
Two triodes having amplification factor 30 and 21 and plate resistance $5k\Omega $ and $4k\Omega $ respectively are connected in parallel. The composite amplification factor of the system is
$\begin{align}
& A.25 \\
& B.50 \\
& C.75 \\
& D.100 \\
\end{align}$
Answer
594.6k+ views
Hint: Amplification factor of a triode is nothing but the factor by which an input signal is enhanced. For a triode, amplification factor is the rate of change of anode current with respect to grid voltage. It can be calculated as the product of transconductance and plate resistance. The effective transconductance of two triodes connected in parallel is simply the sum of individual transconductance. The effective plate resistance of two triodes connected in parallel can be calculated by the formula ${{r}_{P}}=\dfrac{{{r}_{{{P}_{1}}}}{{r}_{{{P}_{2}}}}}{{{r}_{{{P}_{1}}}}+{{r}_{{{P}_{2}}}}}$where, ${{r}_{{{P}_{1}}}}$ and ${{r}_{{{P}_{2}}}}$ are the individual plate resistances.
Complete answer:
A triode is an electronic device used for amplification purpose. It consists of a hot filament which acts as a cathode and it releases electrons when it is heated sufficiently. It also has a metal plate electrode which acts as anode and attracts the electrons emitted by cathode.
If $\mu $ is the amplification factor of a triode, ${{r}_{P}}$is the plate resistance then
$\mu ={{r}_{P}}{{g}_{m}}$
Where ${{g}_{m}}$ is the transconductance of the triode.
Therefore,
${{g}_{m}}=\dfrac{\mu }{{{r}_{P}}}$
Given that
$\begin{align}
& {{\mu }_{1}}=30 \\
& {{r}_{{{P}_{1}}}}=5k\Omega =5\times {{10}^{-3}}\Omega \\
\end{align}$
$\begin{align}
& {{\mu }_{2}}=21 \\
& {{r}_{{{P}_{2}}}}=4k\Omega =4\times {{10}^{-3}}\Omega \\
\end{align}$
Substituting this values in above equation, we get,
${{g}_{{{m}_{1}}}}=\dfrac{{{\mu }_{1}}}{{{r}_{{{P}_{1}}}}}=\dfrac{30}{5\times {{10}^{-3}}}=6\times {{10}^{-3}}mho$
and
${{g}_{{{m}_{2}}}}=\dfrac{{{\mu }_{2}}}{{{r}_{{{P}_{2}}}}}=\dfrac{21}{4\times {{10}^{-3}}}=5.25\times {{10}^{-3}}mho$
Therefore, effective transconductance is
$\begin{align}
& {{g}_{m}}={{g}_{{{m}_{1}}}}+{{g}_{{{m}_{2}}}} \\
& {{g}_{m}}=(6+5.25)\times {{10}^{-3}}mho \\
& {{g}_{m}}=11.25\times {{10}^{-3}}mho \\
\end{align}$
Since triodes are connected in parallel, there effective resistance is given as
$\begin{align}
& {{r}_{P}}=\dfrac{{{r}_{{{P}_{1}}}}{{r}_{{{P}_{2}}}}}{{{r}_{{{P}_{1}}}}+{{r}_{{{P}_{2}}}}} \\
& {{r}_{P}}=\dfrac{5\times 4}{5+4}k\Omega \\
& {{r}_{P}}=\dfrac{20}{9}k\Omega \\
& {{r}_{P}}=\dfrac{20}{9}\times {{10}^{-3}}\Omega \\
\end{align}$
Therefore, the composite amplification factor is given by
$\begin{align}
& \mu ={{r}_{P}}{{g}_{m}} \\
& \mu =11.25\times {{10}^{-3}}\times \dfrac{20}{9}\times {{10}^{-3}} \\
& \mu =25 \\
\end{align}$
Thus, the composite amplification factor is 25.
Answer - A. 25
Note: The amplification factor of a triode is independent of the voltage at its anode and cathode. It depends on its geometric conditions. It is the product of transconductance and its plate resistance. The value of amplification factor generally ranges from 10 to 100. The transconductance of grid plates is also termed as mutual conductance. Note that amplification factor is a unitless and dimensionless quantity.
Complete answer:
A triode is an electronic device used for amplification purpose. It consists of a hot filament which acts as a cathode and it releases electrons when it is heated sufficiently. It also has a metal plate electrode which acts as anode and attracts the electrons emitted by cathode.
If $\mu $ is the amplification factor of a triode, ${{r}_{P}}$is the plate resistance then
$\mu ={{r}_{P}}{{g}_{m}}$
Where ${{g}_{m}}$ is the transconductance of the triode.
Therefore,
${{g}_{m}}=\dfrac{\mu }{{{r}_{P}}}$
Given that
$\begin{align}
& {{\mu }_{1}}=30 \\
& {{r}_{{{P}_{1}}}}=5k\Omega =5\times {{10}^{-3}}\Omega \\
\end{align}$
$\begin{align}
& {{\mu }_{2}}=21 \\
& {{r}_{{{P}_{2}}}}=4k\Omega =4\times {{10}^{-3}}\Omega \\
\end{align}$
Substituting this values in above equation, we get,
${{g}_{{{m}_{1}}}}=\dfrac{{{\mu }_{1}}}{{{r}_{{{P}_{1}}}}}=\dfrac{30}{5\times {{10}^{-3}}}=6\times {{10}^{-3}}mho$
and
${{g}_{{{m}_{2}}}}=\dfrac{{{\mu }_{2}}}{{{r}_{{{P}_{2}}}}}=\dfrac{21}{4\times {{10}^{-3}}}=5.25\times {{10}^{-3}}mho$
Therefore, effective transconductance is
$\begin{align}
& {{g}_{m}}={{g}_{{{m}_{1}}}}+{{g}_{{{m}_{2}}}} \\
& {{g}_{m}}=(6+5.25)\times {{10}^{-3}}mho \\
& {{g}_{m}}=11.25\times {{10}^{-3}}mho \\
\end{align}$
Since triodes are connected in parallel, there effective resistance is given as
$\begin{align}
& {{r}_{P}}=\dfrac{{{r}_{{{P}_{1}}}}{{r}_{{{P}_{2}}}}}{{{r}_{{{P}_{1}}}}+{{r}_{{{P}_{2}}}}} \\
& {{r}_{P}}=\dfrac{5\times 4}{5+4}k\Omega \\
& {{r}_{P}}=\dfrac{20}{9}k\Omega \\
& {{r}_{P}}=\dfrac{20}{9}\times {{10}^{-3}}\Omega \\
\end{align}$
Therefore, the composite amplification factor is given by
$\begin{align}
& \mu ={{r}_{P}}{{g}_{m}} \\
& \mu =11.25\times {{10}^{-3}}\times \dfrac{20}{9}\times {{10}^{-3}} \\
& \mu =25 \\
\end{align}$
Thus, the composite amplification factor is 25.
Answer - A. 25
Note: The amplification factor of a triode is independent of the voltage at its anode and cathode. It depends on its geometric conditions. It is the product of transconductance and its plate resistance. The value of amplification factor generally ranges from 10 to 100. The transconductance of grid plates is also termed as mutual conductance. Note that amplification factor is a unitless and dimensionless quantity.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

