
A plane has a take off speed of $88.3 m/s$ and requires 1365 m to reach that speed. Determine the acceleration of the plane.
(A) $3.86m/{s^2}$
(B) $2.86m/{s^2}$
(C) $2.8m/{s^2}$
(D) $2.6m/{s^2}$
Answer
583.2k+ views
Hint:Given problem is straight forward formula based problem. If initial velocity, final velocity and distance or displacement is given and we have to find acceleration then use Newton’s III equation of motion which is
${v^2} = {u^2} + 2as$
Where
u $ = $ Initial velocity
v $ = $ Final velocity
a $ = $ Acceleration
s $ = $ Displacement
Complete step by step answer:
Given that initial velocity of plane is $u = 0 m/s$ final velocity of plane $v = 88.3 m/s$
Distance travelled by plane
$s = 1365 m$
Let a be the acceleration of the plane.
So, using Newton’s III equation of motion
$\Rightarrow {v^2} = {u^2} + 2as$
$\Rightarrow {(88.3)^2} = {(0)^2} + 2a(1365)$
$\Rightarrow 7796.89 = 0 + (2730)a$
$\Rightarrow (2730)a = 7796.89$
$\Rightarrow a = \dfrac{{7796.89}}{{2730}}$
$\Rightarrow a = 2.865$
$\therefore a \simeq 2.86m/{s^2}$
Hence, the acceleration of plane is $2.86m/{s^2}$
So, option B is the correct answer.
Note: In many problems, students may get confused about where and which equation of Newton’s we should apply. So, If acceleration, time and initial velocity is given and we have to find final velocity of the body then we should apply Newton’s I equation.If displacement is asked then we should apply Newton’s II equation.If acceleration is asked and time is not given then we should apply Newton’s III equation.
${v^2} = {u^2} + 2as$
Where
u $ = $ Initial velocity
v $ = $ Final velocity
a $ = $ Acceleration
s $ = $ Displacement
Complete step by step answer:
Given that initial velocity of plane is $u = 0 m/s$ final velocity of plane $v = 88.3 m/s$
Distance travelled by plane
$s = 1365 m$
Let a be the acceleration of the plane.
So, using Newton’s III equation of motion
$\Rightarrow {v^2} = {u^2} + 2as$
$\Rightarrow {(88.3)^2} = {(0)^2} + 2a(1365)$
$\Rightarrow 7796.89 = 0 + (2730)a$
$\Rightarrow (2730)a = 7796.89$
$\Rightarrow a = \dfrac{{7796.89}}{{2730}}$
$\Rightarrow a = 2.865$
$\therefore a \simeq 2.86m/{s^2}$
Hence, the acceleration of plane is $2.86m/{s^2}$
So, option B is the correct answer.
Note: In many problems, students may get confused about where and which equation of Newton’s we should apply. So, If acceleration, time and initial velocity is given and we have to find final velocity of the body then we should apply Newton’s I equation.If displacement is asked then we should apply Newton’s II equation.If acceleration is asked and time is not given then we should apply Newton’s III equation.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

