
Suppose that a reaction has $\text{ }\Delta\text{ H = 40 kJ}$and$\text{ }\Delta\text{ S = 50 kJ/K}$. At what temperature range it will change from non-spontaneous to spontaneous?
A.$\text{0}\text{.8 K}$to $\text{1}\text{.0 K}$
B.$\text{799 K}$to$\text{800 K}$
C.$\text{800 K}$to $\text{801 K}$
D.$\text{799 K}$to $\text{801 K}$
Answer
563.4k+ views
Hint: The spontaneity of a reaction is decided by the Gibbs free energy of a reaction. If the Gibbs free energy has a negative value then the reaction proceeds with spontaneity, while if the reaction has positive value for Gibbs free energy then the reaction is nonspontaneous.
Complete step by step answer:
The mathematical presentation of the Gibbs free energy \[\text{G = H - TS}\]
The free energy change of a reaction can be defined as, the change in the enthalpy of the reaction $\left( \text{ }\Delta\text{ H} \right)$minus the product of the temperature (Kelvin) and change in the entropy of the system $\left( \text{ }\Delta\text{ S} \right)$
\[\Delta \text{G = }\Delta \text{H - T}\Delta \text{S}\]
Here, $\text{ }\Delta\text{ H = 40 kJ}$ and $\text{ }\Delta\text{ S = 50 kJ/K}$
Now as said earlier,
If \[\Delta \text{G }\]< 0, the process is a spontaneous one,
If \[\Delta \text{G }\]> 0, the process is a non-spontaneous one,
\[\Delta \text{G }\]= 0, the process is at equilibrium.
\[\Delta \text{G = }40\text{ - T}\times 50\]
If the temperature is$\text{0}\text{.8 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 0.8\times 50 \right)=0\]the system is at equilibrium, while at $\text{1}\text{.0 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 1\times 50 \right)=-10\]kJ, the process is spontaneous.
If the temperature is$\text{799 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 799\times 50 \right)=-39,910\]the system is at equilibrium, while at $\text{800}\text{.0 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 800\times 50 \right)=-39,960\]kJ, the process is spontaneous.
If the temperature is $\text{799 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 799\times 50 \right)=-39,910\]the process is spontaneous, while at $\text{800}\text{.0 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 800\times 50 \right)=-39,960\]kJ, the process is spontaneous.
If the temperature is $\text{801 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 801\times 50 \right)=-40,010\], the process is spontaneous.
Among all the processes,
The one in which the process will become spontaneous from a non-spontaneous one is option A, $\text{0}\text{.8 K}$to $\text{1}\text{.0 K}$, which is the correct Option.
Note:
The Gibbs free energy is defined as the energy change that is associated with a chemical change that is used to do work. The free energy of a system is the sum of the enthalpy of the system (H) and the product of the temperature (Kelvin) and the entropy of the system (S).
Complete step by step answer:
The mathematical presentation of the Gibbs free energy \[\text{G = H - TS}\]
The free energy change of a reaction can be defined as, the change in the enthalpy of the reaction $\left( \text{ }\Delta\text{ H} \right)$minus the product of the temperature (Kelvin) and change in the entropy of the system $\left( \text{ }\Delta\text{ S} \right)$
\[\Delta \text{G = }\Delta \text{H - T}\Delta \text{S}\]
Here, $\text{ }\Delta\text{ H = 40 kJ}$ and $\text{ }\Delta\text{ S = 50 kJ/K}$
Now as said earlier,
If \[\Delta \text{G }\]< 0, the process is a spontaneous one,
If \[\Delta \text{G }\]> 0, the process is a non-spontaneous one,
\[\Delta \text{G }\]= 0, the process is at equilibrium.
\[\Delta \text{G = }40\text{ - T}\times 50\]
If the temperature is$\text{0}\text{.8 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 0.8\times 50 \right)=0\]the system is at equilibrium, while at $\text{1}\text{.0 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 1\times 50 \right)=-10\]kJ, the process is spontaneous.
If the temperature is$\text{799 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 799\times 50 \right)=-39,910\]the system is at equilibrium, while at $\text{800}\text{.0 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 800\times 50 \right)=-39,960\]kJ, the process is spontaneous.
If the temperature is $\text{799 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 799\times 50 \right)=-39,910\]the process is spontaneous, while at $\text{800}\text{.0 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 800\times 50 \right)=-39,960\]kJ, the process is spontaneous.
If the temperature is $\text{801 K}$, \[\Delta \text{G = }40\text{ - }\left( 801\times 50 \right)=-40,010\], the process is spontaneous.
Among all the processes,
The one in which the process will become spontaneous from a non-spontaneous one is option A, $\text{0}\text{.8 K}$to $\text{1}\text{.0 K}$, which is the correct Option.
Note:
The Gibbs free energy is defined as the energy change that is associated with a chemical change that is used to do work. The free energy of a system is the sum of the enthalpy of the system (H) and the product of the temperature (Kelvin) and the entropy of the system (S).
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

