
The temperature coefficient of resistance of a wire is 0.00125 per degree celsius. At 300K its resistance is 1 ohm. The resistance of the wire will be 2 ohm at following temperature:
A. 1154K.
B. 400K.
C. 600K.
D. 1400K.
Answer
586.8k+ views
Hint: To solve this question, we have to remember that the resistance of a metallic conductor increases with increase in temperature. The dependence of resistance with temperature is given by, ${R_t} = {R_0}\left( {1 + \alpha t} \right)$ where ${R_0}$ is resistance at ${0^0}C$ and ${R_t}$ is the resistance at ${t^0}C$ and $\alpha $ is the temperature coefficient of resistance.
Complete answer:
Given that,
Temperature coefficient, $\alpha $ = 0.00125.
When t = 300 K, resistance, ${R_1}$ = 1 ohm.
We can write this as:
${R_1} = 1 = {R_0}\left( {1 + 0.00125 \times 300} \right)$ ……. (i)
Similarly,
When resistance, ${R_2}$ = 2 ohm, temperature = t K.
We can write this as:
${R_2} = 2 = {R_0}\left( {1 + 0.00125 \times t} \right)$ ……… (ii)
Dividing equation (ii) by (i), we will get
$ \Rightarrow \dfrac{{{R_2}}}{{{R_1}}} = \dfrac{2}{1} = \dfrac{{{R_0}\left( {1 + 0.00125 \times t} \right)}}{{{R_0}\left( {1 + 0.00125 \times 300} \right)}}$
Solving this,
$ \Rightarrow 2\left( {1 + 0.00125 \times 300} \right) = \left( {1 + 0.00125 \times t} \right)$
$ \Rightarrow 2.75 = \left( {1 + 0.00125 \times t} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{{2.75 - 1}}{{0.00125}} = t$
$ \Rightarrow 1400K = t$
Hence, the temperature of the wire will be 1400 K when resistance is 2 ohm.
So, the correct answer is “Option D”.
Note:
This type of questions can also get solved by using the formula, $\alpha = \dfrac{{{R_2} - {R_1}}}{{{R_1}\left( {{t_2} - {t_1}} \right)}}$ per $^0C$ or per K. We can also solve in terms of resistivity, ${\alpha _r} = \dfrac{{{\rho _2} - {\rho _1}}}{{{\rho _1}\left( {{t_2} - {t_1}} \right)}}$ per $^0C$ or per K.
Complete answer:
Given that,
Temperature coefficient, $\alpha $ = 0.00125.
When t = 300 K, resistance, ${R_1}$ = 1 ohm.
We can write this as:
${R_1} = 1 = {R_0}\left( {1 + 0.00125 \times 300} \right)$ ……. (i)
Similarly,
When resistance, ${R_2}$ = 2 ohm, temperature = t K.
We can write this as:
${R_2} = 2 = {R_0}\left( {1 + 0.00125 \times t} \right)$ ……… (ii)
Dividing equation (ii) by (i), we will get
$ \Rightarrow \dfrac{{{R_2}}}{{{R_1}}} = \dfrac{2}{1} = \dfrac{{{R_0}\left( {1 + 0.00125 \times t} \right)}}{{{R_0}\left( {1 + 0.00125 \times 300} \right)}}$
Solving this,
$ \Rightarrow 2\left( {1 + 0.00125 \times 300} \right) = \left( {1 + 0.00125 \times t} \right)$
$ \Rightarrow 2.75 = \left( {1 + 0.00125 \times t} \right)$
$ \Rightarrow \dfrac{{2.75 - 1}}{{0.00125}} = t$
$ \Rightarrow 1400K = t$
Hence, the temperature of the wire will be 1400 K when resistance is 2 ohm.
So, the correct answer is “Option D”.
Note:
This type of questions can also get solved by using the formula, $\alpha = \dfrac{{{R_2} - {R_1}}}{{{R_1}\left( {{t_2} - {t_1}} \right)}}$ per $^0C$ or per K. We can also solve in terms of resistivity, ${\alpha _r} = \dfrac{{{\rho _2} - {\rho _1}}}{{{\rho _1}\left( {{t_2} - {t_1}} \right)}}$ per $^0C$ or per K.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

