The increase in the internal energy of 1 kg of water at $100^\circ C$ when it is converted into steam at the same temperature and at 1atm (100 kPa) will be [The density of water and steam are 1000 $\dfrac{{kg}}{{{m^3}}}$ and 0.6 $\dfrac{{kg}}{{{m^3}}}$ respectively. The latent heat of evaporation of water is $2.25 \times {10^6}$ J/kg]:
A. \[2.08 \times {10^6}\] J
B. $4 \times {10^7}$ J
C. \[3.27 \times {10^8}\] J
D. \[5 \times {10^5}\] J
Answer
599.4k+ views
Hint: The first law of thermodynamics states that the can be converted from one form to the other with the interaction of heat, work and internal energy, but under any circumstances, it can’t be created or destroyed.
\[\Delta U = q + w\]
Complete step by step answer:
Latent heat of evaporation, i.e. q = $2.25 \times {10^6}$ J/Kg
Given,
Pressure, P = 100 kPa
P = $100 \times {10^3}$ P
So, by putting the values in formula
\[W = - PV\]
$W = - P\Delta V = - P({V_2} - {V_2})$
Now, Density $ = \dfrac{{Mass}}{{Density}}$| Or, Volume $ = \dfrac{{Mass}}{{Density}}$
Volume of steam, \[{V_2} = \dfrac{{Mass}}{{Density\,of\,steam}} = \dfrac{1}{{0.6}}\]
Similarly, Volume of Water, \[{V_1} = \dfrac{{Mass}}{{Density\,of\,steam}} = \dfrac{1}{{1000}}\]
Now putting the values in the formula
$W = - P\Delta V = - P({V_2} - {V_1}) = - 100 \times {10^3}[\dfrac{1}{{0.6}} - \dfrac{1}{{1000}}$
$W = - 1.67 \times {10^2}$
From the first law of thermodynamics,
\[\Delta U = q + w\]
Where, \[\Delta U\] = Internal energy
q = Latent heat
W = Work
So, \[\Delta U = 2.25 \times {10^6} + ( - 1.67 \times {10^5}\]
\[\Delta U = 2.25 \times {10^6} - 0.167 \times {10^5} = 2.08 \times {10^6}\]
Therefore, the correct answer is option (A).
Note: Latent heat of evaporation is q and change in internal energy is \[\Delta U\] and W is work and also work can be derived from the pressure and volume
\[\Delta U = q + w\]
Complete step by step answer:
Latent heat of evaporation, i.e. q = $2.25 \times {10^6}$ J/Kg
Given,
Pressure, P = 100 kPa
P = $100 \times {10^3}$ P
So, by putting the values in formula
\[W = - PV\]
$W = - P\Delta V = - P({V_2} - {V_2})$
Now, Density $ = \dfrac{{Mass}}{{Density}}$| Or, Volume $ = \dfrac{{Mass}}{{Density}}$
Volume of steam, \[{V_2} = \dfrac{{Mass}}{{Density\,of\,steam}} = \dfrac{1}{{0.6}}\]
Similarly, Volume of Water, \[{V_1} = \dfrac{{Mass}}{{Density\,of\,steam}} = \dfrac{1}{{1000}}\]
Now putting the values in the formula
$W = - P\Delta V = - P({V_2} - {V_1}) = - 100 \times {10^3}[\dfrac{1}{{0.6}} - \dfrac{1}{{1000}}$
$W = - 1.67 \times {10^2}$
From the first law of thermodynamics,
\[\Delta U = q + w\]
Where, \[\Delta U\] = Internal energy
q = Latent heat
W = Work
So, \[\Delta U = 2.25 \times {10^6} + ( - 1.67 \times {10^5}\]
\[\Delta U = 2.25 \times {10^6} - 0.167 \times {10^5} = 2.08 \times {10^6}\]
Therefore, the correct answer is option (A).
Note: Latent heat of evaporation is q and change in internal energy is \[\Delta U\] and W is work and also work can be derived from the pressure and volume
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

