
A 0.2076 g sample of an oxide of cobalt on analysis was found to contain 0.1476 g cobalt. Calculate the empirical formula of the oxide. [Co = 59 amu]
Answer
564.6k+ views
Hint: The percentage composition of elements and the atomic mass of the element are the two factors that can be used to calculate the empirical formula of the compound. By converting the molecular formula into the simplest whole-number ratio we can obtain the empirical formula of the compound.
Complete Solution :
We can define the empirical formula of the compound as the simplest whole-number ratio of the atoms of all elements present in one molecule.
Some steps that are used to calculate the empirical formula of the compound are given below:
The percentage composition of elements and the atomic mass of the element are the two factors that can be used to calculate the empirical formula of the compound.
(i)- First, convert the mass percentage into grams.
(ii)- Now calculate the number of moles by dividing the given mass by its atomic mass.
(iii)- Then calculate the simplest molar ratio by dividing the smallest number of moles with other moles obtained.
(iv)- Now multiply the simplest molar ratio into a suitable integer to get the whole number.
So, the given amount of sample is 0.2076 g in which the mass of the cobalt is 0.1476 g. therefore, the mass of oxygen will be:
$0.2076 - 0.1476 = 0.06\text{ g}$
The number of moles of cobalt will be: $\dfrac{0.1476}{59} = 0.0025$
The number of moles of oxygen will be: $\dfrac{0.06}{16} = 0.00375$
The simplest ratio of cobalt will be: $\dfrac{0.0025}{0.0025} = 1$
The simplest ratio of cobalt will be: $\dfrac{0.00375}{0.0025} = 1.49$
Now, multiplying the simplest ratio with 2 to get the whole number.
The number of atoms of cobalt will be: $1\text{ x 2 = 2}$
The number of atoms of oxygen will be: $1.49\text{ x 2 = 3}$
So, the formula will be $C{{o}_{2}}{{O}_{3}}$.
Note: If you don’t convert the simplest number ratio to whole number ratio, the empirical formula will be wrong and you will get the molecular formula of the compound.
Complete Solution :
We can define the empirical formula of the compound as the simplest whole-number ratio of the atoms of all elements present in one molecule.
Some steps that are used to calculate the empirical formula of the compound are given below:
The percentage composition of elements and the atomic mass of the element are the two factors that can be used to calculate the empirical formula of the compound.
(i)- First, convert the mass percentage into grams.
(ii)- Now calculate the number of moles by dividing the given mass by its atomic mass.
(iii)- Then calculate the simplest molar ratio by dividing the smallest number of moles with other moles obtained.
(iv)- Now multiply the simplest molar ratio into a suitable integer to get the whole number.
So, the given amount of sample is 0.2076 g in which the mass of the cobalt is 0.1476 g. therefore, the mass of oxygen will be:
$0.2076 - 0.1476 = 0.06\text{ g}$
The number of moles of cobalt will be: $\dfrac{0.1476}{59} = 0.0025$
The number of moles of oxygen will be: $\dfrac{0.06}{16} = 0.00375$
The simplest ratio of cobalt will be: $\dfrac{0.0025}{0.0025} = 1$
The simplest ratio of cobalt will be: $\dfrac{0.00375}{0.0025} = 1.49$
Now, multiplying the simplest ratio with 2 to get the whole number.
The number of atoms of cobalt will be: $1\text{ x 2 = 2}$
The number of atoms of oxygen will be: $1.49\text{ x 2 = 3}$
So, the formula will be $C{{o}_{2}}{{O}_{3}}$.
Note: If you don’t convert the simplest number ratio to whole number ratio, the empirical formula will be wrong and you will get the molecular formula of the compound.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

