
The activity of a radioactive isotope falls to 12.5% in 90 days. Compute the half-life and decay constant of the isotope.
Answer
590.4k+ views
Hint: All nuclear reactions follow first-order kinetics. The half-life of the reaction is equivalent to the half-life of isotope and the decay constant of the reaction is equivalent to the rate constant of the reaction. Use the integrated rate law of first-order kinetics and first find out the decay constant and then find out the half-life of the isotope.
Complete step by step solution:
- Nuclear reactions follow first-order kinetics.
- Let us assume ‘x’ amount of radioactive isotope was present at t=0s. According to the question, the activity of a radioactive isotope falls to 12.5% in 90 days. Therefore, $\dfrac{12.5}{100}\times x=0.125x$ of isotope is left behind after t=90days.
- From the integrated rate law of first order kinetics, we have the formula,
\[\lambda =\dfrac{2.303}{t}{{\log }_{10}}\dfrac{\left[ {{N}_{0}} \right]}{\left[ N \right]}\] where $\lambda $ is the decay constant and t is the time. ${{N}_{0}}$ is the number of radioactive isotopes at t=0 and N is the number of radioactive isotopes at time t.
- Therefore, substituting the values in the above equation we obtain,
\[\lambda =\dfrac{2.303}{90}{{\log }_{10}}\dfrac{x}{0.125x}=0.0231\,\,day{{s}^{-1}}\]
- Now, we know the formula to calculate half-life for a first order reaction. That is,
\[{{t}_{{}^{1}/{}_{2}}}=\dfrac{0.693}{\lambda }\]
\[\therefore {{t}_{{}^{1}/{}_{2}}}=\dfrac{0.693}{0.0231}=30\,days\]
Therefore, the half-life of the radioactive isotope is 30 days and the decay constant is \[0.0231\,\,day{{s}^{-1}}\].
Note: Remember all the nuclear reactions are first-order reactions. So, to calculate the half-life and the decay constant, integrated rate law of first-order kinetics is used.
Complete step by step solution:
- Nuclear reactions follow first-order kinetics.
- Let us assume ‘x’ amount of radioactive isotope was present at t=0s. According to the question, the activity of a radioactive isotope falls to 12.5% in 90 days. Therefore, $\dfrac{12.5}{100}\times x=0.125x$ of isotope is left behind after t=90days.
- From the integrated rate law of first order kinetics, we have the formula,
\[\lambda =\dfrac{2.303}{t}{{\log }_{10}}\dfrac{\left[ {{N}_{0}} \right]}{\left[ N \right]}\] where $\lambda $ is the decay constant and t is the time. ${{N}_{0}}$ is the number of radioactive isotopes at t=0 and N is the number of radioactive isotopes at time t.
- Therefore, substituting the values in the above equation we obtain,
\[\lambda =\dfrac{2.303}{90}{{\log }_{10}}\dfrac{x}{0.125x}=0.0231\,\,day{{s}^{-1}}\]
- Now, we know the formula to calculate half-life for a first order reaction. That is,
\[{{t}_{{}^{1}/{}_{2}}}=\dfrac{0.693}{\lambda }\]
\[\therefore {{t}_{{}^{1}/{}_{2}}}=\dfrac{0.693}{0.0231}=30\,days\]
Therefore, the half-life of the radioactive isotope is 30 days and the decay constant is \[0.0231\,\,day{{s}^{-1}}\].
Note: Remember all the nuclear reactions are first-order reactions. So, to calculate the half-life and the decay constant, integrated rate law of first-order kinetics is used.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

