
One atomic mass unit ($a.m.u$) is equal to:
A. $1eV$ of energy
B. $931eV$ of energy
C. $1MeV$ of energy
D. $931MeV$ of energy
Answer
559.5k+ views
Hint:Units are standards that are used to define quantities universally. An atomic mass unit is a unit that is used by the scientist to obtain the mass of atomic-sized particles. Here, we will use Einstein’s mass-energy relation to calculate one atomic mass unit.
Formula Used:
Einstein’s mass-energy equivalence relation is given by
$E = m{c^2}$
$E$ is the energy, $m$ is the mass, and $c$ is the speed of light.
Complete Step by Step Answer:
One atomic mass unit is defined as the unit that is equal to the $\frac{1}{{12}}th$ the mass of a carbon $ - 12$ atom. It is used to represent the mass of atomic and subatomic particles.
The atoms in the atomic mass are very small.
We can also represent the atomic mass unit as $a.m.u$ but nowadays it is represented as $u$ and is called a unified mass.
Now, for representing atomic mass unit scientists have used carbon $ - 12$ because no other nuclide has exactly masses of the whole number.
Now, to calculate the one atomic mass unit we will use Einstein’s mass-energy equivalence relation which is given below
$E = m{c^2}$
Now, for one electron mass is $m = 1.66 \times {10^{ - 27}}kg$
Also, the speed of light is $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$
Now, putting both the values in the above equation we get
$E = 1.66 \times {10^{ - 27}} \times {\left( {3 \times {{10}^8}} \right)^2}$
$ \Rightarrow \,E = 1.66 \times {10^{ - 27}} \times 9 \times {10^{16}}$
$ \Rightarrow \,E = 14.94 \times {10^{ - 11}}$
$ \Rightarrow \,E = 1.494 \times {10^{ - 10}}J$
This is the value of energy.
Now, as we know that, $1MeV = 1.6 \times {10^{ - 13}}J$
Therefore, the value of energy will become
$E = 1.494 \times {10^{ - 10}} \times 1.6 \times {10^{ - 13}}$
$ \Rightarrow \,E = 931.25MeV$
Thus, we can say that the change in mass of $1a.m.u$ will release energy equal to $931.25MeV$ .
Therefore, one atomic mass unit is equal to $931.25MeV$ .
Hence, option (D) is the correct option.
Note:As we know that Einstein’s mass-energy equivalence relation states that the mass of a system is concentrated in the energy. This relation is given by
$E = m{c^2}$
This relation represents that the total mass of a system might change, but the total energy and momentum of a system always remains constant. This energy is represented mostly in joules.
Formula Used:
Einstein’s mass-energy equivalence relation is given by
$E = m{c^2}$
$E$ is the energy, $m$ is the mass, and $c$ is the speed of light.
Complete Step by Step Answer:
One atomic mass unit is defined as the unit that is equal to the $\frac{1}{{12}}th$ the mass of a carbon $ - 12$ atom. It is used to represent the mass of atomic and subatomic particles.
The atoms in the atomic mass are very small.
We can also represent the atomic mass unit as $a.m.u$ but nowadays it is represented as $u$ and is called a unified mass.
Now, for representing atomic mass unit scientists have used carbon $ - 12$ because no other nuclide has exactly masses of the whole number.
Now, to calculate the one atomic mass unit we will use Einstein’s mass-energy equivalence relation which is given below
$E = m{c^2}$
Now, for one electron mass is $m = 1.66 \times {10^{ - 27}}kg$
Also, the speed of light is $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 1}}$
Now, putting both the values in the above equation we get
$E = 1.66 \times {10^{ - 27}} \times {\left( {3 \times {{10}^8}} \right)^2}$
$ \Rightarrow \,E = 1.66 \times {10^{ - 27}} \times 9 \times {10^{16}}$
$ \Rightarrow \,E = 14.94 \times {10^{ - 11}}$
$ \Rightarrow \,E = 1.494 \times {10^{ - 10}}J$
This is the value of energy.
Now, as we know that, $1MeV = 1.6 \times {10^{ - 13}}J$
Therefore, the value of energy will become
$E = 1.494 \times {10^{ - 10}} \times 1.6 \times {10^{ - 13}}$
$ \Rightarrow \,E = 931.25MeV$
Thus, we can say that the change in mass of $1a.m.u$ will release energy equal to $931.25MeV$ .
Therefore, one atomic mass unit is equal to $931.25MeV$ .
Hence, option (D) is the correct option.
Note:As we know that Einstein’s mass-energy equivalence relation states that the mass of a system is concentrated in the energy. This relation is given by
$E = m{c^2}$
This relation represents that the total mass of a system might change, but the total energy and momentum of a system always remains constant. This energy is represented mostly in joules.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

