
Calculate the amount of work done in carrying a charge of 5 mC against a potential difference of 100 V.
(A) 0.5 J
(B) 50 J
(C) 5 J
(D) None
Answer
587.7k+ views
Hint
The amount of work done in carrying a charge is given by the product of the amount of charge and the potential difference.
Complete step by step answer
Given, the amount of charge, ${\rm{q}} = 5{\rm{mC}} = 5 \times {10^{ - 3}}$ C
The amount of potential difference, ${\rm{V}} = 100{\rm{\;Volt}}$
The electric potential difference is the amount of work done required to move a unit electric charge from one point to another point.
Thus, the work done on the charge is given by,
${\rm{W}} = {\rm{Charge}} \times {\rm{Potential\;Difference}}$
${\rm{W}} = 5 \times {10^{ - 3}} \times 100$
${\rm{W}} = 0.5{\rm{\;}}$J
Therefore, (A) $0.5{\rm{\;}}$J is the required solution.
Additional information Electric potential is the amount of work done required to move a charged particle from infinity to a certain point. It is denoted by the letter ‘V’. Its SI unit is ‘Volts’ and is represented by the letter ‘V’. Electric potential is measured by the device ‘Voltmeter’. It should be connected in parallel. Hence, an electric potential is constant in parallel connection.
Note
In the case of a system of two positive charges at a distance, the value of work done computed could be negative if a unit positive charge is moving towards the other positive charge.
The amount of work done in carrying a charge is given by the product of the amount of charge and the potential difference.
Complete step by step answer
Given, the amount of charge, ${\rm{q}} = 5{\rm{mC}} = 5 \times {10^{ - 3}}$ C
The amount of potential difference, ${\rm{V}} = 100{\rm{\;Volt}}$
The electric potential difference is the amount of work done required to move a unit electric charge from one point to another point.
Thus, the work done on the charge is given by,
${\rm{W}} = {\rm{Charge}} \times {\rm{Potential\;Difference}}$
${\rm{W}} = 5 \times {10^{ - 3}} \times 100$
${\rm{W}} = 0.5{\rm{\;}}$J
Therefore, (A) $0.5{\rm{\;}}$J is the required solution.
Additional information Electric potential is the amount of work done required to move a charged particle from infinity to a certain point. It is denoted by the letter ‘V’. Its SI unit is ‘Volts’ and is represented by the letter ‘V’. Electric potential is measured by the device ‘Voltmeter’. It should be connected in parallel. Hence, an electric potential is constant in parallel connection.
Note
In the case of a system of two positive charges at a distance, the value of work done computed could be negative if a unit positive charge is moving towards the other positive charge.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

In a human foetus the limbs and digits develop after class 12 biology CBSE

AABbCc genotype forms how many types of gametes a 4 class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

The correct structure of ethylenediaminetetraacetic class 12 chemistry CBSE

