
The half-life of strontium-90 is 28 years. How long will it take a 44 mg sample to decay to a mass of 11 mg?
Answer
530.7k+ views
Hint: The half-life of any radioactive substance is the time period required for the substance to decay, half of its initial amount. The given substance i.e. strontium-90 is the radioactive substance whose half-life is given i.e. 28 years.
Complete answer:
Let us see into radioactivity and solve the given problem;
The half-life for the radioactive sample is the interval of time required for one half of the atomic nuclei to decay. This is given by the simple equation as;
$\operatorname{Re}maining-amount=\dfrac{Initial-amount}{{{2}^{n}}}$ where, n is the number of half-lives that passed.
Now, you have given;
Half-life of strontium-90 = 28 years
Initial mass of sample = 44 mg
Remaining mass of sample = 11 mg
Putting into above stated formula, we get,
$\begin{align}
& \operatorname{Re}maining-amount=\dfrac{Initial-amount}{{{2}^{n}}} \\
& 11=\dfrac{44}{{{2}^{n}}} \\
& \therefore {{2}^{n}}=\dfrac{44}{11}=4 \\
& \Rightarrow n=2 \\
\end{align}$
Thus, two half-lives must pass;
Time required = $2\times 28=56years$ .
Note:
Do note that to demonstrate the above stated formula, general idea was used as;
${{A}_{0}}.\dfrac{1}{2}\to $ when one half-life passes
$\dfrac{{{A}_{0}}}{2}.\dfrac{1}{2}=\dfrac{{{A}_{0}}}{4}\to $ when two half-lives pass.
$\dfrac{{{A}_{0}}}{4}.\dfrac{{{A}_{0}}}{2}=\dfrac{{{A}_{0}}}{8}\to $ when three half-lives pass, and so on…
Hence, we reached the formula;
$\operatorname{Re}maining-amount=\dfrac{Initial-amount}{{{2}^{n}}}$ .
Complete answer:
Let us see into radioactivity and solve the given problem;
The half-life for the radioactive sample is the interval of time required for one half of the atomic nuclei to decay. This is given by the simple equation as;
$\operatorname{Re}maining-amount=\dfrac{Initial-amount}{{{2}^{n}}}$ where, n is the number of half-lives that passed.
Now, you have given;
Half-life of strontium-90 = 28 years
Initial mass of sample = 44 mg
Remaining mass of sample = 11 mg
Putting into above stated formula, we get,
$\begin{align}
& \operatorname{Re}maining-amount=\dfrac{Initial-amount}{{{2}^{n}}} \\
& 11=\dfrac{44}{{{2}^{n}}} \\
& \therefore {{2}^{n}}=\dfrac{44}{11}=4 \\
& \Rightarrow n=2 \\
\end{align}$
Thus, two half-lives must pass;
Time required = $2\times 28=56years$ .
Note:
Do note that to demonstrate the above stated formula, general idea was used as;
${{A}_{0}}.\dfrac{1}{2}\to $ when one half-life passes
$\dfrac{{{A}_{0}}}{2}.\dfrac{1}{2}=\dfrac{{{A}_{0}}}{4}\to $ when two half-lives pass.
$\dfrac{{{A}_{0}}}{4}.\dfrac{{{A}_{0}}}{2}=\dfrac{{{A}_{0}}}{8}\to $ when three half-lives pass, and so on…
Hence, we reached the formula;
$\operatorname{Re}maining-amount=\dfrac{Initial-amount}{{{2}^{n}}}$ .
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

