A spot of light S rotates in a horizontal plane with a constant angular velocity of 0.1rad/s. The spot of light P moves along the wall at a distance of 3m from S. The velocity of spot P, where \[\theta = 45^\circ \] , is?
A. $0.5m/s$
B. $0.6m/s$
C. $0.7m/s$
D. $0.8m/s$
Answer
616.5k+ views
Hint:-The formula for angular velocity is given by $\omega = \dfrac{{d\theta }}{{dt}}$ where $\theta $ is the angle between the perpendicular from the source to the wall and the line joining the source and the spot. For your better understanding a diagram is given for the situation.
Complete step-by-step solution:-
The situation in the question is given in the diagram for better understanding
As given in the question that the perpendicular distance between the source and the wall, $SA = r = 3m$
Let angle between SA and SP be $\theta $ and the distance PA be $x$
Now, the velocity of the spot of light P, $v$ is the rate at which $x$ is changing i.e. $v = \dfrac{{dx}}{{dt}}$
As from figure,
$x = r\tan \theta $
So, velocity of the point P
$v = \dfrac{{dx}}{{dt}} = r{\sec ^2}\theta \dfrac{{d\theta }}{{dt}}$
Now as we know that angular velocity is given by $\omega = \dfrac{{d\theta }}{{dt}}$ where $\theta $ is the angle between the perpendicular from the source to the wall and the line joining the source and the spot.
So, the equation becomes $v = r\omega {\sec ^2}\theta $
Now according to the question $\theta = 45^\circ $ , $r = 3m$ and angular velocity $\omega = 0.1rad/s$
So, substituting these value in the above equation, we have
$v = 3 \times 0.1 \times {\sec ^2}45^\circ = 3 \times 0.1 \times 2$
So, $v = 0.6m/s$
Hence option B is correct.
Note:- Angular velocity is the time rate of change of angular displacement at which an object or a particle is rotating around a center or a specific point. It is also known as rotational velocity. The unit of Angular velocity is angle per unit time or radians per second (rad/s). The rate of change of angular velocity is angular acceleration.
Angular velocity plays an important role in the rotational motion of an object. The linear velocity of every particle of a body in circular motion is directly related to the angular velocity of the whole object.
Complete step-by-step solution:-
The situation in the question is given in the diagram for better understanding
As given in the question that the perpendicular distance between the source and the wall, $SA = r = 3m$
Let angle between SA and SP be $\theta $ and the distance PA be $x$
Now, the velocity of the spot of light P, $v$ is the rate at which $x$ is changing i.e. $v = \dfrac{{dx}}{{dt}}$
As from figure,
$x = r\tan \theta $
So, velocity of the point P
$v = \dfrac{{dx}}{{dt}} = r{\sec ^2}\theta \dfrac{{d\theta }}{{dt}}$
Now as we know that angular velocity is given by $\omega = \dfrac{{d\theta }}{{dt}}$ where $\theta $ is the angle between the perpendicular from the source to the wall and the line joining the source and the spot.
So, the equation becomes $v = r\omega {\sec ^2}\theta $
Now according to the question $\theta = 45^\circ $ , $r = 3m$ and angular velocity $\omega = 0.1rad/s$
So, substituting these value in the above equation, we have
$v = 3 \times 0.1 \times {\sec ^2}45^\circ = 3 \times 0.1 \times 2$
So, $v = 0.6m/s$
Hence option B is correct.
Note:- Angular velocity is the time rate of change of angular displacement at which an object or a particle is rotating around a center or a specific point. It is also known as rotational velocity. The unit of Angular velocity is angle per unit time or radians per second (rad/s). The rate of change of angular velocity is angular acceleration.
Angular velocity plays an important role in the rotational motion of an object. The linear velocity of every particle of a body in circular motion is directly related to the angular velocity of the whole object.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

