
The molecular weight of ${\left( {N{H_4}} \right)_2}C{O_3}$ is. Given atomic mass of $H = 1,{\text{ }}O = 16,{\text{ }}C = 12,{\text{ }}N = 14$.
A) $96\,g/mol.$
B) $98\,g/mol$.
C) $94\,g/mol.$
D) $80\,g/mol.$
Answer
584.7k+ views
Hint:We know. Molecular weight can be calculated by adding the mass of an atom multiplied by the number of atoms present in the molecule.
For Example, The molecular weight of the ${{\text{C}}_{\text{2}}}{{\text{H}}_{\text{6}}}$ is calculated as,
The atomic weight of carbon is $12.$
The atomic weight of hydrogen is $1.$
The molecular weight of the ${{\text{C}}_{\text{2}}}{{\text{H}}_{\text{6}}} = 2 \times 12 + 6 = 30$
Complete step by step answer:
Here it is given that,
The atomic weight of carbon is $12g/mol$
The atomic weight of hydrogen is $1\,g/mol$
The atomic weight of nitrogen is $14g/mol$
The atomic weight of nitrogen is $16g/mol$
The molecular weight of ${\left( {N{H_4}} \right)_2}C{O_3} = {\left( {14 + 4} \right)_2} + 12 + \left( {3 \times 16} \right)$
The molecular weight of ${\left( {N{H_4}} \right)_2}C{O_3}$ is$96\,g/mol$.
Hence,
Therefore, the correct option is A.
Additional information:
The molecular weight of molecules is determined by various methods:
Mass spectrometry: This method is usually used in determining the mass of small molecules.
Hydrodynamic method: In this method weight is found out by Mark-Houwink relations.
Static Light scattering method: In this method molecular weight is determined from the amount of light scattered using the Zimm method.
Note:
If we want the weight in grams of lead, simply divide the molecular weight by the Avogadro’s number.
The mass of an atom can be calculated using the formula,
${\text{Mass of an atom = }}\dfrac{{{\text{Molar}}\,{\text{Mass}}}}{{{\text{Moles}}}}\,g$
We know that the molar mass is the mass of one mole of the substance. The unit of molar mass is ${\text{g/mol}}{\text{.}}$ a mole of a substance is equal to Avogadro’s number of that substance.
If the molecular weight of the substance is $207.2g/mol.$
Mass of an atom$ = \dfrac{{207.2}}{{6.022 \times {{10}^{23}}}}g$
Mass of an atom$ = 34.40 \times {10^{ - 23}}g$
For Example, The molecular weight of the ${{\text{C}}_{\text{2}}}{{\text{H}}_{\text{6}}}$ is calculated as,
The atomic weight of carbon is $12.$
The atomic weight of hydrogen is $1.$
The molecular weight of the ${{\text{C}}_{\text{2}}}{{\text{H}}_{\text{6}}} = 2 \times 12 + 6 = 30$
Complete step by step answer:
Here it is given that,
The atomic weight of carbon is $12g/mol$
The atomic weight of hydrogen is $1\,g/mol$
The atomic weight of nitrogen is $14g/mol$
The atomic weight of nitrogen is $16g/mol$
The molecular weight of ${\left( {N{H_4}} \right)_2}C{O_3} = {\left( {14 + 4} \right)_2} + 12 + \left( {3 \times 16} \right)$
The molecular weight of ${\left( {N{H_4}} \right)_2}C{O_3}$ is$96\,g/mol$.
Hence,
Therefore, the correct option is A.
Additional information:
The molecular weight of molecules is determined by various methods:
Mass spectrometry: This method is usually used in determining the mass of small molecules.
Hydrodynamic method: In this method weight is found out by Mark-Houwink relations.
Static Light scattering method: In this method molecular weight is determined from the amount of light scattered using the Zimm method.
Note:
If we want the weight in grams of lead, simply divide the molecular weight by the Avogadro’s number.
The mass of an atom can be calculated using the formula,
${\text{Mass of an atom = }}\dfrac{{{\text{Molar}}\,{\text{Mass}}}}{{{\text{Moles}}}}\,g$
We know that the molar mass is the mass of one mole of the substance. The unit of molar mass is ${\text{g/mol}}{\text{.}}$ a mole of a substance is equal to Avogadro’s number of that substance.
If the molecular weight of the substance is $207.2g/mol.$
Mass of an atom$ = \dfrac{{207.2}}{{6.022 \times {{10}^{23}}}}g$
Mass of an atom$ = 34.40 \times {10^{ - 23}}g$
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

