
A 2.24 L of cylinder of oxygen is found to develop a leakage. When the leakage was plugged the pressure dropped to 570 mm Hg. The number of moles of gas that will escape is :
A) 0.025
B) 0.050
C) 0.075
D) 0.09
Answer
582.6k+ views
Hint: We can calculate the number of moles of gas that will escape with the help of calculating the drop in pressure and then by putting the values in the ideal gas equation. Now, according to the ideal gas equation,
PV = nRT
Where,
P = pressure of the gas
V = volume of the gas
R = Gas constant
n = number of moles of the gas
T = temperature of the gas
Complete answer:
Given :
Initial pressure = 1 atm=760 mm Hg
Final pressure = 570 mm Hg
Hence,
Drop in pressure = 760 - 570 = 190 mm Hg = $\dfrac{190}{760} atm$
Volume = 2.24 L
R = 0.0821 L atm $K^{-1}mol^{-1}$
T=273 K
Now, according to the ideal gas equation,
PV = nRT
or, $n = \dfrac{PV}{RT}$
By putting all the values,
$n= \dfrac{\dfrac{190}{760}\times 2.24}{0.0821\times273}$
= 0.025 mol
Hence, the number of moles of gas that will escape will be 0.025 mol.
So, option (a) is correct.
Note: Most of the time students attempt this question by just putting the given value of pressure in the ideal gas equation, which is wrong. So, we firstly calculate the drop in pressure and put that value of pressure in the ideal gas equation because drop in pressure exactly determines the amount of the gas which has escaped from the cylinder. Also, it should be also kept in mind that the unit of pressure should be the same as that given in the problem.
PV = nRT
Where,
P = pressure of the gas
V = volume of the gas
R = Gas constant
n = number of moles of the gas
T = temperature of the gas
Complete answer:
Given :
Initial pressure = 1 atm=760 mm Hg
Final pressure = 570 mm Hg
Hence,
Drop in pressure = 760 - 570 = 190 mm Hg = $\dfrac{190}{760} atm$
Volume = 2.24 L
R = 0.0821 L atm $K^{-1}mol^{-1}$
T=273 K
Now, according to the ideal gas equation,
PV = nRT
or, $n = \dfrac{PV}{RT}$
By putting all the values,
$n= \dfrac{\dfrac{190}{760}\times 2.24}{0.0821\times273}$
= 0.025 mol
Hence, the number of moles of gas that will escape will be 0.025 mol.
So, option (a) is correct.
Note: Most of the time students attempt this question by just putting the given value of pressure in the ideal gas equation, which is wrong. So, we firstly calculate the drop in pressure and put that value of pressure in the ideal gas equation because drop in pressure exactly determines the amount of the gas which has escaped from the cylinder. Also, it should be also kept in mind that the unit of pressure should be the same as that given in the problem.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

