
A hollow wooden pipe has a thickness of 1.5 cm. It is 28 cm long and has an inner radius of 5.5 cm. Find the volume of wood required to make the pipe, assuming that it is open at both ends.
Answer
578.7k+ views
Hint: To find the volume of wood required can be found by using the formula to calculate the volume of a hollow cylinder having some thickness.
For that first calculate the outer radius of the cylinder. Thereafter calculate the volume of the outer surface of the pipe then the volume of inner surface of the pipe.
Complete step-by-step answer:
In this question it is given the
The length of the wooden pipe (h) \[ = 28{\text{ }}cm\]
Inner radius of the wooden pipe(r) \[ = 5.5{\text{ }}cm\]
Thickness of the wooden pipe= $ 1.5cm $
So the outer radius (R)of the wooden pipe will be equal to
$ 5.5+1.5=7cm $
Now calculate the volume of the wood required to make the pipe
We know that the volume of a cylinder is equal to \[\pi {r^2}h\]
Volume of wood required = volume of the wooden pipe with outer radius – volume of wooden wood with inner radius
= $ \pi(R^2-r^2)\times h $
= $ \dfrac{22}{7}(7^2-(5.5)^2)\times 28 $
=88(49-30.25)
=1650 $ cm^2 $
Hence the volume of wood required to make the hollow wooden pipe is 1650 cm3.
Note: Do not use the thickness of the given pipe as the difference in radius of the wooden pipe. We need to find the outer and inner radius then we will find the difference of the square of the outer and inner radius.
For that first calculate the outer radius of the cylinder. Thereafter calculate the volume of the outer surface of the pipe then the volume of inner surface of the pipe.
Complete step-by-step answer:
In this question it is given the
The length of the wooden pipe (h) \[ = 28{\text{ }}cm\]
Inner radius of the wooden pipe(r) \[ = 5.5{\text{ }}cm\]
Thickness of the wooden pipe= $ 1.5cm $
So the outer radius (R)of the wooden pipe will be equal to
$ 5.5+1.5=7cm $
Now calculate the volume of the wood required to make the pipe
We know that the volume of a cylinder is equal to \[\pi {r^2}h\]
Volume of wood required = volume of the wooden pipe with outer radius – volume of wooden wood with inner radius
= $ \pi(R^2-r^2)\times h $
= $ \dfrac{22}{7}(7^2-(5.5)^2)\times 28 $
=88(49-30.25)
=1650 $ cm^2 $
Hence the volume of wood required to make the hollow wooden pipe is 1650 cm3.
Note: Do not use the thickness of the given pipe as the difference in radius of the wooden pipe. We need to find the outer and inner radius then we will find the difference of the square of the outer and inner radius.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

