac{1}{{6.67}} \\
\Rightarrow f = \dfrac{{6.67 \times 10}}{{10 - 6.67}} = 20cm \\
$
Now, we can find the magnification at the near point, as we have focal lengths of both the lenses.
$
\therefore m = 1 + \dfrac{D}{F} \\
\,\,\,\,\,\,\,\, = 1 + \dfrac{{25}}{{20}} = 2.25 \\
$
So, the magnification of the microscope is $2.25$ .
Note: The field of view refers to the amount of your specimen or object that can be seen through the microscope. You can see 5mm at a magnification of $40x$ . You can see $2mm$ at a magnification of $100x$ . At $400x$ magnification, \[0.45mm,{\text{ }}or{\text{ }}450{\text{ }}microns\] , can be seen. At $1000x$ magnification, \[0.180mm,{\text{ }}or{\text{ }}180{\text{ }}microns\] , can be seen.
Complete step-by-step solution:
The power of both the lenses is given, then we will find the focal lengths of both the lenses first.
So, the power of a concave lens is $10D$ .
Focal length of the concave lens, $f = - \dfrac{{100}}{{10}} = - 10cm$
And, the power of a convex lens is $15D$ .
Focal length of the convex lens $ = \dfrac{{100}}{{15}} = 6.67cm$ .
Now, using
$
\dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{{{f_1}}} + \dfrac{1}{{{f_2}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{{10}} + \dfrac{1}{{6.67}} \\
\Rightarrow f = \dfrac{{6.67 \times 10}}{{10 - 6.67}} = 20cm \\
$
Now, we can find the magnification at the near point, as we have focal lengths of both the lenses.
$
\therefore m = 1 + \dfrac{D}{F} \\
\,\,\,\,\,\,\,\, = 1 + \dfrac{{25}}{{20}} = 2.25 \\
$
So, the magnification of the microscope is $2.25$ .
Note: The field of view refers to the amount of your specimen or object that can be seen through the microscope. You can see 5mm at a magnification of $40x$ . You can see $2mm$ at a magnification of $100x$ . At $400x$ magnification, \[0.45mm,{\text{ }}or{\text{ }}450{\text{ }}microns\] , can be seen. At $1000x$ magnification, \[0.180mm,{\text{ }}or{\text{ }}180{\text{ }}microns\] , can be seen.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

Calculate the equivalent resistance between a and b class 12 physics CBSE

How many states of matter are there in total class 12 chemistry CBSE

Which of the following is the best conductor of electricity class 12 physics CBSE

