
A platinum electrode is immersed in a solution containing \[0.1M\,F{e^{2 + }}\] and \[0.1M\,F{e^{3 + }}\]. It is coupled with HER. Concentration of \[F{e^{3 + }}\] is increased to \[1M\] without change in \[\left[ {F{e^{2 + }}} \right]\] then change in EMF (in centivolt) is:
$ \left( A \right)0.6 \\
\left( B \right)60 \\
\left( C \right)0.06 \\
\left( D \right)6 \\
$
Answer
534.9k+ views
Hint: In order to solve this question, we are going to first see the concentration of the \[F{e^{3 + }}\] and the \[F{e^{2 + }}\] ions and find the initial EMF of the cell from that. After this, we are going to see the final concentrations of both the ions and find the EMF then, then converting the EMF to centivolt, we get the answer.
Formula used: The EMF of a cell is given by
\[{E_{cell}} = {E^0}_{cell} - \dfrac{{0.059}}{n}log({K_C})\]
Where, \[n\] is the number of the moles present in the solution and \[{K_C}\] is the ratio of concentration of the two types of ions.
Complete step by step solution:
It is given in this question that the concentration of the \[\,F{e^{2 + }}\] and \[F{e^{3 + }}\] are:
$
\left[ {F{e^{2 + }}} \right] = 0.1M \\
\left[ {F{e^{3 + }}} \right] = 0.1M \\
$
At this point, the EMF of the cell is calculated as:
$
{E_{cell}} = 0.77 - \dfrac{{.059}}{1}\log \dfrac{{0.1}}{{0.1}} \\
\Rightarrow {E_{cell}} = 0.77V \\
$
Now, after coupling with SHE, the concentration of\[F{e^{3 + }}\] increases to \[1M\] and the concentration of \[\left[ {F{e^{2 + }}} \right]\] remains the same,
Therefore, the EMF is calculated as:
$
{E_{cell}}' = 0.77 - \dfrac{{0.059}}{1}\log \dfrac{{0.1}}{1} \\
\Rightarrow {E_{cell}}' = 0.829V \\
$
Thus, the change in the EMFs before and after is
\[{E_{cell}}' - {E_{cell}} = 0.829V - 0.77V = 0.059V\]
Thus, in centivolt the change in the EMF becomes, \[6cV\]
Hence, option \[\left( D \right)6\] is the correct answer.
Note: The EMF of a cell depends upon the initial EMF of the cell which is also denoted as \[{E^0}_{cell}\] present when there is no potential applied across the cell. For the solution containing the \[F{e^{3 + }}\] and the \[F{e^{2 + }}\] ions, the value of the initial EMF of the cell, \[{E^0}_{cell}\] is \[0.77V\] and this fact has been seen in this question.
Formula used: The EMF of a cell is given by
\[{E_{cell}} = {E^0}_{cell} - \dfrac{{0.059}}{n}log({K_C})\]
Where, \[n\] is the number of the moles present in the solution and \[{K_C}\] is the ratio of concentration of the two types of ions.
Complete step by step solution:
It is given in this question that the concentration of the \[\,F{e^{2 + }}\] and \[F{e^{3 + }}\] are:
$
\left[ {F{e^{2 + }}} \right] = 0.1M \\
\left[ {F{e^{3 + }}} \right] = 0.1M \\
$
At this point, the EMF of the cell is calculated as:
$
{E_{cell}} = 0.77 - \dfrac{{.059}}{1}\log \dfrac{{0.1}}{{0.1}} \\
\Rightarrow {E_{cell}} = 0.77V \\
$
Now, after coupling with SHE, the concentration of\[F{e^{3 + }}\] increases to \[1M\] and the concentration of \[\left[ {F{e^{2 + }}} \right]\] remains the same,
Therefore, the EMF is calculated as:
$
{E_{cell}}' = 0.77 - \dfrac{{0.059}}{1}\log \dfrac{{0.1}}{1} \\
\Rightarrow {E_{cell}}' = 0.829V \\
$
Thus, the change in the EMFs before and after is
\[{E_{cell}}' - {E_{cell}} = 0.829V - 0.77V = 0.059V\]
Thus, in centivolt the change in the EMF becomes, \[6cV\]
Hence, option \[\left( D \right)6\] is the correct answer.
Note: The EMF of a cell depends upon the initial EMF of the cell which is also denoted as \[{E^0}_{cell}\] present when there is no potential applied across the cell. For the solution containing the \[F{e^{3 + }}\] and the \[F{e^{2 + }}\] ions, the value of the initial EMF of the cell, \[{E^0}_{cell}\] is \[0.77V\] and this fact has been seen in this question.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

