
We are given that 400 mangoes were bought at Rs.125 per hundred and sold at a profit of Rs.100. Then what is the selling price per dozen of mangoes?
(a) Rs. 15
(b) Rs. 18
(c) Rs. 20
(d) Rs. 21
Answer
510k+ views
Hint: To solve this question first we will find the total price at which the mangoes were purchased as we are given the price for 100 mangoes so we will multiply it by 4 to get the price of 400 mangoes. Now it is given that they are sold at a profit of Rs.100 so total selling price will be obtained at purchase price plus 100. After that to find the price of one dozen mangoes we will first divide the total selling price by the total number of mangoes then multiply it by one dozen i.e. 12.
Complete step by step answer:
We are given that 400 mangoes were bought at Rs. 125 per hundred, so
In simple terms we can buy 100 mangoes for Rs.125, so we get price of 400 mangoes as,
$\begin{align}
& =4\times 125 \\
& =Rs.500 \\
\end{align}$
Now the purchased mangoes are sold at the profit of Rs.100, so
We get the total selling price as,
$\begin{align}
& =500+100 \\
& =Rs.600 \\
\end{align}$
Now we have to find the selling price for the 1 dozen of mangoes so,
Now we have Rs.600 as the selling price of 400 mangoes so we get selling price of one mango as,
$\begin{align}
& =\dfrac{600}{400} \\
& =\dfrac{6}{4} \\
& =\dfrac{3}{2} \\
& =Rs.\,1.5 \\
\end{align}$
We know that one dozen will have 12 mangoes in it, so the price of 12 mangoes or one dozen mangoes we get as,
$\begin{align}
& =\operatorname{price}\,of\,one\,mango\times 12 \\
& =1.5\times 12 \\
& =Rs.\,18 \\
\end{align}$
So, the correct answer is “Option B”.
Note: To solve this kind of problem you should read the question carefully and solve it step by step otherwise you may end up with the wrong solution. For example some students may consider the given price Rs. 125 as the total price of 400 mangoes but is the price of 100 mangoes only. Also remember that one dozen contains 12 units.
Complete step by step answer:
We are given that 400 mangoes were bought at Rs. 125 per hundred, so
In simple terms we can buy 100 mangoes for Rs.125, so we get price of 400 mangoes as,
$\begin{align}
& =4\times 125 \\
& =Rs.500 \\
\end{align}$
Now the purchased mangoes are sold at the profit of Rs.100, so
We get the total selling price as,
$\begin{align}
& =500+100 \\
& =Rs.600 \\
\end{align}$
Now we have to find the selling price for the 1 dozen of mangoes so,
Now we have Rs.600 as the selling price of 400 mangoes so we get selling price of one mango as,
$\begin{align}
& =\dfrac{600}{400} \\
& =\dfrac{6}{4} \\
& =\dfrac{3}{2} \\
& =Rs.\,1.5 \\
\end{align}$
We know that one dozen will have 12 mangoes in it, so the price of 12 mangoes or one dozen mangoes we get as,
$\begin{align}
& =\operatorname{price}\,of\,one\,mango\times 12 \\
& =1.5\times 12 \\
& =Rs.\,18 \\
\end{align}$
So, the correct answer is “Option B”.
Note: To solve this kind of problem you should read the question carefully and solve it step by step otherwise you may end up with the wrong solution. For example some students may consider the given price Rs. 125 as the total price of 400 mangoes but is the price of 100 mangoes only. Also remember that one dozen contains 12 units.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 11 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

How many ounces are in 500 mL class 8 maths CBSE

How many ten lakhs are in one crore-class-8-maths-CBSE

Name the states through which the Tropic of Cancer class 8 social science CBSE

Explain land use pattern in India and why has the land class 8 social science CBSE

One cusec is equal to how many liters class 8 maths CBSE
