
A binary compound of zinc and Sulphur contains \[67.1\% \]zinc by mass. The ratio of zinc and Sulphur atoms in the compound is $x:y$. Then, \[x + y\]is:
[\[Zn = 65\]; \[S{{ = }}32\]]
Answer
573.6k+ views
Hint: Since we are given the percentage composition of the metal and Sulphur in the compound, we can say that the total mass will be $100grams$ and hence the mass of zinc will be equal to its percentage composition. To find the ratio of atoms, find the ratio of number of moles in the given species.
Complete step by step answer:
In the question, we have been given the value of the mass percentage of zinc as \[67.1\% \] by mass.
This means that \[67.1gram\] of zinc will be present in $100grams$ of the total compound.
Given Mass of the $Zn$ is $67.1grams$
From this we get mass of $S$ which will be: $Total\,mass - Mass\,of\,zinc$
Substituting the values, we get:
$100 - 67.1 = 32.9grams$
Now calculating the ratio of mass zinc and Sulphur
$Zn:S::67.1:32.9$
As we know that the molecular weight of zinc is $65.3$
And Molecular weight of Sulphur is $32$
Now calculating moles of zinc and Sulphur
$Moles = \dfrac{{Given\,mass}}{{molecular\,mass}}$
Substituting this value, in the ratio formula, we get:
$Zn:S =
\dfrac{{\dfrac{{mass\,of\,zinc}}{{molecular\,mass\,of\,zinc}}}}{{\dfrac{{mass\,of\,Sulphur}}{{molecular\,
mass\,of\,sulphur}}}}$
Substituting the values, we get:
$Zn:S = \dfrac{{\dfrac{{67.1}}{{65.3}}}}{{\dfrac{{32.9}}{{32}}}}$
Solving this value, we get the ratio as $1:1$
As per question the asked $x + y$ value is
comparing $x:y$ with $1:1$
Hence $x = 1$
$y = 1$
\[x + y = 1 + 1 = 2\]
Note: Law of constant proportion states that two elements combine in a fixed ratio when they have to form a molecule. Hence whenever Zinc and sulphide combine is the ratio of one is to one, they will form the same molecule everytime.
Complete step by step answer:
In the question, we have been given the value of the mass percentage of zinc as \[67.1\% \] by mass.
This means that \[67.1gram\] of zinc will be present in $100grams$ of the total compound.
Given Mass of the $Zn$ is $67.1grams$
From this we get mass of $S$ which will be: $Total\,mass - Mass\,of\,zinc$
Substituting the values, we get:
$100 - 67.1 = 32.9grams$
Now calculating the ratio of mass zinc and Sulphur
$Zn:S::67.1:32.9$
As we know that the molecular weight of zinc is $65.3$
And Molecular weight of Sulphur is $32$
Now calculating moles of zinc and Sulphur
$Moles = \dfrac{{Given\,mass}}{{molecular\,mass}}$
Substituting this value, in the ratio formula, we get:
$Zn:S =
\dfrac{{\dfrac{{mass\,of\,zinc}}{{molecular\,mass\,of\,zinc}}}}{{\dfrac{{mass\,of\,Sulphur}}{{molecular\,
mass\,of\,sulphur}}}}$
Substituting the values, we get:
$Zn:S = \dfrac{{\dfrac{{67.1}}{{65.3}}}}{{\dfrac{{32.9}}{{32}}}}$
Solving this value, we get the ratio as $1:1$
As per question the asked $x + y$ value is
comparing $x:y$ with $1:1$
Hence $x = 1$
$y = 1$
\[x + y = 1 + 1 = 2\]
Note: Law of constant proportion states that two elements combine in a fixed ratio when they have to form a molecule. Hence whenever Zinc and sulphide combine is the ratio of one is to one, they will form the same molecule everytime.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

