
The electric field of a light wave is given as, $\gamma \dfrac{N}{C}$. This light falls on a metal plate of work function 2eV. The stopping potential of the photo-electrons is:
Given E (in eV) =12375/ λ (in A˚ )
A. 0.48V
B. 2.0V
C. 2.48V
D. 0.72V
Answer
595.2k+ views
Hint: Einstein's equation can be used to solve this question. The kinetic energy, wavelength should be found out meanwhile. The unit of kinetic energy is joule and that of wavelength is meter.
Complete step by step answer:
First of all let us look at the definition of stopping potential. Stopping potential is the voltage difference required to stop the flow of electrons in a material.
That is, the minimum potential required to stop the flow of electrons.
We all know that Einstein’s equation,
$K{{E}_{\max }}=E-\phi $
Angular frequency is given by,
Since we know that frequency,
And the wavelength can be found out using the formula,
$\lambda =\dfrac{c}{f}$
Applying the values of velocity of light and the frequency of the wave gives the wavelength of light
That is,
We also knows that
$\lambda =\dfrac{3\times {{10}^{8}}}{6\times {{10}^{^{14}}}}$
Calculating the value of wavelength
$\lambda =5000$Angstrom
Therefore after further solving,
Then,
$e{{V}_{s}}=0.475eV$
Both the sides are having electronic charges so that we can cut or remove it from both the sides.
Therefore now we get,
${{V}_{s}}=0.475V$
In short, by approximation we get,
V=0.48V
Therefore it is found that option A is the correct answer.
Note:
The usage of exponential may lead to faulty answers taking care of that. And also take care of the units and dimensions of the quantities like wavelength mentioned in the question. Einstein’s equation can be used to solve this question. The kinetic energy, wavelength should be found out meanwhile.
Complete step by step answer:
First of all let us look at the definition of stopping potential. Stopping potential is the voltage difference required to stop the flow of electrons in a material.
That is, the minimum potential required to stop the flow of electrons.
We all know that Einstein’s equation,
$K{{E}_{\max }}=E-\phi $
Angular frequency is given by,
Since we know that frequency,
And the wavelength can be found out using the formula,
$\lambda =\dfrac{c}{f}$
Applying the values of velocity of light and the frequency of the wave gives the wavelength of light
That is,
We also knows that
$\lambda =\dfrac{3\times {{10}^{8}}}{6\times {{10}^{^{14}}}}$
Calculating the value of wavelength
$\lambda =5000$Angstrom
Therefore after further solving,
Then,
$e{{V}_{s}}=0.475eV$
Both the sides are having electronic charges so that we can cut or remove it from both the sides.
Therefore now we get,
${{V}_{s}}=0.475V$
In short, by approximation we get,
V=0.48V
Therefore it is found that option A is the correct answer.
Note:
The usage of exponential may lead to faulty answers taking care of that. And also take care of the units and dimensions of the quantities like wavelength mentioned in the question. Einstein’s equation can be used to solve this question. The kinetic energy, wavelength should be found out meanwhile.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

