
The radius of a wheel is 35 cm. How far will the wheel travel in one complete revolution?
Answer
586.8k+ views
Hint:
We are given the radius of the wheel. We know that the distance covered by the wheel in one complete revolution will be equal to the circumference of the wheel. The circumference of the circle is given by $2\pi R$ where R is the radius of the circle.
Complete step by step solution:
The radius of the wheel is given as 35 cm.
We need to determine the distance travelled by the wheel in one complete revolution.
We can say that the distance covered by the wheel in one revolution will be equal to the circumference of the wheel.
The circumference of the wheel (circular) is given by the formula: $2\pi R$ where R is the radius of the circle.
Here, the radius of the wheel is given in the question as: R = 35 cm
Substituting the value of R in the formula of the circumference of the wheel, we get
$ \Rightarrow $ circumference of the wheel = $2\pi R$= $2\pi \times 35$
Using the value of $\pi = \dfrac{{22}}{7}$ in the above equation, we get
$ \Rightarrow $ circumference of the wheel = $2\pi R$= $2 \times \dfrac{{22}}{7} \times 35$
$ \Rightarrow $ circumference of the wheel = 220 cm.
Therefore, the distance covered by the wheel in one revolution is 220 cm.
Note:
In this question, you may get confused with the concept used of the circumference i.e., how we have said that the circumference of the circular wheel (since a wheel can’t be of any square or triangular or of any other shape, it is understood) will be equal to the distance covered by the wheel in one revolution. You can also use the value of $\pi = 3.14$ instead of $\pi = \dfrac{{22}}{7}$.
We are given the radius of the wheel. We know that the distance covered by the wheel in one complete revolution will be equal to the circumference of the wheel. The circumference of the circle is given by $2\pi R$ where R is the radius of the circle.
Complete step by step solution:
The radius of the wheel is given as 35 cm.
We need to determine the distance travelled by the wheel in one complete revolution.
We can say that the distance covered by the wheel in one revolution will be equal to the circumference of the wheel.
The circumference of the wheel (circular) is given by the formula: $2\pi R$ where R is the radius of the circle.
Here, the radius of the wheel is given in the question as: R = 35 cm
Substituting the value of R in the formula of the circumference of the wheel, we get
$ \Rightarrow $ circumference of the wheel = $2\pi R$= $2\pi \times 35$
Using the value of $\pi = \dfrac{{22}}{7}$ in the above equation, we get
$ \Rightarrow $ circumference of the wheel = $2\pi R$= $2 \times \dfrac{{22}}{7} \times 35$
$ \Rightarrow $ circumference of the wheel = 220 cm.
Therefore, the distance covered by the wheel in one revolution is 220 cm.
Note:
In this question, you may get confused with the concept used of the circumference i.e., how we have said that the circumference of the circular wheel (since a wheel can’t be of any square or triangular or of any other shape, it is understood) will be equal to the distance covered by the wheel in one revolution. You can also use the value of $\pi = 3.14$ instead of $\pi = \dfrac{{22}}{7}$.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

