The current drawn by the primary of a transformer, which steps down to $20\,V$ to operate a device of resistance $20\Omega $ is: (Assume the efficiency of the transformer to $80\% $ )
A. $0.125\,A$
B. $0.225\,A$
C. $0.325\,A$
D. $0.425\,A$
Answer
510.3k+ views
Hint: To solve this question, we must have a knowledge of transformers and here we simply used the concept of efficiency of transformers in which we simply put the values in the formula and solve accordingly and hence we get the required solution. The ratio of output power to the input power is called the efficiency of the transformer.
Formula used:
$\eta = \dfrac{{{\text{power output}}}}{{{\text{power input}}}}$
Complete step by step answer:
According to the question, the primary voltage of the transformer is ${V_p} = 200V$. Secondary voltage of the transformer is ${V_s} = 20V$, resistance is $R = 20\Omega $ and efficiency of the transformer is $80\% = 0.8$. And we know that the efficiency of a transformer is given by,
$\eta = \dfrac{{{\text{power output}}}}{{{\text{power input}}}} \\
\Rightarrow \eta = \dfrac{{{V_s} \times {i_s}}}{{{V_p} \times {i_p}}}$
And we know that,
\[{i_s} = \dfrac{{{V_s}}}{R} \\
\Rightarrow {i_s} = \dfrac{{20}}{{20}} \\
\Rightarrow {i_s} = 1\,A\]
Now simply substituting all the values in the above formula and solving for the current,
$\eta = \dfrac{{{V_s} \times {i_s}}}{{{V_p} \times {i_p}}} \\
\Rightarrow 0.8 = \dfrac{{20\,V \times 1\,A}}{{200\,V \times {i_p}}} \\
\Rightarrow {i_p} = \dfrac{{20\,V \times 1\,A}}{{200\,V \times 0.8}} \\ $
On further solving we get,
$ \therefore {i_p} = 0.125\,A$
So, the current drawn by the primary of a transformer is $0.125\,A$.
Note: Note that all the units should be in standard form and if not, first you have to convert and then proceed and remember the formula. A step-down transformer transforms a high primary voltage to a low secondary voltage. In a step-down transformer there are more turns in a primary winding than that of secondary.
Formula used:
$\eta = \dfrac{{{\text{power output}}}}{{{\text{power input}}}}$
Complete step by step answer:
According to the question, the primary voltage of the transformer is ${V_p} = 200V$. Secondary voltage of the transformer is ${V_s} = 20V$, resistance is $R = 20\Omega $ and efficiency of the transformer is $80\% = 0.8$. And we know that the efficiency of a transformer is given by,
$\eta = \dfrac{{{\text{power output}}}}{{{\text{power input}}}} \\
\Rightarrow \eta = \dfrac{{{V_s} \times {i_s}}}{{{V_p} \times {i_p}}}$
And we know that,
\[{i_s} = \dfrac{{{V_s}}}{R} \\
\Rightarrow {i_s} = \dfrac{{20}}{{20}} \\
\Rightarrow {i_s} = 1\,A\]
Now simply substituting all the values in the above formula and solving for the current,
$\eta = \dfrac{{{V_s} \times {i_s}}}{{{V_p} \times {i_p}}} \\
\Rightarrow 0.8 = \dfrac{{20\,V \times 1\,A}}{{200\,V \times {i_p}}} \\
\Rightarrow {i_p} = \dfrac{{20\,V \times 1\,A}}{{200\,V \times 0.8}} \\ $
On further solving we get,
$ \therefore {i_p} = 0.125\,A$
So, the current drawn by the primary of a transformer is $0.125\,A$.
Note: Note that all the units should be in standard form and if not, first you have to convert and then proceed and remember the formula. A step-down transformer transforms a high primary voltage to a low secondary voltage. In a step-down transformer there are more turns in a primary winding than that of secondary.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Draw ray diagrams each showing i myopic eye and ii class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

The ratio of E to B in electromagnetic waves is equal class 12 physics CBSE

What is the Full Form of PVC, PET, HDPE, LDPE, PP and PS ?

What is the difference between Latitude and Longit class 12 physics CBSE

The atomic mass of potassium is 391 What is the mass class 12 chemistry CBSE

