
Sheetal deposited $ 20000 $ in the bank, where the interest credit is half-yearly. If the rate of interest paid by the bank is $ 6\% $ per annum, what amount will she get after $ 1 $ year.
Answer
587.4k+ views
Hint: In this question the amount of 1st year will be the next year principal. Time is $ 1 $ year and the interest is half –yearly,we will take time $ \dfrac{1}{2} $ in each step. Then, we will calculate the amount.
By using the formula of S.I $ = \dfrac{{P \times R \times T}}{{100}} $
Amount $ S.I + P $
Here, $ P = $ Principal sum
$ R = $ Rate of interest
$ T = Time $
Complete step-by-step answer:
$ {P_1} = $ ₹ $ 20,000 $
\[{R_1} = 6\% \]
$ {T_1} = \dfrac{1}{2}year $
Then,
S.I at the end of 1st year S.I $ = \dfrac{{{P_1} \times {R_1} \times {T_1}}}{{100}} $
S.I at the end of 1st year $ = \dfrac{{20,000 \times 6 \times \dfrac{1}{2}}}{{100}} $
S.I at the end of 1st year $ = \dfrac{{20,000 \times 6 \times 1}}{{100 \times 2}} $
S.I at the end of 1st year $ = 200 \times 3 $
S.I at the end of 1st year $ = $ ₹ $ 600 $
Amount at the end of 1st year \[ = {\text{ }}S.I + P\]
Amount at the end of 1st year $ = 600 + 20000 $
Amount at the end of 1st year $ = $ ₹ $ 20600 $
Here \[{P_2} = \]₹ $ 20600,{R_2} = 6\% ,\,{I_2} = \dfrac{1}{2}years $
S.I at the end of 2nd year $ = \dfrac{{{P_2} \times {R_2} \times {T_2}}}{{100}} $
S.I at the end of 2nd year $ = \dfrac{{20600 \times 6 \times 1}}{{100 \times 2}} $
S.I at the end of 2nd year $ = 206 \times 3 $
S.I at the end of 2nd year $ = $ ₹ $ 618 $
Now, amount at the end of 2nd year $ = S.I + P $
Amount at the end of 2nd year $ = $ ₹ $ 618 + 20600 $
Amount at the end of 2nd year $ = 21218 $
Hence, the required answer is ₹ $ 21218 $
Note: We can do this question by formula method of amount in half yearly $ T = 2 \times 1year = 2year\,\,and\,R = \dfrac{{6\% }}{2} = 3\% $
Amount $ = 20,000{\left( {1 + \dfrac{3}{{100}}} \right)^2} $
Amount $ = 20,000{\left( {1 + \dfrac{{100 + 3}}{{100}}} \right)^2} $
Amount $ = 20,000{\left( {1 + \dfrac{3}{{100}}} \right)^2} $
Amount $ = 20,000 \times {\left( {\dfrac{{103}}{{100}}} \right)^2} $
Amount \[ = 20,000 \times \dfrac{{103}}{{100}} \times \dfrac{{103}}{{100}}\]
Amount $ = 2 \times 10609 $
$ Amount = $ ₹ $ 21218 $
Students should carefully put the exact value of $ P,R\,\,and\,\,T $ in the formula, otherwise you will get the wrong answer. One should check time, some time it is given in months, sometime in days and. So,you should convert into years.
By using the formula of S.I $ = \dfrac{{P \times R \times T}}{{100}} $
Amount $ S.I + P $
Here, $ P = $ Principal sum
$ R = $ Rate of interest
$ T = Time $
Complete step-by-step answer:
$ {P_1} = $ ₹ $ 20,000 $
\[{R_1} = 6\% \]
$ {T_1} = \dfrac{1}{2}year $
Then,
S.I at the end of 1st year S.I $ = \dfrac{{{P_1} \times {R_1} \times {T_1}}}{{100}} $
S.I at the end of 1st year $ = \dfrac{{20,000 \times 6 \times \dfrac{1}{2}}}{{100}} $
S.I at the end of 1st year $ = \dfrac{{20,000 \times 6 \times 1}}{{100 \times 2}} $
S.I at the end of 1st year $ = 200 \times 3 $
S.I at the end of 1st year $ = $ ₹ $ 600 $
Amount at the end of 1st year \[ = {\text{ }}S.I + P\]
Amount at the end of 1st year $ = 600 + 20000 $
Amount at the end of 1st year $ = $ ₹ $ 20600 $
Here \[{P_2} = \]₹ $ 20600,{R_2} = 6\% ,\,{I_2} = \dfrac{1}{2}years $
S.I at the end of 2nd year $ = \dfrac{{{P_2} \times {R_2} \times {T_2}}}{{100}} $
S.I at the end of 2nd year $ = \dfrac{{20600 \times 6 \times 1}}{{100 \times 2}} $
S.I at the end of 2nd year $ = 206 \times 3 $
S.I at the end of 2nd year $ = $ ₹ $ 618 $
Now, amount at the end of 2nd year $ = S.I + P $
Amount at the end of 2nd year $ = $ ₹ $ 618 + 20600 $
Amount at the end of 2nd year $ = 21218 $
Hence, the required answer is ₹ $ 21218 $
Note: We can do this question by formula method of amount in half yearly $ T = 2 \times 1year = 2year\,\,and\,R = \dfrac{{6\% }}{2} = 3\% $
Amount $ = 20,000{\left( {1 + \dfrac{3}{{100}}} \right)^2} $
Amount $ = 20,000{\left( {1 + \dfrac{{100 + 3}}{{100}}} \right)^2} $
Amount $ = 20,000{\left( {1 + \dfrac{3}{{100}}} \right)^2} $
Amount $ = 20,000 \times {\left( {\dfrac{{103}}{{100}}} \right)^2} $
Amount \[ = 20,000 \times \dfrac{{103}}{{100}} \times \dfrac{{103}}{{100}}\]
Amount $ = 2 \times 10609 $
$ Amount = $ ₹ $ 21218 $
Students should carefully put the exact value of $ P,R\,\,and\,\,T $ in the formula, otherwise you will get the wrong answer. One should check time, some time it is given in months, sometime in days and. So,you should convert into years.
Recently Updated Pages
Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

The coating formed on the metals such as iron silver class 12 chemistry CBSE

Metals are refined by using different methods Which class 12 chemistry CBSE

What do you understand by denaturation of proteins class 12 chemistry CBSE

Assertion Nitrobenzene is used as a solvent in FriedelCrafts class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Convert 40circ C to Fahrenheit A 104circ F B 107circ class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

