
The line graph shows the number of teddy bears Latika sold from January to April. If she earned $484$ for every teddy bear sold, how much more did she earn in April than in March?
A) $1480$
B) $5405$
C) $4840$
D) $484$
Answer
558.9k+ views
Hint: In this question, we have been told that the price of each teddy bear is $484$ and we have been given the number of teddy bears sold each month. We have been asked how much more did Lalita earn in April than in March. For this, we will first calculate the number of teddy bears sold in March and April individually. Then, we will multiply the number of Teddy bears with the price of each teddy bear to find how she earned in both the months. Next, we will subtract her income in March from the income earned in April. The result of subtraction will be our answer.
Complete step-by-step solution:
We are given a line graph here showing the number of teddy bears sold in four months of the year. We have been asked to calculate the difference in her earnings in the month of March and April. Using the graph and the price of each teddy bear, let us calculate her earnings in March and April.
March:
Number of teddy bears = $30$
Price of each teddy bear = $484$
Her earnings in March = $30 \times 484 = 14,520$ Rs
April:
Number of teddy bears = $40$
Price of each teddy bear = $484$
Her earnings in April = $40 \times 484 = 19,360$ Rs
Difference in her earnings = earnings in April – earnings in March
$ = 19,360 - 14,520 = 4,840$ Rs
$\therefore $ Lalita earned $4,840$rs more in April than in March.
Note: We can also calculate the difference in their earnings in the following way:
Number of bears sold in April = $40$
Number of bears sold in March = $30$
Number of extra bears sold in April = $40 - 30 = 10$
Cost of each bear = $484$
Therefore, extra earnings in April = $10 \times 484 = 4,840$ Rs
Complete step-by-step solution:
We are given a line graph here showing the number of teddy bears sold in four months of the year. We have been asked to calculate the difference in her earnings in the month of March and April. Using the graph and the price of each teddy bear, let us calculate her earnings in March and April.
March:
Number of teddy bears = $30$
Price of each teddy bear = $484$
Her earnings in March = $30 \times 484 = 14,520$ Rs
April:
Number of teddy bears = $40$
Price of each teddy bear = $484$
Her earnings in April = $40 \times 484 = 19,360$ Rs
Difference in her earnings = earnings in April – earnings in March
$ = 19,360 - 14,520 = 4,840$ Rs
$\therefore $ Lalita earned $4,840$rs more in April than in March.
Note: We can also calculate the difference in their earnings in the following way:
Number of bears sold in April = $40$
Number of bears sold in March = $30$
Number of extra bears sold in April = $40 - 30 = 10$
Cost of each bear = $484$
Therefore, extra earnings in April = $10 \times 484 = 4,840$ Rs
Recently Updated Pages
Why are manures considered better than fertilizers class 11 biology CBSE

Find the coordinates of the midpoint of the line segment class 11 maths CBSE

Distinguish between static friction limiting friction class 11 physics CBSE

The Chairman of the constituent Assembly was A Jawaharlal class 11 social science CBSE

The first National Commission on Labour NCL submitted class 11 social science CBSE

Number of all subshell of n + l 7 is A 4 B 5 C 6 D class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
What is meant by exothermic and endothermic reactions class 11 chemistry CBSE

10 examples of friction in our daily life

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

1 Quintal is equal to a 110 kg b 10 kg c 100kg d 1000 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

What are Quantum numbers Explain the quantum number class 11 chemistry CBSE

