One liter of a sample water contains $4.44mg$ $CaC{l_2}$ and $1.9mg$ of $MgC{l_2}$, what is the total hardness in terms of ppm of $CaC{O_3}$
(A) $2$ ppm
(B) $3$ ppm
(C) $4$ ppm
(D) $6$ ppm
Answer
593.4k+ views
Hint:Hardness of water is defined as the amount of calcium and magnesium dissolved in water. This is expressed as an equivalent quantity of calcium carbonate. Calculate the amount of $CaC{O_3}$ produced by the given weights of $CaC{l_2}$ and $MgC{l_2}$ which will give the hardness of water in ppm.
Complete step-by-step solution:Given to us that one liter of water contains $4.44mg$ $CaC{l_2}$ and $1.9mg$ of $MgC{l_2}$.
We know that one mole of $CaC{l_2}$ and one mole of $MgC{l_2}$ are equivalent to one mole of $CaC{O_3}$
Now, let us calculate the molecular weights of each compound separately.
Molecular weight of $CaC{l_2}$ is $40 + 2 \times 35.5 = 111$ grams.
Molecular weight of $MgC{l_2}$ is $24 + 2 \times 35.5 = 95$ grams.
Similarly, the molecular weight of $CaC{O_3}$ is $40 + 12 + 3 \times 16 = 100$ grams.
Since, we know that the moles of each compound are equivalent, we can write that one mole of $CaC{O_3}$ produces one mole of $CaC{l_2}$
This means that $100$ grams of $CaC{O_3}$ produces $111$ grams of $CaC{l_2}$.
Let us assume that X mg of $CaC{O_3}$ is required to produce $4.44mg$ of $CaC{l_2}$
Hence, the value of X would be $X = \dfrac{{100 \times 4.44}}{{111}} = 4mg$
Similarly we can write for $MgC{l_2}$ as follows.
Now, $100$ grams of $CaC{O_3}$ produces $95$ grams of $MgC{l_2}$
Let us assume that Y mg of $CaC{O_3}$ is required to produce $1.9mg$ of $MgC{l_2}$
So, we can calculate the value of Y as $Y = \dfrac{{1.9 \times 100}}{{95}} = 2$ mg.
So the total amount of hardness present in water would be $4 + 2 = 6$ ppm.
Therefore, the correct answer is option (D).
Note: Note that $1$ mole $CaC{l_2} \equiv 1$ mole $MgC{l_2} \equiv 1$ mole $CaC{O_3}$. We know that the weight of one mole of any compound would be its molecular weight and hence we can derive the weights of Calcium carbonate using the above equivalence.
Complete step-by-step solution:Given to us that one liter of water contains $4.44mg$ $CaC{l_2}$ and $1.9mg$ of $MgC{l_2}$.
We know that one mole of $CaC{l_2}$ and one mole of $MgC{l_2}$ are equivalent to one mole of $CaC{O_3}$
Now, let us calculate the molecular weights of each compound separately.
Molecular weight of $CaC{l_2}$ is $40 + 2 \times 35.5 = 111$ grams.
Molecular weight of $MgC{l_2}$ is $24 + 2 \times 35.5 = 95$ grams.
Similarly, the molecular weight of $CaC{O_3}$ is $40 + 12 + 3 \times 16 = 100$ grams.
Since, we know that the moles of each compound are equivalent, we can write that one mole of $CaC{O_3}$ produces one mole of $CaC{l_2}$
This means that $100$ grams of $CaC{O_3}$ produces $111$ grams of $CaC{l_2}$.
Let us assume that X mg of $CaC{O_3}$ is required to produce $4.44mg$ of $CaC{l_2}$
Hence, the value of X would be $X = \dfrac{{100 \times 4.44}}{{111}} = 4mg$
Similarly we can write for $MgC{l_2}$ as follows.
Now, $100$ grams of $CaC{O_3}$ produces $95$ grams of $MgC{l_2}$
Let us assume that Y mg of $CaC{O_3}$ is required to produce $1.9mg$ of $MgC{l_2}$
So, we can calculate the value of Y as $Y = \dfrac{{1.9 \times 100}}{{95}} = 2$ mg.
So the total amount of hardness present in water would be $4 + 2 = 6$ ppm.
Therefore, the correct answer is option (D).
Note: Note that $1$ mole $CaC{l_2} \equiv 1$ mole $MgC{l_2} \equiv 1$ mole $CaC{O_3}$. We know that the weight of one mole of any compound would be its molecular weight and hence we can derive the weights of Calcium carbonate using the above equivalence.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

