
The Fermi energy for silver is $ E = 5.5eV $ . At $ T = {0^o}C $ , what are the probabilities that states with the following energies are occupied: (a) $ E = 4.4eV $ , (b) $ E = 5.4eV $ , (c) $ E = 5.5eV $ , (d) $ E = 5.6eV $ , and (e) $ 6.4eV $ ? (f) At what temperature is the probability $ 0.16 $ that a state with energy $ E = 5.6eV $ is occupied?
Answer
492.9k+ views
Hint: Fermi energy is a concept in quantum mechanics which usually refers to the energy difference between the highest and lowest occupied single-particle states in a quantum system of non-interacting fermions at absolute zero temperature.
Complete answer:
The formula for finding the occupancy probability is
$ P(E) = \dfrac{1}{{{e^{^{(E - {E_F})/kT}}} + 1}}.......(1) $
And we also know that at $ T = {0^o}C $ , $ kT = 0.02353eV $
Also, $ {E_F} = 5.5eV $
(a) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 4.4eV $ is occupied,
$ P(E) = \dfrac{1}{{{e^{^{(E - {E_F})/kT}}} + 1}} $
On putting the values, we get,
$ P(4.4eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(4.4 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(4.4eV) = 1 $
(b) ) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 5.4eV $ is occupied,
$ P(5.4eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(5.4 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(5.4eV) = 0.9859 $
(c) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 5.5eV $ is occupied,
$ P(5.5eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(5.5 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(5.5eV) = 0.5 $
(d) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 5.6eV $ is occupied,
$ P(5.6eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(5.6 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(5.6eV) = 0.0141 $
(e) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 6.6eV $ is occupied,
$ P(6.6eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(6.6 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(6.6eV) = 2.447 \times {10^{ - 17}} $
(f) To find $ T $ , we need to solve equation (1)
$ P({e^{\Delta E/kT}} + 1) = 1 $
$ {e^{\Delta E/kT}} = \dfrac{1}{P} - 1 $ $ T = \dfrac{{\Delta E}}{{k\ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right)}} $
$ \dfrac{{\Delta E}}{{kT}} = \ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right) $
$ T = \dfrac{{\Delta E}}{{k\ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right)}} $
so, here we need to find the temperature of whose probability is $ 0.16 $ , that is $ \Delta E = 0.1eV $ , substitute to
$ T = \dfrac{{\Delta E}}{{k\ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right)}} $
On putting the required values, we get,
$ T = \dfrac{{0.1eV}}{{(8.62 \times {{10}^{ - 5}}eV/K)\ln \left( {\dfrac{1}{{1.6}} - 1} \right)}} $
$ T = 699.6K $
So, the final answers are:
(a) $ P(4.4eV) = 1 $
(b) $ P(5.4eV) = 0.9859 $
(c) $ P(5.5eV) = 0.5 $
(d) $ P(5.6eV) = 0.0141 $
(e) $ P(6.6eV) = 2.447 \times {10^{ - 17}} $
(f) $ T = 699.6K $
Note:
Fermi energy has many applications in the day to day life. It is used in semiconductors and insulators. It is also used to describe insulators, conductors and semiconductors. It is also used to understand the concept of white dwarfs.
Complete answer:
The formula for finding the occupancy probability is
$ P(E) = \dfrac{1}{{{e^{^{(E - {E_F})/kT}}} + 1}}.......(1) $
And we also know that at $ T = {0^o}C $ , $ kT = 0.02353eV $
Also, $ {E_F} = 5.5eV $
(a) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 4.4eV $ is occupied,
$ P(E) = \dfrac{1}{{{e^{^{(E - {E_F})/kT}}} + 1}} $
On putting the values, we get,
$ P(4.4eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(4.4 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(4.4eV) = 1 $
(b) ) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 5.4eV $ is occupied,
$ P(5.4eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(5.4 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(5.4eV) = 0.9859 $
(c) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 5.5eV $ is occupied,
$ P(5.5eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(5.5 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(5.5eV) = 0.5 $
(d) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 5.6eV $ is occupied,
$ P(5.6eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(5.6 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(5.6eV) = 0.0141 $
(e) In this part we need to find the probability that the state with $ E = 6.6eV $ is occupied,
$ P(6.6eV) = \dfrac{1}{{{e^{^{(6.6 - 5.5)/0.02353}}} + 1}} $
On further solving, we get,
$ P(6.6eV) = 2.447 \times {10^{ - 17}} $
(f) To find $ T $ , we need to solve equation (1)
$ P({e^{\Delta E/kT}} + 1) = 1 $
$ {e^{\Delta E/kT}} = \dfrac{1}{P} - 1 $ $ T = \dfrac{{\Delta E}}{{k\ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right)}} $
$ \dfrac{{\Delta E}}{{kT}} = \ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right) $
$ T = \dfrac{{\Delta E}}{{k\ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right)}} $
so, here we need to find the temperature of whose probability is $ 0.16 $ , that is $ \Delta E = 0.1eV $ , substitute to
$ T = \dfrac{{\Delta E}}{{k\ln \left( {\dfrac{1}{P} - 1} \right)}} $
On putting the required values, we get,
$ T = \dfrac{{0.1eV}}{{(8.62 \times {{10}^{ - 5}}eV/K)\ln \left( {\dfrac{1}{{1.6}} - 1} \right)}} $
$ T = 699.6K $
So, the final answers are:
(a) $ P(4.4eV) = 1 $
(b) $ P(5.4eV) = 0.9859 $
(c) $ P(5.5eV) = 0.5 $
(d) $ P(5.6eV) = 0.0141 $
(e) $ P(6.6eV) = 2.447 \times {10^{ - 17}} $
(f) $ T = 699.6K $
Note:
Fermi energy has many applications in the day to day life. It is used in semiconductors and insulators. It is also used to describe insulators, conductors and semiconductors. It is also used to understand the concept of white dwarfs.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

