The percentage of nitrogen by mass in ammonium sulphate is closest to (Atomic masses of H=1, N=14, O=16, S=32)
A.\[ \;\;\;\;\;21\% \\ \]
B.\[ \;\;\;\;\;24\% \\ \]
C.\[ \;\;\;\;\;36\% \\ \]
D.\[ \;\;\;\;\;16\% \\ \]
Answer
623.4k+ views
Hint: The formula of ammonium sulphate is ${(N{H_4})_2}S{O_4}$ .The molar mass also known as molecular mass is the sum of the total mass in grams of all the atoms that make up a mole of a particular molecule.
Complete step by step answer:
To get the percentage composition of nitrogen in ammonium sulphate, we will first find the molar mass of the compound.
Therefore, molar mass of ammonium sulphate ${(N{H_4})_2}S{O_4}$ is:
$ = 2[14 + 1(4)] + 32 + (16 \times 4)]$ (Atomic masses are given in the question)
$ = 132gmo{l^{ - 1}}$
It is important to note that there are 2 nitrogen atoms each belonging to one ammonium ion, $N{H_4}^ + $.
Now,
The percentage composition of nitrogen in ammonium sulphate is given by dividing the molar mass of the two nitrogen atoms by the molar mass of the compound, and then multiply by $100$
Therefore,
% composition of nitrogen$ = \dfrac{{2 \times 14}}{{132}}$
$ = 21.2% $
This means that every $100g$ of ammonium sulphate contains $21.2g$ of nitrogen.
Hence, option A is correct.
Note:
Mass percent is also known as percent by weight. It is one way of representing the concentration of an element in a compound or a component in a mixture.It describes the amount of solute present in $100g$of the solution.
Complete step by step answer:
To get the percentage composition of nitrogen in ammonium sulphate, we will first find the molar mass of the compound.
Therefore, molar mass of ammonium sulphate ${(N{H_4})_2}S{O_4}$ is:
$ = 2[14 + 1(4)] + 32 + (16 \times 4)]$ (Atomic masses are given in the question)
$ = 132gmo{l^{ - 1}}$
It is important to note that there are 2 nitrogen atoms each belonging to one ammonium ion, $N{H_4}^ + $.
Now,
The percentage composition of nitrogen in ammonium sulphate is given by dividing the molar mass of the two nitrogen atoms by the molar mass of the compound, and then multiply by $100$
Therefore,
% composition of nitrogen$ = \dfrac{{2 \times 14}}{{132}}$
$ = 21.2% $
This means that every $100g$ of ammonium sulphate contains $21.2g$ of nitrogen.
Hence, option A is correct.
Note:
Mass percent is also known as percent by weight. It is one way of representing the concentration of an element in a compound or a component in a mixture.It describes the amount of solute present in $100g$of the solution.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

