
The frequency of radiation emitted when an electron falls from n = 4 to n = 1 in a H - atom will be? (Given that: ionisation energy of H atom : $2.18 \times {10^{ - 18}}Jato{m^{ - 1}}$and Planck's constant (h) = $6.625 \times {10^{ - 34}}Js$
A) $1.03 \times {10^3}{s^1}$
B) $3.084 \times {10^{15}}{s^1}$
C) $2 \times {10^{15}}{s^1}$
D) – 3.435 J
Answer
577.5k+ views
Hint: The atomic number of H – atom is 1 which will give Z = 1, so we can give the energy in orbit by the division of that in first orbit with square of 1 (as orbit number n = 1). We can calculate the change in energy of falling the atom from one orbit to another and then apply Planck’s equation to calculate the required value of frequency.
Formula Used: Planck’s equation:
$\Delta E = h\nu $ where $\Delta E$ is the change in energy, h is thee planck’s constant and $\nu $ is the frequency.
Complete step by step answer:Ionization energy means it is the energy for the first orbit is given to be $2.18 \times {10^{ - 18}}Jato{m^{ - 1}}$. Atomic number of hydrogen atom is 1 i.e. Z = 1, then energy for ${n^{th}}$ orbit is given as:
${E_n} = \dfrac{{ - 2.18 \times {{10}^{ - 18}}}}{{{n^2}}}$ _________ (1)
For n = 1
$E = - 2.18 \times {10^{ - 18}}$
The change in energy when electrons fall from n = 4 to n = 1 is given as:
$\Delta E = {E_4} - {E_1}$
Then, using (1):
$
\Delta E = \dfrac{{ - 2.18 \times {{10}^{ - 18}}}}{{{4^2}}} - \left( {\dfrac{{ - 2.18 \times {{10}^{ - 18}}}}{{{1^2}}}} \right) \\
\Rightarrow \Delta E = - 2.18 \times {10^{ - 18}}\left( {\dfrac{1}{{{4^2}}} - \dfrac{1}{{{1^2}}}} \right) \\
\Rightarrow \Delta E = - 2.18 \times {10^{ - 18}} \times \left( { - \dfrac{{15}}{{16}}} \right) \\
\Rightarrow \Delta E = 2.0437 \times {10^{ - 18}}Jato{m^{ - 1}} \\
$
According to Planck’s equation the change in energy is directly proportional to frequency of electron and Planck’s constant (h) is used as the proportionality constant. So:
$
\Delta E = h\nu \\
\Rightarrow \nu = \dfrac{{\Delta E}}{h} \\
$
Substituting the known values to find the value of frequency, we get:
$
\nu = \dfrac{{2.0437 \times {{10}^{ - 18}}}}{{6.625 \times {{10}^{ - 34}}}} \\
\Rightarrow \nu = 3.084 \times {10^{15}}{s^{ - 1}} \\
$
Therefore, the frequency of radiation emitted when an electron falls from n = 4 to n = 1 in a H atom will be $3.084 \times {10^{15}}{s^1}$ and the correct option is B).
Note:Joules (J) is the SI unit of energy, but frequency is basically measured per second, thus we can eliminate option D) just by seeing its units. Units play an important role in identifying the quantities.
Formula Used: Planck’s equation:
$\Delta E = h\nu $ where $\Delta E$ is the change in energy, h is thee planck’s constant and $\nu $ is the frequency.
Complete step by step answer:Ionization energy means it is the energy for the first orbit is given to be $2.18 \times {10^{ - 18}}Jato{m^{ - 1}}$. Atomic number of hydrogen atom is 1 i.e. Z = 1, then energy for ${n^{th}}$ orbit is given as:
${E_n} = \dfrac{{ - 2.18 \times {{10}^{ - 18}}}}{{{n^2}}}$ _________ (1)
For n = 1
$E = - 2.18 \times {10^{ - 18}}$
The change in energy when electrons fall from n = 4 to n = 1 is given as:
$\Delta E = {E_4} - {E_1}$
Then, using (1):
$
\Delta E = \dfrac{{ - 2.18 \times {{10}^{ - 18}}}}{{{4^2}}} - \left( {\dfrac{{ - 2.18 \times {{10}^{ - 18}}}}{{{1^2}}}} \right) \\
\Rightarrow \Delta E = - 2.18 \times {10^{ - 18}}\left( {\dfrac{1}{{{4^2}}} - \dfrac{1}{{{1^2}}}} \right) \\
\Rightarrow \Delta E = - 2.18 \times {10^{ - 18}} \times \left( { - \dfrac{{15}}{{16}}} \right) \\
\Rightarrow \Delta E = 2.0437 \times {10^{ - 18}}Jato{m^{ - 1}} \\
$
According to Planck’s equation the change in energy is directly proportional to frequency of electron and Planck’s constant (h) is used as the proportionality constant. So:
$
\Delta E = h\nu \\
\Rightarrow \nu = \dfrac{{\Delta E}}{h} \\
$
Substituting the known values to find the value of frequency, we get:
$
\nu = \dfrac{{2.0437 \times {{10}^{ - 18}}}}{{6.625 \times {{10}^{ - 34}}}} \\
\Rightarrow \nu = 3.084 \times {10^{15}}{s^{ - 1}} \\
$
Therefore, the frequency of radiation emitted when an electron falls from n = 4 to n = 1 in a H atom will be $3.084 \times {10^{15}}{s^1}$ and the correct option is B).
Note:Joules (J) is the SI unit of energy, but frequency is basically measured per second, thus we can eliminate option D) just by seeing its units. Units play an important role in identifying the quantities.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

