
A resistor of $200\Omega $ and a capacitor of $15\mu F$ are connected in series to a $220V,50Hz$, A.C source . Calculate the current in the circuit and the arm voltage across the resistor and capacitor. Why is the algebraic sum of these voltages more than the source voltage?
Answer
513.9k+ views
Hint: Before going through the question we should know about the alternating current. A current that changes its magnitude and polarity at regular intervals is known as alternating current. It can also be described as an electrical current that alternates or reverses its direction on a regular basis, as opposed to Direct Current (DC), which only flows in one direction.
Complete answer:
Given,
R=$200\Omega $ ; Capacitance of capacitor$\left( c \right) = 15 \times {10^{ - 6}}F$
$
{V_{rms}} = 220V\,, \\
frequency\left( f \right) = 50Hz \\
$
Impedance:
\[
\left( Z \right) = \sqrt {{R^2} + {X_c}^2} \\
\,\,\,\,\,\,\,\, = \sqrt {{{\left( {200} \right)}^2} + {{\left( {\dfrac{1}{{c\omega }}} \right)}^2}} \\
\]
Relation of$\omega $with frequency $\left( f \right)$
$\omega = 2\pi f$
$\omega = \left( {2\pi } \right) \times \left( {50} \right)$
$\omega = 100\pi \,rad\,{s^{ - 1}}$
Now, Impedance:
$
\left( Z \right) = \sqrt {{{\left( {200} \right)}^2} + \left( {\dfrac{1}{{50 \times {{10}^{ - 6}} \times 100{\pi ^2}}}} \right)} \\
\therefore \left( Z \right) = 291.5 \\
$
So, now we can find current from the circuit
${V_{rms}} = \left( Z \right) \times {I_{rms}}$
Or, ${I_{rms}} = \dfrac{{{V_{rms}}}}{{\left( Z \right)}}$
$\therefore {I_{rms}} = \dfrac{{220}}{{291.5}} = 0.755A$
Now, voltage across the resistor and capacitor are
$
{V_R} = \left( {{I_{rms}}} \right) \times \left( R \right) \\
{V_R} = \left( {0.755} \right) \times \left( {200\Omega } \right) = 151V \\
$
$
Similarly, \\
{V_C} = \left( {{I_{rms}}} \right) \times \left( {{X_C}} \right) \\
{V_C} = \left( {0.755} \right) \times \left( {\dfrac{1}{C}} \right)\,\, \\
\,\,\,\,\,\,\, = \left( {0.755} \right) \times \left( {\dfrac{1}{{50 \times {{10}^{ - 6}} \times 100\pi }}} \right) = 160V \\
$
The algebraic number of the two voltages ${V_R}and\,{V_C} = $=$(151 + 160)V = 331V$
The algebraic number of the two voltages${V_R}$ and ${V_C}$ is$311V$, which is greater than the voltage at the source. As a result, if the phase difference between two voltages is properly considered, the total voltage around the resistor and inductor equals the source voltages.
Note:
A circuit's or device's admittance is a measurement of how quickly a current can pass through it. It is known as the reciprocal of impedance, in the same way that conductance and resistance are. The siemens (symbol S) is the SI unit of admission; the older, synonymous unit is the mho, which has the symbol (an upside-down uppercase omega).
Complete answer:
Given,
R=$200\Omega $ ; Capacitance of capacitor$\left( c \right) = 15 \times {10^{ - 6}}F$
$
{V_{rms}} = 220V\,, \\
frequency\left( f \right) = 50Hz \\
$
Impedance:
\[
\left( Z \right) = \sqrt {{R^2} + {X_c}^2} \\
\,\,\,\,\,\,\,\, = \sqrt {{{\left( {200} \right)}^2} + {{\left( {\dfrac{1}{{c\omega }}} \right)}^2}} \\
\]
Relation of$\omega $with frequency $\left( f \right)$
$\omega = 2\pi f$
$\omega = \left( {2\pi } \right) \times \left( {50} \right)$
$\omega = 100\pi \,rad\,{s^{ - 1}}$
Now, Impedance:
$
\left( Z \right) = \sqrt {{{\left( {200} \right)}^2} + \left( {\dfrac{1}{{50 \times {{10}^{ - 6}} \times 100{\pi ^2}}}} \right)} \\
\therefore \left( Z \right) = 291.5 \\
$
So, now we can find current from the circuit
${V_{rms}} = \left( Z \right) \times {I_{rms}}$
Or, ${I_{rms}} = \dfrac{{{V_{rms}}}}{{\left( Z \right)}}$
$\therefore {I_{rms}} = \dfrac{{220}}{{291.5}} = 0.755A$
Now, voltage across the resistor and capacitor are
$
{V_R} = \left( {{I_{rms}}} \right) \times \left( R \right) \\
{V_R} = \left( {0.755} \right) \times \left( {200\Omega } \right) = 151V \\
$
$
Similarly, \\
{V_C} = \left( {{I_{rms}}} \right) \times \left( {{X_C}} \right) \\
{V_C} = \left( {0.755} \right) \times \left( {\dfrac{1}{C}} \right)\,\, \\
\,\,\,\,\,\,\, = \left( {0.755} \right) \times \left( {\dfrac{1}{{50 \times {{10}^{ - 6}} \times 100\pi }}} \right) = 160V \\
$
The algebraic number of the two voltages ${V_R}and\,{V_C} = $=$(151 + 160)V = 331V$
The algebraic number of the two voltages${V_R}$ and ${V_C}$ is$311V$, which is greater than the voltage at the source. As a result, if the phase difference between two voltages is properly considered, the total voltage around the resistor and inductor equals the source voltages.
Note:
A circuit's or device's admittance is a measurement of how quickly a current can pass through it. It is known as the reciprocal of impedance, in the same way that conductance and resistance are. The siemens (symbol S) is the SI unit of admission; the older, synonymous unit is the mho, which has the symbol (an upside-down uppercase omega).
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

