
A satellite which is at a height h from the surface completes one revolution of the earth in 90 minutes. If the radius of the earth is 6370km and acceleration due to gravity 9.8\[m{{s}^{-2}}\]. Then find h.
Answer
582.9k+ views
Hint: We have to find the height at which the satellite is orbiting by finding the radius of the orbit by substituting in the equation for the time period of revolution of the satellite around the earth. From that we can find the height by substituting in the formulae.
Complete answer:
We can find the height at which the satellite is orbiting using the equation for the time period of revolution.
From the laws of gravity and energy conservations we have derived the equation for time period as –
Time period of satellite,
\[T=2\pi \sqrt{\dfrac{{{\left( R+h \right)}^{2}}}{g{{R}^{2}}}}\]
where, R is the radius of the earth, h is the height of the orbit and g is the acceleration due to gravity.
Given,
\[\begin{align}
& R=6370km \\
& g=9.8m{{s}^{-2}} \\
\end{align}\]
Let us derive the equation for height ‘h’ from the above formula of time period.
i.e.,
\[\begin{align}
& {{T}^{2}}=4{{\pi }^{2}}\dfrac{{{\left( R+h \right)}^{2}}}{g{{R}^{2}}} \\
& \Rightarrow \dfrac{g{{R}^{2}}{{T}^{2}}}{4{{\pi }^{2}}}={{\left( R+h \right)}^{2}} \\
\end{align}\]
The time period should be in seconds.
\[\begin{align}
& T=90minutes \\
& T=90\times 60\times 60 \\
& \Rightarrow T=5400\sec \\
\end{align}\]
Substituting the values for the radius of earth, ‘r’, height of the orbit ‘h’ and acceleration due to the gravity ‘g’, we get,
\[\Rightarrow \dfrac{9.8\times {{6370}^{2}}\times {{5400}^{2}}}{4\times {{3.14}^{2}}}={{(6370+h)}^{2}}\]
On finding the solution, we will get
\[\Rightarrow h=280km\]
The height of the orbit at which the satellite revolves with a time period 90minutes is at \[h=280km\].
Note:
The time period of revolution is the time taken by the satellite to complete one full cycle around the earth. As the satellite moves from outer and outer to the space, this time period increases. It is clear that as it moves away from the Earth the height increases and the radius of revolution increases.
Complete answer:
We can find the height at which the satellite is orbiting using the equation for the time period of revolution.
From the laws of gravity and energy conservations we have derived the equation for time period as –
Time period of satellite,
\[T=2\pi \sqrt{\dfrac{{{\left( R+h \right)}^{2}}}{g{{R}^{2}}}}\]
where, R is the radius of the earth, h is the height of the orbit and g is the acceleration due to gravity.
Given,
\[\begin{align}
& R=6370km \\
& g=9.8m{{s}^{-2}} \\
\end{align}\]
Let us derive the equation for height ‘h’ from the above formula of time period.
i.e.,
\[\begin{align}
& {{T}^{2}}=4{{\pi }^{2}}\dfrac{{{\left( R+h \right)}^{2}}}{g{{R}^{2}}} \\
& \Rightarrow \dfrac{g{{R}^{2}}{{T}^{2}}}{4{{\pi }^{2}}}={{\left( R+h \right)}^{2}} \\
\end{align}\]
The time period should be in seconds.
\[\begin{align}
& T=90minutes \\
& T=90\times 60\times 60 \\
& \Rightarrow T=5400\sec \\
\end{align}\]
Substituting the values for the radius of earth, ‘r’, height of the orbit ‘h’ and acceleration due to the gravity ‘g’, we get,
\[\Rightarrow \dfrac{9.8\times {{6370}^{2}}\times {{5400}^{2}}}{4\times {{3.14}^{2}}}={{(6370+h)}^{2}}\]
On finding the solution, we will get
\[\Rightarrow h=280km\]
The height of the orbit at which the satellite revolves with a time period 90minutes is at \[h=280km\].
Note:
The time period of revolution is the time taken by the satellite to complete one full cycle around the earth. As the satellite moves from outer and outer to the space, this time period increases. It is clear that as it moves away from the Earth the height increases and the radius of revolution increases.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

