
The following data were obtained during the first order thermal decomposition of \[S{O_2}C{l_2}\] at a constant volume.
$S{O_2}C{l_2}(g) \to S{O_2}(g) + C{l_2}(g)$
Experiment Time/s Total pressure/atm 1 0 0.5 2 100 0.6
Calculate the rate of the reaction when total pressure is\[0.65atm\].
| Experiment | Time/s | Total pressure/atm |
| 1 | 0 | 0.5 |
| 2 | 100 | 0.6 |
Answer
576.6k+ views
Hint: The order of reaction refers to the power dependence of rate of the reaction with the concentration of reactants. For first order reaction, the rate of reaction is dependent on the concentration of the single reactant.
Complete step by step answer:
As the first order reaction depends on the concentration of only one species, the rate constant of the reaction does not depend on the concentration of reactants.
For the given experiment of decomposition of\[S{O_2}C{l_2}\], the initial pressure at time \[t = 0s\] is \[0.5atm\]. The total pressure at time \[t = 100s\] is \[0.6atm\].
Let us consider the initial pressure is \[{P_0}\] and pressure at time t is\[{P_t}\] . Thus for the reaction
$S{O_2}C{l_2}(g) \to S{O_2}(g) + C{l_2}(g)$
The rate of reaction in terms of pressure is
\[k = \dfrac{{2.303}}{t}\log \dfrac{{{P_0}}}{{{P_0} - p}}\]
The total pressure can be evaluated as the sum of the individual pressure of \[S{O_2}C{l_2}\left( g \right)\], \[S{O_2}\left( g \right)\] and \[C{l_2}\left( g \right)\].
Thus pressure at time t, ${P_t} = ({P_0} - p) + p + p = {P_0} + p$
Or, $p = {P_t} - {P_0}$
Therefore, ${P_0} - p = {P_0} - ({P_t} - {P_0}) = 2{P_0} - {P_t}$
The rate of the reaction becomes, \[k = \dfrac{{2.303}}{t}\log \dfrac{{{P_0}}}{{2{P_0} - {P_t}}}\]
Inserting the values of \[t\], \[{P_0}\] and \[{P_t}\] in the first order rate equation,
$k = \dfrac{{2.303}}{{100}}\log \dfrac{{0.5}}{{(2 \times 0.5) - 0.6}}$
$k = 2.23 \times {10^{ - 3}}{s^{ - 1}}$ .
Now when the total pressure is \[0.65atm\],
\[{P_{S{O_2}C{l_2}}} = 2{P_0} - Pt = (2 \times 0.5) - 0.65 = 0.35atm\]
Rate =$k \times {P_{S{O_2}C{l_2}}} = 2.23 \times {10^{ - 3}} \times 0.35 = 7.8 \times {10^{ - 4}}atm{s^{ - 1}}$ .
Hence the rate of the reaction when total pressure is \[0.65atm\] is $7.8 \times {10^{ - 4}}atm{s^{ - 1}}$.
Note: A unique characteristic of first order reaction is that the half life is independent of the initial concentration of the reactant. Also the rate constant for the reaction is inversely proportional to the half life of the reaction.
Complete step by step answer:
As the first order reaction depends on the concentration of only one species, the rate constant of the reaction does not depend on the concentration of reactants.
For the given experiment of decomposition of\[S{O_2}C{l_2}\], the initial pressure at time \[t = 0s\] is \[0.5atm\]. The total pressure at time \[t = 100s\] is \[0.6atm\].
Let us consider the initial pressure is \[{P_0}\] and pressure at time t is\[{P_t}\] . Thus for the reaction
$S{O_2}C{l_2}(g) \to S{O_2}(g) + C{l_2}(g)$
| \[S{O_2}C{l_2}\left( g \right)\] | \[S{O_2}\left( g \right)\] | \[C{l_2}\left( g \right)\] | |
| At t = 0 | \[{P_0}\] | \[0\] | \[0\] |
| At t = t | \[{P_0} - p\] | \[p\] | \[p\] |
The rate of reaction in terms of pressure is
\[k = \dfrac{{2.303}}{t}\log \dfrac{{{P_0}}}{{{P_0} - p}}\]
The total pressure can be evaluated as the sum of the individual pressure of \[S{O_2}C{l_2}\left( g \right)\], \[S{O_2}\left( g \right)\] and \[C{l_2}\left( g \right)\].
Thus pressure at time t, ${P_t} = ({P_0} - p) + p + p = {P_0} + p$
Or, $p = {P_t} - {P_0}$
Therefore, ${P_0} - p = {P_0} - ({P_t} - {P_0}) = 2{P_0} - {P_t}$
The rate of the reaction becomes, \[k = \dfrac{{2.303}}{t}\log \dfrac{{{P_0}}}{{2{P_0} - {P_t}}}\]
Inserting the values of \[t\], \[{P_0}\] and \[{P_t}\] in the first order rate equation,
$k = \dfrac{{2.303}}{{100}}\log \dfrac{{0.5}}{{(2 \times 0.5) - 0.6}}$
$k = 2.23 \times {10^{ - 3}}{s^{ - 1}}$ .
Now when the total pressure is \[0.65atm\],
\[{P_{S{O_2}C{l_2}}} = 2{P_0} - Pt = (2 \times 0.5) - 0.65 = 0.35atm\]
Rate =$k \times {P_{S{O_2}C{l_2}}} = 2.23 \times {10^{ - 3}} \times 0.35 = 7.8 \times {10^{ - 4}}atm{s^{ - 1}}$ .
Hence the rate of the reaction when total pressure is \[0.65atm\] is $7.8 \times {10^{ - 4}}atm{s^{ - 1}}$.
Note: A unique characteristic of first order reaction is that the half life is independent of the initial concentration of the reactant. Also the rate constant for the reaction is inversely proportional to the half life of the reaction.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

