
Two radios were purchased at $Rs.99000$ each on one she gains $10\% $ and other her losses $10\% $ find the total ${\text{P % or L% }}{\text{.}}$
Answer
615k+ views
Hint- In this question we have to calculate cost price first. Then we will find the gain percentage and loss percentage using the formula.
${\text{Loss % = }}\dfrac{{{\text{total loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{cost price}}}}$.
Complete step-by-step solution -
Given that two radios purchased at $Rs{\text{ }}99000$
For the first gain $10\% $
As we know the formula for gain percentage
${\text{Gain% = }}\dfrac{{{\text{Gain}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}}$
So, modifying the formula to find cost price
$
{\text{Gain% = }}\dfrac{{{\text{Gain}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}} \\
\Rightarrow {\text{Gain% = }}\dfrac{{\left( {SP - CP} \right)}}{{{\text{CP}}}} \times {\text{100}} \\
\Rightarrow {\text{Gain% = }}\left[ {\dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - \dfrac{{\left( {CP} \right)}}{{{\text{CP}}}}} \right] \times {\text{100 = }}\left[ {\dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - 1} \right] \times {\text{100}} \\
\Rightarrow \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - 1 = \dfrac{{gain\% }}{{100}} \\
\Rightarrow \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} = \dfrac{{gain\% }}{{100}} + 1 = \dfrac{{100 + gain\% }}{{100}} \\
\Rightarrow CP = \dfrac{{SP \times 100}}{{100 + gain\% }} \\
$
Thus, the cost price is
$
CP = \dfrac{{SP}}{{100 + gain\% }} \times 100 \\
= \dfrac{{99000}}{{100 + 10}} \times 100 \\
= 90000 \\
$
For the second losses $10\% $
As we know the formula for loss percentage
\[{\text{Loss% = }}\dfrac{{{\text{Loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}}\]
So, modifying the formula to find cost price
$
{\text{Loss% = }}\dfrac{{{\text{Loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}} \\
\Rightarrow {\text{Loss% = }}\dfrac{{\left( {CP - SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} \times {\text{100}} \\
\Rightarrow {\text{Loss% = }}\left[ {\dfrac{{\left( {CP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}}} \right] \times {\text{100 = }}\left[ {1 - \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}}} \right] \times {\text{100}} \\
\Rightarrow 1 - \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} = \dfrac{{loss\% }}{{100}} \\
\Rightarrow \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} = 1 - \dfrac{{loss\% }}{{100}} = \dfrac{{100 - loss\% }}{{100}} \\
\Rightarrow CP = \dfrac{{SP \times 100}}{{100 - loss\% }} \\
$
Thus, the cost price is
$
CP = \dfrac{{SP}}{{100 - loss\% }} \times 100 \\
= \dfrac{{99000}}{{100 - 10}} \times 100 \\
= 110000 \\
$
The total SP is
$SP = 99000 \times 2 = 198000$
The total cost price is
$CP = 110000 + 90000 = 20,0000$
The total loss is given by
$
{\text{Total loss = CP - SP}} \\
{\text{ = 200000 - 198000}} \\
{\text{ = 2000}} \\
$
The loss percentage is
$
{\text{Loss% = }}\dfrac{{{\text{total loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{cost price}}}} \\
= \dfrac{{2000 \times 100}}{{20,0000}} \\
= 1\% \\
$
Hence, the total loss is $1\% $
Note- The price at which a particular item or article is purchased, is called cost price or in short CP. The price at which a particular item is sold, is called its selling price or in short SP. If the selling price is more than the cost price, then the vendor is said to have a gain or profit, if not then loss. These basic definitions of SP and CP must be remembered during solving these types of questions.
${\text{Loss % = }}\dfrac{{{\text{total loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{cost price}}}}$.
Complete step-by-step solution -
Given that two radios purchased at $Rs{\text{ }}99000$
For the first gain $10\% $
As we know the formula for gain percentage
${\text{Gain% = }}\dfrac{{{\text{Gain}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}}$
So, modifying the formula to find cost price
$
{\text{Gain% = }}\dfrac{{{\text{Gain}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}} \\
\Rightarrow {\text{Gain% = }}\dfrac{{\left( {SP - CP} \right)}}{{{\text{CP}}}} \times {\text{100}} \\
\Rightarrow {\text{Gain% = }}\left[ {\dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - \dfrac{{\left( {CP} \right)}}{{{\text{CP}}}}} \right] \times {\text{100 = }}\left[ {\dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - 1} \right] \times {\text{100}} \\
\Rightarrow \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - 1 = \dfrac{{gain\% }}{{100}} \\
\Rightarrow \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} = \dfrac{{gain\% }}{{100}} + 1 = \dfrac{{100 + gain\% }}{{100}} \\
\Rightarrow CP = \dfrac{{SP \times 100}}{{100 + gain\% }} \\
$
Thus, the cost price is
$
CP = \dfrac{{SP}}{{100 + gain\% }} \times 100 \\
= \dfrac{{99000}}{{100 + 10}} \times 100 \\
= 90000 \\
$
For the second losses $10\% $
As we know the formula for loss percentage
\[{\text{Loss% = }}\dfrac{{{\text{Loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}}\]
So, modifying the formula to find cost price
$
{\text{Loss% = }}\dfrac{{{\text{Loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{Cost price}}}} \\
\Rightarrow {\text{Loss% = }}\dfrac{{\left( {CP - SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} \times {\text{100}} \\
\Rightarrow {\text{Loss% = }}\left[ {\dfrac{{\left( {CP} \right)}}{{{\text{CP}}}} - \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}}} \right] \times {\text{100 = }}\left[ {1 - \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}}} \right] \times {\text{100}} \\
\Rightarrow 1 - \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} = \dfrac{{loss\% }}{{100}} \\
\Rightarrow \dfrac{{\left( {SP} \right)}}{{{\text{CP}}}} = 1 - \dfrac{{loss\% }}{{100}} = \dfrac{{100 - loss\% }}{{100}} \\
\Rightarrow CP = \dfrac{{SP \times 100}}{{100 - loss\% }} \\
$
Thus, the cost price is
$
CP = \dfrac{{SP}}{{100 - loss\% }} \times 100 \\
= \dfrac{{99000}}{{100 - 10}} \times 100 \\
= 110000 \\
$
The total SP is
$SP = 99000 \times 2 = 198000$
The total cost price is
$CP = 110000 + 90000 = 20,0000$
The total loss is given by
$
{\text{Total loss = CP - SP}} \\
{\text{ = 200000 - 198000}} \\
{\text{ = 2000}} \\
$
The loss percentage is
$
{\text{Loss% = }}\dfrac{{{\text{total loss}} \times {\text{100}}}}{{{\text{cost price}}}} \\
= \dfrac{{2000 \times 100}}{{20,0000}} \\
= 1\% \\
$
Hence, the total loss is $1\% $
Note- The price at which a particular item or article is purchased, is called cost price or in short CP. The price at which a particular item is sold, is called its selling price or in short SP. If the selling price is more than the cost price, then the vendor is said to have a gain or profit, if not then loss. These basic definitions of SP and CP must be remembered during solving these types of questions.
Recently Updated Pages
Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

The coating formed on the metals such as iron silver class 12 chemistry CBSE

Metals are refined by using different methods Which class 12 chemistry CBSE

What do you understand by denaturation of proteins class 12 chemistry CBSE

Assertion Nitrobenzene is used as a solvent in FriedelCrafts class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Convert 40circ C to Fahrenheit A 104circ F B 107circ class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

