
A car weighs \[1800Kg\]. The distance between its front and back axles is \[1.8m\]. Its centre of gravity is \[1.05m\] behind the front axle. Determine the force exerted by the level ground on each front wheel and each back wheel.
Answer
571.5k+ views
Hint: Weight of car, distance between front and back axles and distance of center of gravity from front axle is given. We know that at equilibrium position, angular momentum about the center of gravity is zero. Using this we can find the force acting on the back axle. Therefore, force acting on the back axle can be determined. Since there are two wheels on the front and back axles, the force acting on each axle will be the half of the force acting on each axle.
Formula used:
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=mg\]
Complete step by step answer:
Given that,
Weight of car, \[W=1800Kg\]
Distance between front and back axles, \[d=1.8m\]
Distance of center of gravity from front axle, \[{{L}_{1}}=1.05m\]
Distance of center of gravity from back axle, \[{{L}_{2}}=1.8-1.05=0.75m\]
Since, forces are balanced; force acting on front and back wheels is equal to the weight of the object. Then,
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=mg\]
Where,
\[{{N}_{f}}\]is the normal force acting on front wheel
\[{{N}_{b}}\]is the normal force acting on back wheel
Then,
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=mg=1800\times 9.8=17640\]
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=17640\]---------- 1
Where,
\[m\]is mass of the car
\[g\]is acceleration due to gravity
We have,
\[\tau =FL\]
Where,
\[F\]is the force acting on the body
\[L\]is the distance from center of gravity
Angular momentum about the center of gravity is zero. Then,
\[{{N}_{f}}{{L}_{1}}={{N}_{b}}{{L}_{2}}\]
Where,
\[{{\text{L}}_{\text{1}}}\text{ and }{{\text{L}}_{\text{2}}}\] are the distances from center of gravity from front and back axles respectively.
We have, \[{{\text{L}}_{\text{1}}}\text{=1}\text{.05m}\] and \[{{\text{L}}_{\text{2}}}=0.75m\]
Then,
\[{{N}_{f}}\times 1.05={{N}_{b}}\times 0.75\]
\[{{N}_{f}}=\dfrac{5}{7}{{N}_{b}}\] --------- 2
Substitute 2 in equation 1, we get,
\[\dfrac{5}{7}{{N}_{b}}+{{N}_{b}}=17640\]
\[{{N}_{f}}+10290=17640\]
\[{{N}_{f}}=17640-10290=7350N\]
Since there are two wheels in front and back axles,
Force on each front wheel \[=\dfrac{7350}{2}=3675N\]
Force on each back wheel \[=\dfrac{10290}{2}=5145N\]
Note:
If no external forces are acting on a system then, the angular momentum of the system is conserved. When no external forces are acting, the net torque will be zero. Hence, angular momentum is conserved in a system.
Formula used:
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=mg\]
Complete step by step answer:
Given that,
Weight of car, \[W=1800Kg\]
Distance between front and back axles, \[d=1.8m\]
Distance of center of gravity from front axle, \[{{L}_{1}}=1.05m\]
Distance of center of gravity from back axle, \[{{L}_{2}}=1.8-1.05=0.75m\]
Since, forces are balanced; force acting on front and back wheels is equal to the weight of the object. Then,
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=mg\]
Where,
\[{{N}_{f}}\]is the normal force acting on front wheel
\[{{N}_{b}}\]is the normal force acting on back wheel
Then,
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=mg=1800\times 9.8=17640\]
\[{{N}_{f}}+{{N}_{b}}=17640\]---------- 1
Where,
\[m\]is mass of the car
\[g\]is acceleration due to gravity
We have,
\[\tau =FL\]
Where,
\[F\]is the force acting on the body
\[L\]is the distance from center of gravity
Angular momentum about the center of gravity is zero. Then,
\[{{N}_{f}}{{L}_{1}}={{N}_{b}}{{L}_{2}}\]
Where,
\[{{\text{L}}_{\text{1}}}\text{ and }{{\text{L}}_{\text{2}}}\] are the distances from center of gravity from front and back axles respectively.
We have, \[{{\text{L}}_{\text{1}}}\text{=1}\text{.05m}\] and \[{{\text{L}}_{\text{2}}}=0.75m\]
Then,
\[{{N}_{f}}\times 1.05={{N}_{b}}\times 0.75\]
\[{{N}_{f}}=\dfrac{5}{7}{{N}_{b}}\] --------- 2
Substitute 2 in equation 1, we get,
\[\dfrac{5}{7}{{N}_{b}}+{{N}_{b}}=17640\]
\[{{N}_{f}}+10290=17640\]
\[{{N}_{f}}=17640-10290=7350N\]
Since there are two wheels in front and back axles,
Force on each front wheel \[=\dfrac{7350}{2}=3675N\]
Force on each back wheel \[=\dfrac{10290}{2}=5145N\]
Note:
If no external forces are acting on a system then, the angular momentum of the system is conserved. When no external forces are acting, the net torque will be zero. Hence, angular momentum is conserved in a system.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

