
During the shooting of a superhot film ‘MARD’ Amitabh Bachchan was waiting for his beloved Amrita Singh with his dog. When he saw her approaching, the dog was excited and dashed into her then went back to master and so on, never stopping. How far would you estimate the dog ran, if its speed is 30km/h and each of them walked at 4km/h, starting 400m apart?
$
(a){\text{ 400m}} \\
(b){\text{ 880m}} \\
(c){\text{ 1500m}} \\
(d){\text{ 30m}} \\
$
Answer
616.8k+ views
Hint – In this question the relative speed of Amitabh Bachchan walking towards Amrita Singh will be (4+4 = 8km/hr). Use the relation between distance, speed and time to get the answer.
Complete step-by-step answer:
Amitabh Bachchan and Amrita Singh walked to each other with a speed of 4 km/hr.
Therefore, the relative speed ${V_r}$ of Amitabh Bachchan and Amrita Singh is
${V_r}$= (4 + 4) km/hr. (‘+’ sign is because they walked to each other so the relative speed increases).
Now the distance between them is 400 meter.
So ${D_{{\text{relative}}}}$ = 400 meter.
As we know 1000 meter = 1 km.
Therefore, 400 meter = (400 / 1000) = 0.4 km
As we know distance, speed and time is related as
${\text{Distance = Speed }} \times {\text{ Time}}$
Therefore, the time (t) when they meet to each other is,
t = (relative distance / relative speed)
t = (0.4 / 8) = 0.05 hr.
The speed of a dog is 30 km / hr.
So the distance (S) travel by dog is
S = $30 \times 0.05$= 1.5 km.
And we all know 1 km =1000 meter.
Therefore, 1.5 km = 1500 meter.
So the dog traveled 1500 meter.
So this is the required answer.
Hence option (C) is correct.
Note – In the concept of relative frame, we make one person stationary and give its speed to another person. The key point is regarding the sign (either positive or negative), always remember that the speed of the person who is made stationary is given in the opposite direction to the other person.
Complete step-by-step answer:
Amitabh Bachchan and Amrita Singh walked to each other with a speed of 4 km/hr.
Therefore, the relative speed ${V_r}$ of Amitabh Bachchan and Amrita Singh is
${V_r}$= (4 + 4) km/hr. (‘+’ sign is because they walked to each other so the relative speed increases).
Now the distance between them is 400 meter.
So ${D_{{\text{relative}}}}$ = 400 meter.
As we know 1000 meter = 1 km.
Therefore, 400 meter = (400 / 1000) = 0.4 km
As we know distance, speed and time is related as
${\text{Distance = Speed }} \times {\text{ Time}}$
Therefore, the time (t) when they meet to each other is,
t = (relative distance / relative speed)
t = (0.4 / 8) = 0.05 hr.
The speed of a dog is 30 km / hr.
So the distance (S) travel by dog is
S = $30 \times 0.05$= 1.5 km.
And we all know 1 km =1000 meter.
Therefore, 1.5 km = 1500 meter.
So the dog traveled 1500 meter.
So this is the required answer.
Hence option (C) is correct.
Note – In the concept of relative frame, we make one person stationary and give its speed to another person. The key point is regarding the sign (either positive or negative), always remember that the speed of the person who is made stationary is given in the opposite direction to the other person.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

