
The cost of 5 pens is Rs.25. What is the cost of 1 pen if all the pens cost the same amount?
Answer
573.3k+ views
Hint: In the given question, the price of 5 pens is given as Rs.25 with a given condition that all the pens are the same. So, the cost of 1 pen will be the total price of all divided by the number of pens.
Complete step-by-step answer:
In the question, we are given the total cost of 5 pens which is Rs.25. Now, we are asked to find the cost of 1 pen with a given condition if all the pens cost the same amount.
We will try to solve this using a unitary method. Now, before proceeding let's learn something about unitary method.
In unitary method, we will learn how to find the value of a unit from the value of a unit. When we got to the market to buy any article, we asked the shopkeeper to tell us the price of the article. This price is called unit price. Sometimes, we calculate unit price when the price of a multiple is given. The method to calculate the price of the required articles is called the unitary method.
So, we are given the price of 5 pens which is Rs.25. Now, as we all know all pens cost the same price. So, we can say that, cost of 5 pens is five times more than the cost of 1 pen. So, if we are given the cost of 5 pens as Rs.25, hence, the cost of 1 pen will be \[Rs.25 \div 5{\rm{ }} \Rightarrow Rs.5\].
Hence, the cost of 1 pen amount is Rs.5.
Note: If the cost of one object is given, we can find the cost of many objects by multiplying the cost of one object with the number of objects. If the costs of several objects are given, we can find the cost of one object by dividing the cost of several objects by the number of objects.
Complete step-by-step answer:
In the question, we are given the total cost of 5 pens which is Rs.25. Now, we are asked to find the cost of 1 pen with a given condition if all the pens cost the same amount.
We will try to solve this using a unitary method. Now, before proceeding let's learn something about unitary method.
In unitary method, we will learn how to find the value of a unit from the value of a unit. When we got to the market to buy any article, we asked the shopkeeper to tell us the price of the article. This price is called unit price. Sometimes, we calculate unit price when the price of a multiple is given. The method to calculate the price of the required articles is called the unitary method.
So, we are given the price of 5 pens which is Rs.25. Now, as we all know all pens cost the same price. So, we can say that, cost of 5 pens is five times more than the cost of 1 pen. So, if we are given the cost of 5 pens as Rs.25, hence, the cost of 1 pen will be \[Rs.25 \div 5{\rm{ }} \Rightarrow Rs.5\].
Hence, the cost of 1 pen amount is Rs.5.
Note: If the cost of one object is given, we can find the cost of many objects by multiplying the cost of one object with the number of objects. If the costs of several objects are given, we can find the cost of one object by dividing the cost of several objects by the number of objects.
Recently Updated Pages
Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

What is 1 divided by 0 class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

