
The sum of circumference and diameter of a circle is 145 cm, find the diameter of the circle.
Answer
614.1k+ views
Hint: First of all, consider the radius of the given circle as a variable. Then equate the sum of its circumcircle and diameter to 145 cm to get the value of the radius of the circle. Hence, we can obtain the diameter of the circle as it is equal to twice the length of the radius.
Complete step-by-step solution -
Let the radius of the circle be \[r\] cm as shown in the figure:
Given the sum of the circumference and its diameter = 145 cm
We know that the circumference of a circle with radius \[r\]cm is given by \[2\pi r\] cm and diameter of the circle is twice that of its radius.
So, we have
\[
2\pi r + 2r = 145 \\
2 \times \dfrac{{22}}{7} \times r + 2r = 145 \\
r\left( {\dfrac{{44}}{7} + 2} \right) = 145 \\
r\left( {\dfrac{{44 + 14}}{7}} \right) = 145 \\
r\left( {\dfrac{{58}}{7}} \right) = 145 \\
r = 145\left( {\dfrac{7}{{58}}} \right) \\
\therefore r = 17.5{\text{ cm}} \\
\]
As diameter is twice that of the radius, length of the diameter \[ = 2 \times 17.5 = 35{\text{ cm}}\]
Thus, the length of the diameter is 35 cm.
Note: The circumference of a circle is the distance around the outside of the circle. And the circumference of a circle with radius \[r\]cm is given by \[2\pi r\] cm and diameter of the circle is twice that of its radius.
Complete step-by-step solution -
Let the radius of the circle be \[r\] cm as shown in the figure:
Given the sum of the circumference and its diameter = 145 cm
We know that the circumference of a circle with radius \[r\]cm is given by \[2\pi r\] cm and diameter of the circle is twice that of its radius.
So, we have
\[
2\pi r + 2r = 145 \\
2 \times \dfrac{{22}}{7} \times r + 2r = 145 \\
r\left( {\dfrac{{44}}{7} + 2} \right) = 145 \\
r\left( {\dfrac{{44 + 14}}{7}} \right) = 145 \\
r\left( {\dfrac{{58}}{7}} \right) = 145 \\
r = 145\left( {\dfrac{7}{{58}}} \right) \\
\therefore r = 17.5{\text{ cm}} \\
\]
As diameter is twice that of the radius, length of the diameter \[ = 2 \times 17.5 = 35{\text{ cm}}\]
Thus, the length of the diameter is 35 cm.
Note: The circumference of a circle is the distance around the outside of the circle. And the circumference of a circle with radius \[r\]cm is given by \[2\pi r\] cm and diameter of the circle is twice that of its radius.
Recently Updated Pages
Master Class 4 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 4 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Class 4 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 4 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Convert 40circ C to Fahrenheit A 104circ F B 107circ class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

