
The plot of the x component of the electric field as a function of x in a certain region is shown in the figure. The y and z components of the electric field are zero in this region. The electrical potential at origin is 10V. The electric potential at \[x = 2\] is
A. 10V
B. 20V
C. 30V
D. 40V
Answer
585.3k+ views
Hint: In this question initially a particle is at rest with a potential energy of 10V, now the particle is moved from the rest to the position\[x = 2\], then find the potential energy of the particle at \[x = 2\]by using the area under the curve. For this, we need to find the area under the curve for the change in electric potential from origin to\[x = 2\].
Complete step by step answer:
Since the y and z components of the electric field are zero hence, we can say the initial position of the particle is at \[x = 0\]where the electric potential is 10V,
Now the particle is being moved along the x-axis to the position \[x = 2\]as shown in the plot and also the potential energy changes.
In the given \[{E_x} - x\]curve, when the particle moves from position \[x = 0\]to\[x = 2\], the potential curve moves in a negative direction hence we can write
Hence the electric potential of the particle at \[x = 2\]will be \[ = 30V\]
\[
{V_B} - {V_A} = - \int {{E_x}dx} \\
\Rightarrow {V_B} - 10 = - \left( {\dfrac{1}{2} \times 2 \times \left( { - 20} \right)} \right) \\
\Rightarrow {V_B} - 10 = 20 \\
\Rightarrow {V_B} = 30V \\
\]
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
Electric potential is the amount of work needed to move a unit of electric energy from a reference point to a specific point in the electric field without acceleration being produced. Students must note that the potential difference between two points represents the work done in transferring a unit quantity from one point to the other.
Complete step by step answer:
Since the y and z components of the electric field are zero hence, we can say the initial position of the particle is at \[x = 0\]where the electric potential is 10V,
Now the particle is being moved along the x-axis to the position \[x = 2\]as shown in the plot and also the potential energy changes.
In the given \[{E_x} - x\]curve, when the particle moves from position \[x = 0\]to\[x = 2\], the potential curve moves in a negative direction hence we can write
Hence the electric potential of the particle at \[x = 2\]will be \[ = 30V\]
\[
{V_B} - {V_A} = - \int {{E_x}dx} \\
\Rightarrow {V_B} - 10 = - \left( {\dfrac{1}{2} \times 2 \times \left( { - 20} \right)} \right) \\
\Rightarrow {V_B} - 10 = 20 \\
\Rightarrow {V_B} = 30V \\
\]
So, the correct answer is “Option C”.
Note:
Electric potential is the amount of work needed to move a unit of electric energy from a reference point to a specific point in the electric field without acceleration being produced. Students must note that the potential difference between two points represents the work done in transferring a unit quantity from one point to the other.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

