
The electronic configuration of aluminium is:
(A)- K = 2, L = 8, M = 3
(B)- K = 1, L = 2, M = 8, N = 3
(C)- P = 2, Q = 8, R = 3
(D)- None of the above
Answer
579.6k+ views
Hint: K, L, M, N represents the number of principle shells of the atom and the order of their increasing energy is K < L < M < N and each shell has a specific capacity to keep the electrons.
Complete step by step solution:
The electronic configuration of the element tells the number of electrons in each shell of the orbit. K, L, M, N represents the number of principle shells of the atom and the order of their increasing energy is K < L < M < N < … and each shell has a specific capacity to keep the electrons.
So, the K represents shell number 1 and tells that this shell is closest to the nucleus, L represents shell number 2, M represents shell number 3, and so on.
So aluminium is the element of the p-block and belongs to the group 13, therefore, the atomic number of aluminium is 13. Its electronic configuration is $1{{s}^{2}}2{{s}^{2}}2{{p}^{6}}3{{s}^{2}}3{{p}^{1}}$.
So the total number of electrons in 1st shell is 2 i.e., in K, the total number of electrons in 2nd shell is 8 (2+6) i.e., in L, and the total number of electrons in 3rd shell is 3 (2+1) i.e., in M.
So its configuration will be K = 2, L = 8, M = 3
Therefore, the correct answer is option (A)- K = 2, L = 8, M = 3.
Note: Each shell can accommodate only a specific number of electrons i.e., the maximum number of the electron that can enter in K shell is 2, the maximum number of the electron that can enter in L shell is 8, the maximum number of electrons that can enter in M shell is 18 and so on.
Complete step by step solution:
The electronic configuration of the element tells the number of electrons in each shell of the orbit. K, L, M, N represents the number of principle shells of the atom and the order of their increasing energy is K < L < M < N < … and each shell has a specific capacity to keep the electrons.
So, the K represents shell number 1 and tells that this shell is closest to the nucleus, L represents shell number 2, M represents shell number 3, and so on.
So aluminium is the element of the p-block and belongs to the group 13, therefore, the atomic number of aluminium is 13. Its electronic configuration is $1{{s}^{2}}2{{s}^{2}}2{{p}^{6}}3{{s}^{2}}3{{p}^{1}}$.
So the total number of electrons in 1st shell is 2 i.e., in K, the total number of electrons in 2nd shell is 8 (2+6) i.e., in L, and the total number of electrons in 3rd shell is 3 (2+1) i.e., in M.
So its configuration will be K = 2, L = 8, M = 3
Therefore, the correct answer is option (A)- K = 2, L = 8, M = 3.
Note: Each shell can accommodate only a specific number of electrons i.e., the maximum number of the electron that can enter in K shell is 2, the maximum number of the electron that can enter in L shell is 8, the maximum number of electrons that can enter in M shell is 18 and so on.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

