
A single force acts on a $3.0\,kg$ particle-like object whose position is given by $x=3.0t-4.0{{t}^{2}}+1.0{{t}^{3}}$, with $x$ in meter and $t$ in seconds. Find the work done by the force from $t=0$ to $t=4.0s$.
Answer
520.5k+ views
Hint:We have to use the concept of work energy theorem to solve this question. Work energy theorem is the relation between the work done by the force and corresponding energy.Work done by all the forces on the system is equal to change in kinetic energy of the system.
Complete step by step answer:
When we find change in kinetic energy, we need initial and final velocity of the object's.Velocity is rate of change of displacement
$v=\dfrac{dx}{dt}$
In this problem displacement as a function of time
$x=3.0t-4.0{{t}^{2}}+1.0{{t}^{3}}$
Put this displacement in formula of velocity then,
It can be written as
$v=\dfrac{d}{dt}(3.0t-4.0{{t}^{2}}+1.0{{t}^{3}})$
When we differentiate the velocity with respect to time then, we get
$v=3-8t+3{{t}^{2}}$
The object starts moving at $t=0$, it means when we put $t=0$ in the velocity, we get the initial velocity
Put $t=0$in velocity
${{v}_{i}}=3-8\times 0+3\times 0$
$\Rightarrow {{v}_{i}}=3m/s$
Therefore the initial velocity is $3\,m/s$.
The object comes in rest at $t=4$, it means when we put $t=4$in the velocity, we get the final velocity
Put $t=4$in velocity
${{v}_{f}}=3-8\times 4+3\times 4\times 4$
$\Rightarrow {{v}_{f}}=19\,m/s$
Therefore the final velocity is $19\,m/s$. When we calculate the work done, we use work energy theorem
$w=\Delta k$ $........equation1$
Where, $w$ is work done and $\Delta k$ is change in kinetic energy.
S.I Unit of work done is $Joule$.
Now, we calculate change in kinetic energy
\[\Delta k=\dfrac{1}{2}m(v_{f}^{2}-v_{i}^{2})\]
After putting the value of $m$,${{v}_{i}}$ and ${{v}_{f}}$, we get
\[\Delta k=\dfrac{1}{2}\times 3\times [{{(19)}^{2}}-{{(3)}^{2}}]\]
$\Rightarrow \Delta k=\dfrac{1}{2}\times 3\times [361-9]$
$\Rightarrow \Delta k=\dfrac{1}{2}\times 3\times 352$
$\Rightarrow \Delta k=528J$
We put the value of $\Delta k$ in equation1
$w=\Delta k$
$\therefore w=528\,J$
Hence, the work done by the force is $528\,J$.
Note:According to law of conservation of energy total mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy but in this question change in potential energy is zero, so all the mechanical energy is converted into kinetic energy.
Complete step by step answer:
When we find change in kinetic energy, we need initial and final velocity of the object's.Velocity is rate of change of displacement
$v=\dfrac{dx}{dt}$
In this problem displacement as a function of time
$x=3.0t-4.0{{t}^{2}}+1.0{{t}^{3}}$
Put this displacement in formula of velocity then,
It can be written as
$v=\dfrac{d}{dt}(3.0t-4.0{{t}^{2}}+1.0{{t}^{3}})$
When we differentiate the velocity with respect to time then, we get
$v=3-8t+3{{t}^{2}}$
The object starts moving at $t=0$, it means when we put $t=0$ in the velocity, we get the initial velocity
Put $t=0$in velocity
${{v}_{i}}=3-8\times 0+3\times 0$
$\Rightarrow {{v}_{i}}=3m/s$
Therefore the initial velocity is $3\,m/s$.
The object comes in rest at $t=4$, it means when we put $t=4$in the velocity, we get the final velocity
Put $t=4$in velocity
${{v}_{f}}=3-8\times 4+3\times 4\times 4$
$\Rightarrow {{v}_{f}}=19\,m/s$
Therefore the final velocity is $19\,m/s$. When we calculate the work done, we use work energy theorem
$w=\Delta k$ $........equation1$
Where, $w$ is work done and $\Delta k$ is change in kinetic energy.
S.I Unit of work done is $Joule$.
Now, we calculate change in kinetic energy
\[\Delta k=\dfrac{1}{2}m(v_{f}^{2}-v_{i}^{2})\]
After putting the value of $m$,${{v}_{i}}$ and ${{v}_{f}}$, we get
\[\Delta k=\dfrac{1}{2}\times 3\times [{{(19)}^{2}}-{{(3)}^{2}}]\]
$\Rightarrow \Delta k=\dfrac{1}{2}\times 3\times [361-9]$
$\Rightarrow \Delta k=\dfrac{1}{2}\times 3\times 352$
$\Rightarrow \Delta k=528J$
We put the value of $\Delta k$ in equation1
$w=\Delta k$
$\therefore w=528\,J$
Hence, the work done by the force is $528\,J$.
Note:According to law of conservation of energy total mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy but in this question change in potential energy is zero, so all the mechanical energy is converted into kinetic energy.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

