
A hemispherical tank full of water is emptied by a pipe at the rate of $\dfrac{{25}}{7}$ litres per second. How much time will it take to empty the tank, if the tank is ${\text{3}}$ meters in diameter?
Answer
620.7k+ views
Hint: First, let’s calculate the volume of the tank. From that volume let’s take half of it to calculate the time taken to empty that half of the volume of water.
Complete step-by-step answer:
Given,
The diameter of the hemispherical tank is $D = 3m$
Hence the radius will be $R = \dfrac{3}{2}m$
The total volume of the water in the hemispherical tank
$
V{\text{ }} = {\text{ }}\dfrac{2}{3}\pi {R^3} \\
V = \dfrac{2}{3}{\text{x}}\dfrac{{22}}{7}{\text{x(1}}{\text{.5}}{{\text{)}}^3}{m^3} \\
{\text{ then }}V = \dfrac{{148500}}{{21}}litres{\text{ (as }}1{m^3} = 1000{\text{ }}litres{\text{)}} \\
$
This above volume is the volume of the hemispherical tank.
Volume of the half-emptied tank ${\text{ = }}\dfrac{V}{2}{\text{ = }}\dfrac{{74250}}{{21}}litres$
Given that time required to empty $\dfrac{{25}}{7}$ litres of water is $1$ second.
Hence the time required to empty $1$ litres of water is $\dfrac{7}{{25}}$ seconds.
Now, Time taken to half empty the tank will be equal to
$
\dfrac{{74250}}{{21}}litres{\text{ of water = }}\dfrac{7}{{25}}{\text{x}}\dfrac{{74.25}}{{21}}secs{\text{ }} \\
{\text{ }}\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;{\text{ = 990 }}secs. \\
{\text{ = 16}}{\text{.5 }}\min{\text{ ( since 1 minute = 60 seconds)}} \\
$
Hence time taken to half empty the tank is ${\text{16}}{\text{.5}}$ minutes.
Note: In order to solve these surface areas and volume problems, you should have command over formulas related to all types of 3D shapes.
Complete step-by-step answer:
Given,
The diameter of the hemispherical tank is $D = 3m$
Hence the radius will be $R = \dfrac{3}{2}m$
The total volume of the water in the hemispherical tank
$
V{\text{ }} = {\text{ }}\dfrac{2}{3}\pi {R^3} \\
V = \dfrac{2}{3}{\text{x}}\dfrac{{22}}{7}{\text{x(1}}{\text{.5}}{{\text{)}}^3}{m^3} \\
{\text{ then }}V = \dfrac{{148500}}{{21}}litres{\text{ (as }}1{m^3} = 1000{\text{ }}litres{\text{)}} \\
$
This above volume is the volume of the hemispherical tank.
Volume of the half-emptied tank ${\text{ = }}\dfrac{V}{2}{\text{ = }}\dfrac{{74250}}{{21}}litres$
Given that time required to empty $\dfrac{{25}}{7}$ litres of water is $1$ second.
Hence the time required to empty $1$ litres of water is $\dfrac{7}{{25}}$ seconds.
Now, Time taken to half empty the tank will be equal to
$
\dfrac{{74250}}{{21}}litres{\text{ of water = }}\dfrac{7}{{25}}{\text{x}}\dfrac{{74.25}}{{21}}secs{\text{ }} \\
{\text{ }}\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;\;{\text{ = 990 }}secs. \\
{\text{ = 16}}{\text{.5 }}\min{\text{ ( since 1 minute = 60 seconds)}} \\
$
Hence time taken to half empty the tank is ${\text{16}}{\text{.5}}$ minutes.
Note: In order to solve these surface areas and volume problems, you should have command over formulas related to all types of 3D shapes.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

