The supplier supplies cartridges to a newspaper publishing house. He earns a profit of 25% by selling cartridges for Rs.1540. Find the cost price of the cartridges?
Answer
647.1k+ views
Hint: In this question the selling price of the cartridge and the profit percentage is given to us. We need to find the cost price. The profit earned will always be the difference between then selling price and the cost price, and this difference should always be positive, so consider the cost price to be a variable and use the concept mentioned to get the variable.
Complete step-by-step answer:
Let the cost price of the cartridges be x Rupees.
Now it is given that the supplier earns a profit of 25% by selling cartridges for Rupees 1540.
So, construct the linear equation according to given information we have,
Therefore cost price plus 25% of cost price is equal to selling price.
$ \Rightarrow x + \dfrac{{25}}{{100}}\left( x \right) = 1540$.
Now simplify the above equation we have,
$
\Rightarrow x + \dfrac{1}{4}\left( x \right) = 1540 \\
\Rightarrow x\left( {\dfrac{5}{4}} \right) = 1540 \\
$
$ \Rightarrow x = \dfrac{{1540 \times 4}}{5} = 308 \times 4 = 1232$ Rupees.
So, the cost price of the cartridge is 1232 Rupees.
So, this is the required answer.
Note: Whenever we face such types of problems the key concept is to have the understanding that when the person will have a profit and under which circumstances the cost price and selling price he has to bear a loss. This understanding will help to get the right track to reach the answer.
Complete step-by-step answer:
Let the cost price of the cartridges be x Rupees.
Now it is given that the supplier earns a profit of 25% by selling cartridges for Rupees 1540.
So, construct the linear equation according to given information we have,
Therefore cost price plus 25% of cost price is equal to selling price.
$ \Rightarrow x + \dfrac{{25}}{{100}}\left( x \right) = 1540$.
Now simplify the above equation we have,
$
\Rightarrow x + \dfrac{1}{4}\left( x \right) = 1540 \\
\Rightarrow x\left( {\dfrac{5}{4}} \right) = 1540 \\
$
$ \Rightarrow x = \dfrac{{1540 \times 4}}{5} = 308 \times 4 = 1232$ Rupees.
So, the cost price of the cartridge is 1232 Rupees.
So, this is the required answer.
Note: Whenever we face such types of problems the key concept is to have the understanding that when the person will have a profit and under which circumstances the cost price and selling price he has to bear a loss. This understanding will help to get the right track to reach the answer.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Name the crygenes that control cotton bollworm and class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

Ribosomal RNA is actively synthesised in A Nucleoplasm class 12 biology CBSE

How many molecules of ATP and NADPH are required information class 12 biology CBSE

